Tip na článok
Doprajte im: Muži túžia okrem lásky a sexu po dobrom jedle, zdraví, voľnosti a pokojnom spánku.

Po čom muži túžia? Pár pravidiel, vďaka ktorým by mohlo byť silnejšie pohlavie spokojné

Muži túžia po pochvale viac ako ženy, lebo sú od malička vedení k úspechu.

Jednoduchí či komplikovaní? Niektorí odborníci tvrdia, že muži v podstate fungujú veľmi čitateľne. Občas však dámy v praxi narazia aj na tvrdý oriešok. Aj keď pozornosť sa čoraz viac upriamuje na úspech a bankové konto muža, žena by nemala zabúdať na to, že po jej boku je živá bytosť s potrebami, so snami aj slabosťami.

Základné pravidlá

Predsudky a názory na silnejšie pohlavie necháme bokom. Aj muži si môžu poplakať, stratiť hlavu pre lásku či upísať život rodine rovnako, ako vyhľadávať dobrodružstvá či uprednostňovať kariéru. Každý z nich bez rozdielu, tak ako ženy, však chce byť šťastný. Univerzálny a zaručený recept neexistuje, ale pozrime sa aspoň na pár pravidiel, vďaka ktorým by mohlo byť silnejšie pohlavie ak nie šťastné, tak aspoň spokojné. „V súčasnosti nám chýba viac pokoja, zbytočne sa ponáh­ľame, často nevieme za čím. Myslím si, že čím menej by sme reagovali na negatívne veci okolo nás, tým by sme boli pokojnejší a šťastnejší,“ hovorí sexuológ a andrológ MUDr. Ivan Kubiš. 

Nielen z pohľadu sexuológa je dôležitý dobrý sex. „Pri žiadnej inej činnosti nezažijeme to, čo pri sexe. Vychutnať si vášeň ženy, s ktorou sa milujeme...“zamýšľa sa odborník. Podľa neho muži hľadajú partnerky, ktoré ich vypočujú aj podporia v ich túžbach, plánoch a snoch a venujú sa spoločným záľubám. „Nesmieme zabúdať ani na ďalšie chronicky známe veci. Muži túžia okrem lásky po dobrom jedle, zdraví, voľnosti a pokojnom spánku. A aby vedeli čítať myšlienky žien - ale to sa im aj tak ni­kdy nepodarí,“zavtipkuje. 

Chváliť, nie haniť

Je to tak, pánom kritika nevonia. Najmä od ich polovičiek. „Musím ísť na manžela veľmi citlivo, ak chcem, aby niečo urobil alebo sa v niečom zmenil. Ak by som hneď na neho vybalila svoju nespokojnosť, naštval by sa, uzavrel a nič by som nedosiahla,“ priznáva Dominika.

„Muži túžia po pochvale od útleho detstva. Ak ešte máme mamu, stále chceme jej uznanie a mrzí nás, keď nám niečo vyčíta. Potom sa to týka kamarátov, učiteľov, spolužiakov. Keď dospejeme a máme vzťah, túžime viac po pochvale ako po kritike aj od svojej partnerky,“vysvetľuje Ivan Kubiš.

Skrotila ho?: Paľo Habera a Daniela Peštová patria dlhé roky medzi stabilné páry šoubiznisu.
Skrotila ho?: Paľo Habera a Daniela Peštová patria dlhé roky medzi stabilné páry šoubiznisu.
Instagram

Páni sa často zameriavajú na výkon a úspech, zlyhanie a kritiku nesú ťažko. Vo vzťahu, v ktorom sa im dostáva uznania, úcty a lásky, dokážu aj oni prejaviť viac citov a myslieť pozitívnejšie. „V partnerstve je lepšie obmedziť výčitky a prejavy nespokojnosti a radšej pochváliť partnera a prejaviť mu uznanie. Ako sa hovorí - dobré sa ti dobrým vráti,“poznamená sexuológ a pripomenie, že muži túžia po pochvale viac ako ženy. „Od malička sú vedení k tomu, aby boli úspešní. Aj keď sa im to vždy nedarí, pochvala poteší. Čím skôr príde, tým má väčší účinok. Netreba to však preháňať, lebo stratí svoj význam,“ dodáva. Samozrejme, duševne zrelý muž už pozná svoju hodnotu a neočakáva od druhých, že mu ju stále budú potvrdzovať. „Potom prichádza pochopenie, že čakanie na pochvalu za dobré veci, ktoré robíme, je strata času a toho času máme stále menej a menej. Treba si však nájsť čas oceniť tých, ktorých máme radi a na ktorých nám záleží. To je, myslím, cesta k budovaniu vzťahov, aby sme boli spolu zdraví a spokojní,“ prízvukuje odborník.

Nepodceňujte sex

Možno ste boli milujúcou pozornou partnerkou, aj tak sa váš miláčik až príliš často obzeral po iných či dokonca si jedného dňa zbalil kufre. Môžete byť tá najchápajúcejšia manželka a matka jeho detí, predsa to na mužovu spokojnosť celkom nestačí. Intímna stránka je pre nich dôležitá ako jedlo.

Kým variť obľúbené špeciality svojmu drahému zvládate, nájsť dokonalý súlad aj v sexuálnej oblasti nie je vždy také jednoduché. „Moja žena je úžasný človek a veľmi si ju vážim. Na druhej strane som niekedy veľmi nervózny z toho, aká je konzervatívna v erotike. Nad mnohými vecami, ktoré by ma vzrušovali, ohŕňa nos a stavia sa k nim tak rezolútne kriticky, že sa ani neodvážim požiadať ju o niektoré praktiky, ktoré ja považujem za normálne,“ sťažuje sa Denis. Niekedy sú to, naopak, muži, ktorí nevenujú bádaniu v erotike veľa času.

„Zo svojej sexuologickej praxe môžem potvrdiť, že málokedy sa stretnú partneri, ktorí majú presne rovnaké názory na všetko. Najmä čo sa týka sexuálneho života, požiadaviek na frekvenciu stykov aj sexuálnych predstáv,“ hovorí Ivan Kubiš. „V sexe nič nefunguje na sto percent, ani antikoncepcia. Reálne neexistujú bytosti naklonované podľa nás. Každý človek je jedinečný aj každý pár je jedinečný,“pripomína. Na druhej strane dodáva, že aj keď žena a muž sú odlišné tvory, je vzrušujúce objavovať to, čo ich odlišuje aj čo ich priťahuje. Možno prídu na to, že sa dokážu vzájomne inšpirovať a spoločne objavovať aj pikantnejšie zákutia erotiky. Ak sa partneri dokonale zladia aj v posteli, ich vzťah sa stane ešte pevnejším. Milovanie prináša nielen uspokojenie biologických potrieb, ale hlavne pocit dôvery a príjemné pocity, ktoré prenášame ďalej a dokážeme z nich čerpať aj v ťažších situáciách.

„Španielsko sa radí skôr ku konzervatívnym krajinám. Preto ma zaujal jeden španielsky výskum sexuálnych fantázií u vyše dvetisíc párov. Uvádza, že muži a ženy nie sú dnes vo svojich sexuálnych zážitkoch a fantáziách až takí rozdielni. Čo bolo v minulosti netradičné, stáva sa bežným,“pripomína odborník na ľudskú sexualitu.

Nie každý zapadne do štatistík, tak­že ak majú partneri sexuálny problém, najlepšie je porozprávať sa najprv vo dvojici. Ak nenájdu riešenie, čo býva často kompromis medzi ich predstavami, stále je možnosť navštíviť sexuológa.

VIDEO Plus 7 Dní