Jeho tweety sa nelíšia od väčšiny statusov na sociálnych sieťach. Občas sú prostoreké až urážajúce, inokedy trochu zavádzajú, potom v nich badať náznaky humoru. V každom prípade ich je veľa a snažia sa zapáčiť, získať čo najviac „lajkov“.

Všetko by bolo v pohode, keby sme nehovorili o Donaldovi Trumpovi. Ale slovo šéfa Bieleho domu má ešte stále akú-takú váhu a jeho nezodpovedné tweety dokážu narobiť poriadnu šarapatu v celosvetomo meradle. Naposledy americký prezident stihol svojimi statusmi vyvolať menšiu diplomatickú roztržku, spropagovať násilie a preukázať elementárnu neznalosť o horúcej téme súčasnej svetovej politiky - Severnej Kórei. A to za jediný víkend.

Pohoršený Londýn

„Ďalší útok teroristických chudákov v Londýne,“ napísal na sociálnej sviet Twiter Donald Trump v reakcii na výbuch bomy v londýnskom metre, ktorý zranil 29 ľudí. „Je to choré a týchto šialencov mal Scotland Yard na očiach. Musíme konať proaktívne!“

Tanec s prvou dámou, manželkou Melaniou.
Tanec s prvou dámou, manželkou Melaniou.
Zdroj: Chip Somodevilla

Slová sa zjavne dotkli politikov na Britských ostrovoch. V čase Trumpovho tweetu nebolo zverejnené meno žiadneho z útočníkov, dokonca sa vtedy ešte k výbuchu neprihlásil žiadny jednotlivec ani organizácia. „Myslím si, že v takýchto prípadoch by nikto nemal špekulovať, kým sa neukončí vyšetrovanie,“ reagovala britská premiérka Theresa Mayová.

V podobnom duchu sa pre BBC vyjadrila britská ministrka vnútra Amber Ruddová. „Je to obyčajná špekulácia,“ zdôraznila s tým, že k takýmto praktikám počas vyšetrovania by sa nemal uchyľovať nikto a platí to aj pre prezidenta Spojených štátov. Na priamu otázku moderátora, či by nechcela povedať prezidentovi Trumpovi, že by mal prestať tweetovať, odpovedala veľavravne: „Asi by som nebola prvá osoba, ktorá mu to odkázala.“

Mimochodom, nejde o prvý Trumpov podobný kontroverzný status. Po júnových útokoch na Tower Bridge Trump zaútočil na moslimského starostu Londýna Sadiqu Khana. „Najmenej sedem mŕtvych a 48 zranených a londýnsky starosta hovorí, že nie je dôvod na paniku,“ napísal šéf Bieleho domu. A zavádzal. Lebo Sadiqu Khan naozaj povedal, že „nie je dôvod na poplach“. Ale nie v súvislosti s útokmi, ale v súvislosti so zvýšeným počtom policajných jednotiek v uliciach po útokoch.

Rady na pumpách?

Už o niekoľko hodín sa americký prezident znovu ozval zo svojho účtu na Twiteri a znovu na aktuálnu tému - Severná Kórea. „Hovoril som s prezidentom Južnej Kórey včera večer. Opýtal som sa ho, čo robí raketový muž. Na seferokórejských pumpách sa formujú dlhé rady. Je to veľmi zlé.“

Trump chcel zjavne týmto statusom ukázať svojim fanúšikom, aké účinné sú najnovšie ekonomické sankcie OSN proti režimu „raketového muža“, teda Kim Čong-una. Ako si však všimol britský Guardian, zabudol na jednu maličkosť.

„Viacerí čínski obchodníci žijúci na hraniciach so Severnou Kóreou sa naozaj sťažujú, že obmedzený prístup k palivám a ďalšie sankcie majú negatívny vplyv na cezhraničný obchod,“ napísal britský denník. „Ale Trumpova vidina radov na benzínových pumpách je trochu pritiahnutá za vlasy.“ Americký prezident si zjavne neuvedomil alebo zámerne prehliadol fakt, že v KĽDR môžu vlastniť auto len vyvolení, väčšinou ide o vládnych zamestnancov a predstaviteľov armády. „Presné čísla sa nedajú zistiť, ale podľa odhadov je v Severnej Kórei 250- až 300-tisíc áut. Na porovnanie, v susednej Južnej Kórei, kde žije približne dvakrát toľko obyvateľov, ich majú vyše dvadsať miliónov,“ vysvetľuje denník. Ako dodáva, je preto veľmi nepravdepodobné, že by sa na pumpách vytvárali dlhé rady, navyše žiadny dôveryhodný zdroj túto informáciu nepotvrdil.

Zasiahol Hillary

Približne v tom čase, keď špekuloval o radoch na pchojngjanských čerpacích staniciach, šéf Bieleho domu zverejnil príspevok jedného zo svojich fanúšikov. Ten na videu šikovne zostrihal dve udalosti - Trumpov odpal na golfovom ihrisku a nešťastný pád Hillary Clintonovej v lietadle z roku 2011. Na videu to vyzerá tak, akoby súčasný prezident golfovou loptičkou zrazil k zemi svoju politickú sokyňu.

Okrem toho, že obsahová úroveň snímky patrí skôr do lacnej krčmy ako do Bieleho domu, video otvorilo niektoré závažnejšie témy. Trumpa napríklad kritici obvinili z propagácie násilia voči ženám.

Apropo, násilie. Toho sa americký prezident vo svojich statusoch vôbec nestráni. A nejde len o vyhrážky vojnou viacerým krajinám. V lete šéfovi Bieleho domu v žalúdku zjavne sedela televízia CNN. Na vyjadrenie svojich pocitov si pomohol videami a kresbičkami. Na jednej snímke bol znázornený ako zápasník, ktorý ako žito zmlátil postavičku s označením CNN. Neskôr sa na jeho Twiteri objavila kresba, kde „Trumpov vlak“ narazil do redaktora rovnakej televízie.

A čo si o týchto statusoch a metaforách myslia Američania? Sú hodné prvého muža krajiny? V júnovom prieskume takmer sedemdesiat percent oslovených voličov uviedlo, že šéf Bieleho domu používa sociálnu sieť pričasto. Vyše polovice účastníkov prieskumu si dokonca myslí, že jeho statusy škodia národnej bezpečnosti, postaveniu USA vo svete aj samotnému Trumpovi.