Geológovia vravia, že Slovensko je ako zrolovaný koberec alebo papuľa psa šarpeja. Vraj preto, že sme priplávali na africkej zemskej platni, nabúrali sme ňou do európskej a ďalej sa na ňu veselo tlačíme. A tak na päťsto kilometroch z jedného konca Slovenska na druhý máme všetko to, čo by za normálnych okolností malo byť až na troch tisícoch kilometrov! Veľhory, nížiny ako placka, vyhasnuté vulkány, vyše tisícpäťsto minerálnych vôd, pozostatky slanej vody po bývalých moriach v podzemí... Ale to nie je všetko!

Parížske močiare
Parížske močiare
Zdroj: Matej Kalina

My sme, samozrejme, na tej „doske“ nedoplávali, to sme tu ešte neboli, ale aj tak sme tomuto regiónu stihli vtlačiť pečať, akú má máloktorá krajina. Nech sa pohnete kamkoľvek, všade zakopnete o niečo zaujímavé, záhadné, tajuplné, pozoruhodné, nevšedné, až sa nakoniec dopracujete ku konštatovaniu, že na Slovensku máme naozaj - všetko!

Matej Medveď, Parížske močiare
Matej Medveď, Parížske močiare
Zdroj: Matej Kalina

Napríklad Parížske močiare. Už len to, že sú Parížske a na Žitnom ostrove stojí samo osebe za zmienku! A keby ste ešte vedeli, ako vznikli!

Lev pri Veľkých Vozokanoch
Lev pri Veľkých Vozokanoch
Zdroj: Matej Kalina

Tušili ste, že Vozokany máme na Slovensku až tri? Veľké, Plavé a aj také obyčajné, ktoré sa volajú iba Vozokany. Pri tých Veľkých je opodiaľ cesty dobre ukrytý lev. Vedeli ste o ňom? Stojí tu na počesť veľkej bitky medzi Turkami a kresťanskými vojskami v roku 1652. Turci sa vracali z plienenia Zlatých Moraviec a Topoľčianok a tu sa im postavilo tisíc jazdcov a tristo pešiakov, ktorých viedol Adam Forgáč, novozámocký hradný pán. Naši vyhrali, ale prvý deň bitky, 26. augusta, padli až štyri esterházyovskí muži - František, Tomáš, Gašpar a Ladislav...

Šikmá veža vo Vrbovom
Šikmá veža vo Vrbovom
Zdroj: Matej Kalina

Šikmá veža v Pise? Načo chodiť tak ďaleko? Jedna je v Ivánke pri Nitre, ďalšia vo Vrbovom, postavená v prvej polovici 19. storočia, ktorá sa náhle naklonila v roku 1930, je „šibnutá“ o 99 centimetrov, a teda vidno to poriadne! Prečo sa naklonila, nevedno, ale určite to nemá na svedomí meteorit. Tých, mimochodom, na územie Slovenska ich od roku 1814 do roku 2006 dopadlo šesť.

Pamätník meteoritu v Divine pri Žiline
Pamätník meteoritu v Divine pri Žiline
Zdroj: Matej Kalina

Aby sme neprezradili všetko, dodajme už len to, že určite i Adam a Eva boli Slováci! Tušili ste, že slovenské korene mali herečky Audrey Hepburnová či hviezda nemého filmu Pola Negri? No a že Geraldina Apponyiová z Oponíc sa stala albánskou kráľovnou?

Pola Negri
Pola Negri
Zdroj: internet

Ak sme vás zaujali, prečítajte si článok o slovenských raritách v nasledujúcom vydaní týždenníka PLUS7DNÍ.