Na neoficiálnu návštevu našej krajiny pricestoval začiatkom týždňa prvý tajomník Kórejskej strany práce a najvyšší vodca KĽDR Kim Čong-un so sprievodom odborníkov. Na bratislavskom letisku ich vo večerných hodinách privítala slovenská vládna delegácia na čele s predsedom parlamentu Borisom Kollárom. Podľa našich informácií sa do nej dodatočne hlásil aj Ľuboš Blaha s pestrofarebným mávadlom a pionierskou šatkou na krku, ale bol násilím odvedený do svojho bytu, kde ho strážili členovia ochranky. Aby nerobil hanbu. Po tomto drobnom incidente sa severokórejskí hostia odobrali na úrad vlády, kde sa hneď rozbehli niekoľkohodinové rokovania. O čom?

Pokúsili sme sa osloviť premiéra Eduarda Hegera, ktorý sa počas prestávky vybehol prevetrať, no nebol príliš výrečný. „Ide o neformálne, skôr informatívne stretnutie. V súčasnej ťažkej dobe skrátka hľadáme alternatívy, ktoré by Slovensku mohli pomôcť. A niekedy sa ukážu ako schodné aj tie najnepravdepodobnejšie cesty,“ zhrnul hmlisto. „Hlavne z toho nerobte žiadne závery. Všetko je v tejto chvíli otvorené,“ dodal cúvajúc pred fotoaparátmi a zabuchol nám dvere pred nosom.

Viac sme sa dozvedeli od Borisa Kollára. Ten sa po víkendovej televíznej diskusii, kde mu moderátor musel vypnúť mikrofón, akoby utrhol z reťaze. „Pozrite sa, demokracia karpatského typu tu narobila nenapraviteľné škody, ekonomika a sociálny systém sa nám sype ako domček z karát, slobodu máme iba ak na papieri,“ spustil na jeden výdych. „Hocijakí aktivisti nám tu idú vnucovať, čo presne si máme myslieť, čo a ako môžeme, prípadne musíme nahlas vysloviť, z čoho sa máme tešiť, nad čím smútiť, koho treba ľúbiť a koho nenávidieť. Keď sa dostatočne nadšene nezaradíte do ich šíku, nabalia vás toľkými nálepkami, že si ich ani nezapamätáte. A ďalej - na stole je cenzúra sociálnych sietí, kriminalizácia ľudí s nesprávnymi názormi, Lipšic zase otvorene hovorí o odpočúvaní telefónov bez súdneho rozhodnutia. Ak teda chceme návrat totality, robme to aspoň poriadne a učme sa od majstrov ako Kim. Pretože v tomto bordeli sa už ľudia strácajú a hádajú sa aj tí, čo v samej podstate spolu súhlasia.“

Predseda parlamentu nás ubezpečil, že zatiaľ sme len v štádiu zbierania poznatkov. Práve preto sem neprišiel len hlavný ideológ, ale aj špecialisti na bezpečnosť, propagandu či krízovú ekonomiku. „Oni odrezaní od sveta prešli najhoršími obdobiami, naučili sa, ako šetriť, nemrhať zdrojmi, ako eliminovať šíriteľov zla a chaosu, ako ľudí viesť správnym smerom a presvedčiť ich, že to vláda s nimi myslí dobre. Niektoré ich modely rozhodne stoja za preskúmanie, možno i otestovanie v praxi.“

Tlačový odbor úradu vlády sa k detailom rokovaní odmietol vyjadriť. „V rámci svojho pracovného voľna prišiel pán Kim Čong-‑un spoznávať krásy našej krajiny a nadviazať na niekdajšie dobré vzťahy. Bilaterálne rozhovory neboli súčasťou jeho oficiálneho programu, preto o nich z našej pozície nemôžeme podávať informácie,“ dostalo sa nám stručnej odpovede.

VIAC FOTO V GALÉRII ►►►