Zažehnaná apokalypsa? Riasy miernia metánové kravské grgy, môžu zachrániť planétuVedci vyvinuli doplnok potravy, ktorý výrazne zmierni vplyv dobytka na klímu. Zvieratám ho stačilo zjesť iba trochu.
Vianočné korenie lieči: Pozrite, ktoré zaberá na boľavé zuby či znižuje riziko infarktuKorenie nemá len podmanivú aromatickú vôňu, ale aj mnohé liečebné účinky.
Aprílové počasie ako na hojdačke: Zima a jar sa striedajú, čo prinesie tento týždeň a sviatky?Hoci sa blížime k záveru marca, ktorý už meteorológovia radia medzi jarné mesiace, zima ešte nemusí byť definitívne na ústupe. Neraz sa stalo, že chladné počasie nás prekvapilo aj v apríli či dokonca v máji. Tento rok to tiež vyzerá tak, že zima ešte nepovedala posledné slovo!
Mikróby na asteroide: Pozadie revolučného objavu, ktorý mal zmeniť všetkoVedci takmer spadli zo stoličiek. No to, čo sprvu zaváňalo revolučným objavom a skutočnou senzáciou, sa zmenilo na varovný prst pre hľadanie mimozemského života. A zároveň na zdroj nového optimizmu.
Šabľozubé „mačiatko“: Múmia zo sibírskeho permafrostu prezrádza zabudnuté tajomstváMumifikované mláďa na prvý pohľad pripomína mláďatá levov a tigrov, pri podrobnejšom pohľade sa však od nich výrazne líši. Podľa odborníkov môže ísť o kľúčový nález.
Prajete si zlepšiť stravovacie návyky? Navštívte ostrov zdravého životného štýluZatúžili ste po dokonalom All inclusive pobyte, počas ktorého si doprajete ničím nerušený relax s tými najlepšími gastronomickými zážitkami, no zároveň by ste sa radi stravovali zdravšie a udržiavali sa celoročne fit? Uľahčíme vám rozhodovanie – poznáme totiž miesto, na ktorom môžete mať všetko!
Pekná vizitka ľudí: Dohnali sme slonov v Afrike na pokraj vyhynutiaPytliactvo a strana životného prostredia doháňajú štvornohé kolosy saván a pralesov na pokraj vymretia.
Úlovok trhal siete: Konečne poznáme tajomstvo Ježišovho zázračného rybolovuEnvironmentálni vedci a limnológovia z niekoľkých výskumných inštitúcií odhalili inšpiráciu biblickej legendy.
Podnapitá divočina: Zvieratá holdujú alkoholu oveľa viac, než sme si mysleliOpilecké vyčíňanie živočíchov, o akom sa z času na čas píše v médiách, podľa nového výskumu nepredstavuje nič výnimočné, ale len pomyselnú špičku ľadovca. Alkohol je totiž v prírode takmer všadeprítomný a pravidelne ho konzumujú stovky druhov vtákov aj cicavcov.
Kandidáti vedia už na pohovore zistiť, či sa v novej práci namakajú. Stačí sa len opýtať na tímNadmerná pracovná záťaž zvyšuje riziko vyhorenia. Jednoduchá otázka dokáže odhaliť, koľko toho zamestnanci musia zvládnuť
Ľudstvu hrozí klimatická katastrofa: Zachrániť nás môžu diamantyVýskumníci hľadali materiál schopný ochladiť Zem a našli ho. To je dobrá správa. Zlou správou sú náklady – potrebovali by sme desiatky, ak nie stovky biliónov dolárov.
ONLINE prenos z Niké ligy v skupine o titul: FC Košice – DAC Dunajská StredaSledujete spolu s nami ONLINE prenos z Niké ligy v skupine o titul. FC Košice – DAC Dunajská Streda.
Alarmujúce odhalenie: Dezodoranty sú horšie ako smogPostačí jedno použitie voňavého tovaru z drogérie. Výsledok? Ovzdušie vašej obývačky či spálne zahltí viac potenciálne riskantných chemikálií, ako možno namerať v zamorených exteriéroch veľkomiest.
Ľudia, ktorí sa pravidelne vystavujú svetlu v noci, zvyšujú riziko svojho úmrtiaĽudí, ktorí sa pravidelne vystavujú dlhému pôsobeniu svetla v noci a cez deň sú zas v tme, ohrozuje vyššie riziko úmrtia, uvádza nová štúdia.
Roboty budúcnosti by mali mať svaly a nervy: Jedného takého už mámeNie tak dávno sme očakávali, že roboty budeme v budúcnosti konštruovať z plechu, zo skrutiek a z ozubených koliesok. Nové výskumy naznačujú, že to dopadne celkom inak. Vytvoríme ich z ľudského tkaniva.
Ak chcete schudnúť, čítajte: Vedci zistili, ako pri chôdzi spálite najviac energieJe známe, že pri chôdzi spaľujeme kalórie. Rozhoduje však aj to, ako chodíme.
Zjedli aj kapitána: Vedci odhalili temné tajomstvá povestnej polárnej expedície Johna FranklinaTakmer dve storočia vyvolával osud stratenej polárnej expedície Johna Franklina otázky, ktoré nemali istú odpoveď. Dnes už vieme, ako námorníci dopadli.
Zabijak dinosaurov nezasiahol Zem koncom kriedy sámObrovský asteroid, ktorý pred 66 miliónmi rokov zasiahol Zem a vyhubil dinosaury, nebol sám. V tom období dopadol na Zem aj iný veľký asteroid, potvrdila nová štúdia.
Svojhlavý živel: Keď sa rieka rozhodne, že si potečie inou cestou, dokáže narobiť riadnu spúšťNová metóda dokáže určiť miesta, kde hrozia náhle zmeny korýt vodných tokov. Tie nemusia priamo súvisieť so silnými dažďami, napriek tomu spôsobujú ničivé záplavy.
FOTO Hrdá babička Heribanová s dcérou Babsy: Najmladší VNÚČIK môže ísť rovno do reklamyModerátorka a legendárna hlásateľka Alena Heribanová (69) je hrdá babička. Najmladší vnúčik jej robí obrovskú radosť a pri pohľade na neho sa vám doslova roztopí srdce. S takým kukučom by mohol ísť rovno do reklamy!
Odvážna hypotéza potvrdená: Simulovaná erupcia odhalila záhadu gigantických marťanských pavúkovNa Zemi nič podobné neexistuje. Aj preto doposiaľ nik nevedel, ako tieto čudesné útvary s rozmermi piatich až desiatich futbalových ihrísk vznikajú.
Bez politického názoru? Zabudnite, umelá inteligencia je liberálnaAk čerpáte informácie z populárnych aplikácií, ktoré generujú text pomocou AI, neočakávajte politicky nestranné odpovede.
Elixír mladosti? Bežne dostupný liek na tlak spomaľuje starnutieVýskumníci vyskúšali bojovať proti starnutiu a jeho sprievodným zdravotným komplikáciám novým, doposiaľ nevyužívaným spôsobom. Vraj má obrovský potenciál.
Veľryby používajú nástroje: A dokonca také, aké ani ľudia nedokážu ovládaťNie, nejde o lopaty ani kladivá. Morské giganty používajú objekty celkom iného typu.
WHO skúmala, či je medzi mobilmi a rakovinou mozgu spojenie: Toto zistilaMedzi používaním mobilných telefónov a zvýšeným rizikom rakoviny mozgu nie je spojenie. Vyplýva to z novej metaštúdie, ktorú nechala vypracovať Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Elon Musk predal svoju sociálnu sieť X vlastnému startupu xAI za 33 miliárd dolárovElon Musk oznámil, že jeho firma xAI kúpila jeho sociálnu sieť X za 33 miliárd dolárov, čím spája svoje technologické impériá
Máte radi uhorky? Po tomto ich okamžite začnete jesť: Benefit, o ktorom možno netušíteUhorky majú mnoho zdravotných benefitov. Posilňujú imunitný systém, pomáhajú pri hydratácii organizmu a podporujú vyprázdňovanie. Dokážu tiež rozjasniť a zlepšiť stav pleti. Poukázali na to odborníci z bratislavského regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).
Potraviny zo skúmavky: Na tanier sa tlačia špeciality z laboratórneho mäsaNová technológia zvýšila efektivitu výroby natoľko, že cena laboratórneho mäsa klesne na úroveň bežnej bioprodukcie.