Za nenápadnou bránou v rozprávkovej uličke centra Banskej Štiavnice sa ukrýva ružový poklad - malebný dvojpodlažný dom s čarovným výhľadom na mesto. Či už ráno pri východe slnka, alebo večer pri svetle hviezd, nedá sa nezamilovať. S takýmito oslavnými slovami predáva hudobník Oskar Rózsa (48) vilu, ktorú si s manželkou, speváčkou Zdenkou Prednou (39) vyšperkovali do posledného detailu. 

Opradený stredovekou legendou

Stavba leží na na pozemku 637 štvorcových metrov v pamiatkovej rezervácii. Priamo v srdci banského mesta - k nehnuteľnosti sa ani nedá dostať autom, vedú k nej romantické schody v uličke postavenej ešte v stredoveku. „Do domu bol kedysi vybudovaný tajný východ, viedol do zámku, ktorého múry otvárajú bránu do najstarších tajomstiev Štiavnice,“ predstavujú nehnuteľnosť slovníkom stredovekého trubadúra.

Nejde len o slová. Už vo vstupnej hale víta návštevníkov starodávna pec. Vek kuchyne s klenbovým stropom sa odhaduje na päťsto rokov, obývačku si niekdajší majiteľ dobudoval v 17. storočí a na jednom z trámov v útrobách domu je dodnes vyrytý rok 1737. Aj preto je možné požiadať o zaradenie nehnuteľnosti medzi kultúrne pamiatky.

Dom v Banskej Štiavnici, kde žijú Oskar Rózsa a Zdenka Predná.
Zdroj: INTERNET

Rózsa s Prednou navyše zanechali v romantickej stavbe vlastnú pečať, vytvorili „teplo domova a inšpiratívne prostredie“. Obývačke dominuje čierne krídlo, nad ktorým visí ich spoločný obraz, ďalšie miestnosti skrášľujú vystavené ocenenia a hudobné nástroje, o ktoré na každom kroku zakopávate. „Pár schodíkmi sa dostanete do iného sveta, do miestnosti, kde je momentálne vybudované štúdio, ktorého steny vítali množstvo talentovaných a inšpiratívnych ľudí,“ dozvedáme sa o jednom z vyšších poschodí.

Dom v Banskej Štiavnici, kde žijú Oskar Rózsa a Zdenka Predná.
Zdroj: INTERNET

Mimochodom, z okien domu pozeráte iba na vrcholky starých striech či kostolov a nový štiavnický zámok akoby ste mali na dlani. Nehnuteľnosť poznajú aj mnohí turisti bez toho, aby o tom tušili. Stojí totiž v uličke, ktorá sa pre jeden z najkrajších výhľadov stala častým miestom ich zastávok na fotografovanie.

FOTO domu, v ktorom známi muzikanti žijú, nájdete v GALÉRII >>