Posledné mesiace a roky nepriali našim peňaženkám. Inflácia dosiahla dvojciferné číslo. Lenže blíži sa čas dovoleniek a mnohí si tento typ relaxu a vybočenia zo zabehnutého pracovného života nedokážu odrieknuť. Nie každý si ho však môže dovoliť a nastupuje stres z finančných nárokov, ktoré dovolenka so sebou prináša. Ako to zmeniť?

Lepšie bez námahy?

„Ľudia paradoxne nechcú meniť nič vo svojom živote. Chcú sa len lepšie cítiť. To, čo v nich vytvára negatívne pocity je, keď majú finančné problémy, nevychádza im finančný rozpočet alebo si nevedia kúpiť to, po čom túžia,“ hovorí mentálny kouč Andy Winson a pokračuje: „Rovnako tomu je, keď chcú mať lepší vzťah. Sú nespokojní v intímnej oblasti, v oblasti pochopenia, bezpečia a istoty vo vzťahu alebo preto, že je vo vzťahu stereotyp a nuda.“ Či už je to nespokojnosť s čímkoľvek, základný problém je v tom, že hoci sa v týchto oblastiach necítime spokojne, nechceme zmeniť svoje návyky.

„Ľudia paradoxne nechcú meniť nič vo svojom živote. Chcú sa len lepšie cítiť,“ hovorí mentálny kouč Andy Winson.
Zdroj: Pavol Harum

V oblasti financií je tých možností naozaj veľa. „Zvykli sme si na určité pohodlie a ak z neho máme vyjsť, tak sa tomu vyhýbame. Ešte aj náš mozog nám hovorí, že máme kde bývať, máme čo jesť, máme stabilný príjem a vlastne na tom nie sme až tak zle,“ vysvetľuje A. Winson. Takéto uvažovanie nad človekom už pri prvom pokuse zvykne vyhrať. „Lebo je to pokus a nie rozhodnutie,“ dodáva.

Zopár krokov k cieľu

Na to, aby nám niečo prinieslo dlhodobú zmenu v živote, potrebujeme vytvoriť permanentnú aktivitu, ktorá nás postupne priblíži k cieľu. „Mozog potrebuje určitý čas, aby vytvoril nové neurodráhy, ktoré ovplyvnia naše nové správanie,“ hovorí mentálny kouč. Na to, aby sme si mohli dopriať napríklad dovolenku odporúča pár krokov, ktoré sú ľahko zvládnuteľné. Potom sa stačí už len rozhodnúť a podľa toho konať. Predovšetkým si musíte premyslieť, koľko peňazí na dovolenku potrebujete, koľko dní máte na ich získanie, koľko viete zarobiť aj ušetriť denne a potom už len odkladať peniaze na špeciálny podúčet či doma do obálky.

FOTO Kam chodia celebrity?

„Pri všetkých veľkých cieľoch má náš mozog strach a presvedčenie, že to sa nedá. Ak si však tento cieľ rozmeníte na menšie, dosiahnuteľnejšie ciele, zrazu je oveľa ľahšie urobiť prvý krok,“ vysvetľuje Andy Winson.

Zarobiť alebo ušetriť?

„Čísla nepustia. Ak chcem získať nejaký benefit alebo pôžitok a nie som schopný zvýšiť svoj príjem, musím znížiť svoj výdaj,“ vysvetľuje tréner a autor knihy Mysli, konaj, zbohatni. „Nie sme ochotní sa vzdať nášho komfortu. Napríklad neísť do práce autom ale autobusom. Ľudia bojujú práve v tomto. Na jednej strane chcú viac ušetriť, ale chcú si aj viac dovoliť. Nie sú ochotní vydať úsilie navyše, aby zarobili viac peňazí alebo aby si tvorili pasívne príjmy,“ hovorí.

Ak ste už definovali svoju dennú sumu, je načase ju aj reálne odložiť, napríklad na podúčet v banke alebo doma na špeciálne miesto. „Už to sústo nie je až také veľké a možno zistíme, že nám tie peniaze na dennej báze ani nechýbajú. Malé kroky však prinesú koncový zisk,“ prezrádza Andy Winson.

FOTO Kam chodia celebrity?

Trochu iný „bič“

Existujú rôzne stratégie, ako pracovať sám so sebou. „Niektorým vyhovuje metóda biča. Tým by som odporúčal napríklad objednať dovolenku hneď, keď je v predpredaji. Samozrejme, aby si vytvorili nielen záväzok, ale aj plán ako ho budú splácať. Všeobecne však platí, že pri vhadzovaní čohokoľvek do nákupného košíka, či už reálneho alebo virtuálneho, by sme sa mali samých seba spýtať, či to chcem alebo či to potrebujem. Ak je to len v rovine, že to chceme, ale nepotrebujeme, tak vtedy nekupovať,“ dodal na záver.