Tip na článok
Zuzana Almáši Koreňová: Výtvarníčka zo Zvolena si plní svoje sny.

Autorka motivačných rozprávok: „Veľa ľudí žije v obmedzujúcich presvedčeniach, ktoré im niekto vsugeroval“

Prvá rozprávková kniha na Slovensku s použitím princípov neurolingvistického programovania je určená dospelým, ale dokáže pomôcť aj deťom

Galéria k článku (3 fotografie )
Pilot v podobe škriatka: Jeden z hrdinov z rozprávok pre dospelých.
Liečivé bábky: Z dielne Zvolenčanky Zuzany Almáši Koreňovej.
Liečivé bábky: Z dielne Zvolenčanky Zuzany Almáši Koreňovej.

„Každý dostane len to, čo si želá dostať. Ako hovorí môj tréner - si tým, aký príbeh sám o sebe rozprávaš," prízvukuje výtvarníčka Zuzana Almáši Koreňová. Okrem tvorby veselých postavičiek škriatkov a iných umeleckých výrobkov sa niekoľko rokov venuje aj motivačnému trénerstvu – koučingu a lektorovaniu. Využíva metódu NLP - Neuro - lingvistické programovanie. „Možno to niekomu znie ako niečo silne manipulatívne. Pravda je taká, že NLP robí denne každý z nás. Je to komunikácia so sebou, s okolím. A keďže sa nedá nekomunikovať, potom sa nedá ani nemanipulovať. Otázka je, akým spôsobom to robíme," vysvetľuje dáma s neutíchajúcou energiou. O tom, ako naplniť svoj život aj o jej prvej rozprávkovej knihe pre dospelých Remove before flight sa so ZUZANOU ALMÁŠI KOREŇOVOU zhovárala MONIKA MIKULCOVÁ.

Rozprávky pre dospelých: Obsahuje sedem príbehov inšpirovaných životom. Písané sú štýlom, ktorý človeka motivuje k pozitívnym zmenám.
Rozprávky pre dospelých: Obsahuje sedem príbehov inšpirovaných životom. Písané sú štýlom, ktorý človeka motivuje k pozitívnym zmenám.
Archív

Aj vy ste si zrejme prešli obdobím, kedy ste sa nedokázali realizovať úplne podľa vašich predstáv. Dnes je všetko inak… Priblížite nám metódu NLP, aj vďaka ktorej sa váš život začal uberať iným smerom?

Autormi tohto modelu sú Američania - matematik, počítačový expert a terapeut doktor Richard Bandler a jazykovedec John Grinder. Na základe originálnych výsledkov svojej práce vytvorili elegantný model vzdelávania, ktorý nazvali NLP. Nasledujúcich štyridsať rokov sa rozšíril do oblastí biznisu, politiky a médií, školstva, športu, kultúry, umenia, medziľudských vzťahov a najrôznejších terapií súvisiacich s psychickým i fyzickým zdravím.

NLP študuje vzory „programovania“, vytvárané interakciou medzi mozgom (neuro), jazykom (lingvistický) a telom, ktoré tak vytvára efektívne, ale aj neefektívne správanie, aby sme tak lepšie porozumeli procesom vedúcim k ľudskej výnimočnosti a k dosiahnutiu vytýčených cieľov.

Pilot v podobe škriatka: Na ilustráciách sú bábky, ktoré autorka vyrobila špeciálne pre túto knihu a sú len po jednom kuse na celom svete.
Pilot v podobe škriatka: Na ilustráciách sú bábky, ktoré autorka vyrobila špeciálne pre túto knihu a sú len po jednom kuse na celom svete.
Archív

Mohli by ste uviesť príklady správania, ktoré človeku bráni v šťastí, napredovaní a plnení svojich snov?

Niektorí ľudia majú o sebe škodlivé presvedčenia. Napríklad mi už viacerí povedali, že keď sa im začne v živote dariť, prídu obavy, že sa stane niečo zlé.

Alebo niektorí ľudia tvoria krásne veci a viem, že nie sú spokojní vo svojej práci. Chodia tam pre to, aby im mesačne prišla na účet výplata, ktorá im aj tak nepostačuje na žitie. A tak sa ich pýtam: „Čo urobíš pre to, aby sa Ti začalo viac dariť? Veď tvoríš nádherné a jedinečné veci, ktoré som u nikoho iného nevidela a som presvedčená, že by Ťa vedeli aj uživiť." A odpoveď? „Ale prestaň, veď to nie je nič, čo by niekto iný nedokázal. A navyše, ja sa neviem predať. A bojím sa, že aj keby som dostala viac zákaziek, tak prestanem stíhať. A bojím sa, že keď sa mi začne dariť, tak sa stane niečo zlé." Takéto odpovede dostávam. A možno aj preto školím stále dosť nezamestnaných.

Veľa ľudí žije, respektíve prežíva, v ťažkých obmedzujúcich presvedčeniach, ktoré im niekto niekedy vsugeroval alebo ich dobrovoľne prijali za svoje. Neuvedomujú si, že za tie presvedčenia môže iba komunikácia - samého so sebou, samého s okolím a samého, ktorý si v stave uvoľnenia či už pri šoférovaní, žehlení, varení, čítaní, necháva programovať svoje podvedomie hlasom z rádia, televízie, v čakárni u lekára a podobne.

Aj preto ste sa zrejme rozhodli napísať knihu, ktoré má schopnosť na podvedomej úrovni meniť nastavenia a obmedzenia človeka. Hovoríte, že je jediná svojho druhu na Slovensku. Čím je špecifická?

Vyšla teraz na jeseň a je to úplne prvá rozprávková kniha určená prioritne pre dospelákov. Obsahuje sedem pútavých príbehov inšpirovaných životom. Písané sú štýlom, ktorý človeka možno zastaví, aby porozmýšľal nad sebou, svojím správaním a zároveň motivuje k pozitívnym zmenám.

Podľa vlastných skúseností viem, že je veľmi dôležité, aké nastavenie máme vo vlastnej hlave. Každý z nás si je za to nastavenie zodpovedný sám. Rozprávkovú knihu s použitím týchto princípov som napísala preto, lebo pri čítaní, počúvaní ľahkého textu alebo pozeraní televízie je človek v uvoľnenom stave. A to je stav, kedy do svojho podvedomia úplne jednoducho púšťa asi všetko. Chcem, aby sa do podvedomia človeka čítajúceho alebo počúvajúceho moje príbehy, dostávali príjemné a pozitívne podnety, informácie. Je známe, ako sa niektorí ľudia dokázali vyliečiť aj z ťažkých ochorení, keď zmenili postoj k sebe, prijali sa takí, akí sú a začali uvažovať v inej rovine, prestali sa trápiť.

Zuzana Almáši Koreňová: Výtvarníčka zo Zvolena tvorí veselé „Bábky, ktoré liečia dušu.
Zuzana Almáši Koreňová: Výtvarníčka zo Zvolena tvorí veselé „Bábky, ktoré liečia dušu.
Archív

Čo ak peknému obalu a obrázkom neodolajú ani deti. Dokážu ju pochopiť?

Kniha je vhodná aj pre ne, ale odporúčam rodičom, aby ju s deťmi čítali spoločne. Nakoľko je tam niekoľko slov, ktoré je možno potrebné vysvetliť v jazyku primeranému k veku dieťaťa deti chápu v jednoduchej rovine veci, nad ktorými sa my, niektorí dospelí niekedy až príliš komplikovane zamýšľame a môže nám uniknúť jednoduchá podstata. Písali mi už niektorí rodičia, že ich deti boli zvedavé, čo to majú za knihu. Asi ich zaujali obrázky pilotov. A tak čítali spoločne a dokonca deti reagovali úplne úžasne. Jedna dcérka pred spaním mame povedala: „Mami, vieš, že takto šťastní a spokojní, ako sú tí piloti, môžeme byť aj my?"

Ďalšia pani mi napísala: „Takéto príbehy by si mali deti s rodičmi aj učiteľmi čítať povinne. Aby si viac vážili samých seba, svoje hodnoty a mali sa viac radi. Potom by bolo na svete menej sociálnych otrokov a nešťastníkov, ktorí robia prácu, ktorá ich nielenže nebaví, ale častokrát ani neuživí."

Tých reakcií je veľa a častokrát mám až zimomriavky.

Slávne bábky: Milé postavičky z dielne zvolenskej výtvarníčky sa ocitli aj na módnej prehliadke Lýdie Eckhardt.
Slávne bábky: Milé postavičky z dielne zvolenskej výtvarníčky sa ocitli aj na módnej prehliadke Lýdie Eckhardt.
Archív

Jeden z príbehov je o vtáčikovi, ktorý si našiel nový domov a pozoruje ľudí. Aká životná situácia vás k nemu inšpirovala?

Mám priateľku Srbku. Je to veľmi múdra žena. Odišli zo Srbska pre vojnou. Po vojne už nenašli svoj domov a tak budovali iný, v iných krajinách. Našli veľa nových priateľov a aj oni sami sú ako rodina skvelí, nápomocní, múdri. Nezanevreli na ľudí, dokonca ani tých, ktorí sú rovnakým pôvodom ako tí, ktorí im zdemolovali dom.

K napísaniu knižky vás okrem samotného života motivovali aj vaše farebné postavičky, ktoré už niekoľko rokov vytvárate pod názvom: Bábky, ktoré liečia dušu. Čím sú tie použité v knihe iné?

Na ilustráciách sú bábky, ktoré som vyrobila špeciálne pre túto knihu a sú len po jednom kuse na celom svete. Tematicky sú bábky ladené ako piloti a názov knihy REMOVE BEFORE FLIGHT som použila zámerne ako metaforu. Toto heslo sa používa v leteckej terminológii a bývajú ním označené červené dlhé štítky, ktoré sú pripevnené na rôznych častiach lietadla. Tieto časti - kryty, poistky - chránia lietadlo, keď stojí na dráhe. Pred odletom ich treba naopak sňať - zložiť preč, lebo by bránili bezpečnému letu.

Splnili ste si teda ďalší sen a na vašu útlu knižku dostávate samé pozitívne ohlasy. Žijete tak, ako chcete. Čo by ste poradili ľuďom, ktorí chcú zmeniť svoj postoj k životu, napríklad aj formou NLP?

Model NLP ako taký poskytuje veľmi silné komunikačné nástroje. Ako všetko, aj toto má dve strany mince a preto si treba veľmi dôsledne vyberať, komu zveríme svoje podvedomie. Tým chcem povedať, že my sami s manželom máme veľmi silné zásady a morálne nastavenie, aby sme si vážili sami seba a tiež ľudí, s ktorými prichádzame do kontaktu. Nakoľko sa veľa vzdelávame, dôsledne si vyberáme svojich trénerov. Zakladáme si na tom, aby to boli ľudia autentickí, ktorí sami žijú to, čo učia.

Želám si, aby ľudia začali viac mať radi samých seba, aby si vážili svoju cennú energiu. Myslím, že potom budú viac prosperovať po každej stránke - zdravotnej, finančnej, vzťahovej aj časovej.

VIDEO Plus 7 Dní