Nikola vždy preferovala slobodný spôsob života. Mala dva vážnejšie vzťahy, ale ani jeden ju nepresvedčil, že je to pre ňu to pravé. Sympatická trid­siatnička má dobrú prácu, priateľov a milujúcu rodinu na východe Slovenska. „Moja mama je však veľmi nábožensky založená a od obdobia dospievania som počúvala o hriešnom sexe a o tom, aká by mala byť žena čistá a nedostupná. Čo čert nechcel, milujem slobodný život a nezáväzný sex,“ potmehúdsky dodá 31-ročná Košičanka. Iste, aj ju štve, že na ženu, ktorá si bez zábran užíva, sa spoločnosť pozerá inak ako na muža. Obzvlášť na slovenskej dedine. „Chalanov, ktorí na diskotéke obťažovali jednu slečnu za druhou, nikto nevnímal ako skazených a bez dôstojnosti. Dievča si užívať nemohlo, hneď na ňu všetci ukazovali prstom,“ dodáva.

Dnes je síce príležitostný sex oveľa akceptovateľnejší, ale mýtus o nízkej sebaúcte v súvislosti so ženami stále pretrváva.

V zajatí stereotypu

„Zo svojej odbornej praxe viem, že príležitostný sex majú ženy aj muži, dokonca by som povedal, že nie je medzi nimi významný rozdiel,“ potvrdzuje psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič.

Výskumy však ukázali, že mýtus o nižšej sebaúcte ženy, ktorá si náhodný sex z času na čas dopraje, stále pretrváva. „Prekvapilo nás, že tento stereotyp sa zastáva tak široko. Držia sa ho tak ženy, ako aj muži, liberáli, konzervatívci, naprieč spektrom náboženstiev a sexizmu,“ hovorí sociálna psychologička Jaimie Arona Kremsová z Oklahomskej štátnej univerzity. Vo svojej štúdii, vydanej magazínom Psychological Science, zhrnula výsledky svojho výskumu. Zúčastnilo sa na ňom 1 500 ľudí a pozostával z niekoľkých experimentov. Jeden z nich odhalil, že ľudia si monogamiu spájajú s vysokou mierou sebaúcty, ale hlavne v prípade žien. Rovnako respondenti spojili náhodný sex s nízkou mierou sebaúcty, a to výhradne u žien, ktoré ho praktizujú. Tieto predsudky nemali len veriaci.

Opýtaní v spomínanom výskume svoj názor nezmenili ani vtedy, keď im odborníci opísali tieto ženy ako úspešné a spokojné so sebou a svojím životom. Nie, podľa zaužívaných stereotypov k nežnejšiemu pohlaviu patrí cudnosť. Čo na tom, že veľa tých, ktoré žijú monogamne, sú so svojím životom či so sebou samými oveľa nespokojnejšie? Často sú práve medzi nimi také, ktoré pre strach a nízku sebaúctu nedokážu opustiť tyrana či manipulátora.

Rovnaké práva

Skrátka, niektoré predsudky sú hlboko zakorenené, tradujú sa z pokolenia na pokolenie a trvá dlho, kým ľudia prestanú škatuľkovať a vynášať morálne súdy. Zaujímavé je, že samotné ženy dokážu byť k sebe navzájom nemilosrdné. Akoby tej druhej, možno voľnomyšlienkárke, závideli jej odvahu žiť podľa vlastných predstáv a potrieb. Pritom sa nemusí správať vyslovene promiskuitne. Stačí, ak v spoločnosti spozná muža, s ktorým si dopraje sex, na ktorý mali obaja chuť.

Pohnútky a názory mužov v súvislosti s príležitostným fyzickým pôžitkom žien sú čitateľnejšie. Sú radi, že si majú s kým užiť, ale doma by chceli takú, ktorej sexuálnych potrieb sa nebudú musieť obávať.

Našťastie, aj medzi pánmi sú výnimky a nie je ich málo. „Nepovažujem sa za liberála, ale určite nie som pokrytec. Nerozumiem pojmu nižšej sebaúcty. Mernou jednotkou sexu je väčšinou spokojnosť. A spokojná žena, to je to najlepšie,“ priznáva Matúš z Nových Zámkov. Na ženu, ktorá si z času na čas dopraje náhodný sex, sa pozerá rovnako ako na muža. „Tolstoj povedal, že možnosť ženy voliť je len nepatrným právom. Skutočná rovnoprávnosť ženy s mužom je podľa neho vtedy, keď si pri pohlavnom styku môže vyberať. Takže súhlasím s Tolstým,“ dodáva.

Aj Jaimie Arona Kremsová si kladie otázku, prečo keď ženy dokázali zaujať významné spoločenské posty, narážajú na kritiku, ak si vyberajú na erotické uspokojenie partnera podľa momentálnej chuti?

Reakcia na nezáujem

„Nemyslím si, že príležitostný sex žien signalizuje ich nižšiu sebaúctu. Veľmi často je to skôr reakcia na pomery vo vzťahu, v ktorom žena žije – stereotyp v intímnej oblasti, ubúdanie pozornosti a obdivu, pretože každá žena túži cítiť, že je pre muža stále atraktívna výzorom aj správaním. Odtiaľ je potom iba malý krôčik k tomu, aby si to išli ,overiť‘ k náhodnej známosti,“ načrtáva ďalší rozmer príležitostnej súlože Ľudovít Dobšovič.

Veľa žien si však takýto „úlet“ vyčíta. „Začínajú si uvedomovať, že žijú vo vzťahu, ktorý ich nenapĺňa, medzi partnermi narastá kríza a dochádza k vzďaľovaniu,“ pripomína. Podľa psychológa nie je v týchto prípadoch príležitostný sex o tom, že by žena bez neho nemohla vydržať a že vyslovene túži po telesnej rozkoši. „Oveľa častejšie ide skôr o jej vnútorné sklamanie a smútok. Prestáva cítiť, že je chcená a zaujímavá, vytráca sa pocit, že muža vzrušuje a priťahuje. Pri náhodnom pohlavnom styku ide potom skôr o zvyk alebo vybitie napätia z týchto pochybností. Má vlastne potvrdiť, že muž ju ešte chce, keď s ňou spí. Žena však viac túži po milovaní ako po sexe,“ dodáva.