Nie, nejde o mačov ani casanovov, pre ktorých je zvádzanie žien zábavka. Ide o obetavých mužov, ktorých priateľky trpia zvláštnym druhom amnézie - nepämatajú si, čo sa stalo včera. Títo muži sa každý deň usilujú o to, aby sa ich priateľky do nich opäť zamilovali.

Japonská obetavosť

Dvadsaťštyriročná Marujama utrpela úraz na bicykli. Dôsledok jej zranenia je amnézia, ktorá sa u nej len zhoršuje. Pred nehodou bola spolu s Li Huajom dva a pol roka, ale potom sa ich život zo dňa na deň úplne zmenil. Marujama si po prebudení z bezvedomia nepamätala nič, nepoznala ani svojich rodičov, ani svojho priateľa. Li Huaj sa však nevzdáva. Keďže láska dokáže aj hory prenášať, zaľúbenec zostáva po priateľkinom boku napriek jej hendikepu. Celý prípad sa veľmi podobá na scenár filmu 50x a stále po prvý raz z roku 2004.  Amnézia je patologická porucha pamäti charakterizovaná čiastočnou alebo úplnou stratou pamäti. Ostatné mentálne funkcie sú v uspokojivom stave. Pôvod môže byť psychický alebo fyziologický, spôsobený napríklad úrazom mozgu. Existujú viaceré druhy amnézie, ale túto poruchu treba odlišovať od zabúdania či demencie. Vzniká pri rôznych lokálnych poškodeniach či otrasoch mozgu, poruchách vedomia, mrákotných epileptických a hysterických stavoch alebo po otrave hubami, alkoholom, drogami či na základe traumatických stresov.

Uvedomuje si diagnózu: Marujama si svoju diagnózu uvedomuje a počúva rady lekárov, aby si pre kvalitu vzťahu s priateľom viedli denník.
Uvedomuje si diagnózu: Marujama si svoju diagnózu uvedomuje a počúva rady lekárov, aby si pre kvalitu vzťahu s priateľom viedli denník.
Zdroj: Internet

Každý deň

Marujama sa síce fyzicky uzdravila, ale pamäť sa jej nevrátila. Li Huaj sa však nevzdáva, zostáva pri priateľke a veľmi dúfa, že si naňho nakoniec spomenie. Usiluje sa každý deň, aby sa doňho opäť zaľúbila. Marujama sa síce nepamätá, ale chápe. V minulosti už aj navrhla, aby sa rozišli, aby Li nemusel znášať nesmierny tlak.  Lekári dvojici odporučili, aby si viedli denník, ktorý by Marujame pomohol spomenúť si na veci, ktoré urobila v predchádzajúcich dňoch. Týmto spôsobom si môže opakovane vytvoriť o Liovi aspoň akú-takú predstavu, ale ten sa jej aj tak každý deň predstaví a pripomenie.

Vďačná

Marujama si napriek amnézii mnohé veci uvedomuje. Uvedomuje si, že si nepamätá a že s diagnózou musí bojovať. „Ďakujem vám za vašu starostlivosť. Chápete ma, tolerujete ma, ste citliví a empatickí,“ povedala mladá žena na margo svojich príbuzných, priateľov i svojho snúbenca. „Prejavy mojej diagnózy sa zhoršili. Po­dľa lekárov sa amnézia môže stále zhoršovať. Svoju pamäť môžem stratiť navždy, môžem zabudnúť na všetko, čo som prežila. Drahý, si stále ochotný zostať so mnou?“ pýtala sa mladá žena v televíznej talkshow. Dodala tiež, že „bez ohľadu na to, koľkokrát som na teba nechtiac zabudla, vždy sa do teba zamilujem“.

50x a stále po prvý raz

Japonský príbeh má mnoho spoločných čŕt s americkým filmom 50x a stále po prvý raz (v origináli 50 First Dates) v hlavných úlohách s Drew Barrymorovou a Adamom Sandlerom. Adam ako Henry Roth, ošetrovateľ vodných zvierat na Havaji, sa raz stretne na rannej káve s nádhernou Lucy. Dohodne si s ňou ďalšie rande, ale Lucy si ho na druhý deň nepamätá. Neskôr sa dozvie, že Lucy mala autohaváriu a odvtedy jej krátkodobá pamäť neslúži. Navyše, otec a brat Lucy jej aranžujú každý deň presne tak, ako bol pred nehodou. Henry sa rozhodne, že urobí všetko pre to, aby sa Lucy doňho každý deň zaľúbila. To sa mu podarí, získa si aj rodinu a nakoniec sa vezmú. V závere filmu sa Lucy ráno budí (ako každé ráno) a pri posteli má odkaz, že si má pozrieť videokazetu. Na videu jej Henry/Adam rozpráva, že je jej manžel, že majú spolu dcéru, že má amnéziu a že ju neuveriteľne miluje. Lucy/Drew každý deň vie, že je síce chorá, ale že má okolo seba ľudí, ktorí ju „nenechajú v štichu“.

Jessica a Richard: Páru sa život obrátil na ruby v niekoľkých sekundách, keď dievčina dostala epileptický záchvat.
Jessica a Richard: Páru sa život obrátil na ruby v niekoľkých sekundách, keď dievčina dostala epileptický záchvat.
Zdroj: Internet

Je ich viac

Li Huaj nie je jediný muž, ktorý tak miluje svoju partnerku, že je ochotný „nútiť“ ju každý deň, aby sa doňho opäť zaľúbila. Pred dvoma rokmi sa mladej dvadsaťročnej Britke Jessice Sharmanovej obrátil život naruby za pár sekúnd. Po záchvate epilepsie stratila pamäť a tým celý svoj doterajší život. Nevedela, kto je, ako sa volá, kým je. Rodina i priatelia boli zrazu pre ňu cudzí ľudia. Jessica si nespomenula ani na svojho priateľa Richarda, do ktorého bola pred nehodou zaľúbená, boli spolu šťastní vyše sedem mesiacov. Odvážny muž sa podujal na náročnú úlohu udržať ich vzťah - rozhodol sa znovu a znovu získavať srdce vyvolenej. 

Nehoda dievčiny sa stala počas spoločnej cesty do práce. „Akoby cez hmlu si pamätám, že som vošla do vlaku. Čo sa stalo potom, viem len z toho, čo mi povedali. Moje telo prestalo poslúchať, oči ostali akoby sklenené, omdlela som. Pamätám si ženu, ktorá ma objímala a pýtala sa, či je všetko v poriadku. Netušila som, kto je. Hovorila, že je moja mama,“povedala pre New York Times Jessica. Jessicini rodičia boli šokovaní, keď ich nespoznávala vlastná dcéra.  Po návrate z nemocnice sa v dome, v ktorom vyrastala, cítila ako cudzia. Nepomohlo ani mamino úsilie ukazovať jej spoločné fotky od narodenia a rodinné albumy. Nič si nepamätala. Dokonca nespoznávala ani samu seba v zrkadle. „Keď mi moja mama položila ruku na koleno, odstrčila som ju. Cítila som na sebe dotyk cudzej osoby,“ hovorila Jessica.