Už pápež Pius IX. usúdil, že mužské orgány znázornené v celej svojej kráse a veľkosti nepatria do Vatikánu. Všetkým sochám na posvätnej pôde dal odrezať penisy a nahradiť ich listami. Spisovateľ Dan Brown v jednej zo svojich úspešných kníh vtipne poznamenal, že by ho zaujímalo, či sa vo Vatikáne nachádza skrytá miestnosť plná odrezaných penisov.

Nuž, táto informácia nebola nikdy potvrdená. Fakt však je, že nielen viditeľné, ale i skryté symboly erotiky
sa nachádzajú naprieč celým spektrom umenia. Dávneho i súčasného.

Pomsta

Vlani v októbri prišiel so zábavným odhalením historik umenia James Hamilton. Na obraze známeho anglického maliara Thomasa Gainsborougha, zdanlivo romantickom portréte pána a pani Andrewsovcov, objavil viacero, ehm, penisov. Jeden by sa mal podľa Hamiltona nachádzať na skici, ktorú vo svojom lone drží pani Andrewsová. Druhý vytvára vrecúško či taška zavesená na opasku pána Andrewsa, no a tretí našiel v pozadí, pri dvojici oslov.

Hamilton píše, že obraz mal byť pôvodne oslavou manželstva a zobrazeného páru. Ako sa však ukázalo, Gainsborough, ktorý bol osobným priateľom dvojice, využil portrét ako možnosť pomstiť sa domácemu pánovi. „Gainsboroughov otec John bol neveľmi rozvážny podnikateľ. Zrejme ho donútili do bankrotu a maľba bola spôsobom, ako vyrovnať dlh,“ tvrdí Hamilton pre Telegraph. Klebetí sa však, že mladá pani Andrewsová bola pôvodne maliarovou milenkou a takto sa jej pomstil za jej zradu.

Pomsta
Pomsta
Zdroj: Archív

Obraz však nebol dokončený, prácu na jeho finálnej podobe prerušila autorova smrť.