Najmä mladí ľudia majú skôr opačný problém než páry, ktoré žijú v jednej domácnosti. Namiesto „ponorkovej choroby“ ich trápi to, že nemôžu byť spolu.

Vzdialenosť

Janka žije v Košiciach a Igor v dedine na myjavských kopaniciach. Sú vysokoškoláci, dali sa dokopy počas krúžkovice. „Teraz sme každý doma, počujeme sa cez telefón alebo rozprávame cez Messenger. Našťastie, máme túto možnosť, keď sa nemôžeme vidieť v realite,“  smúti Janka.

Igor pochádza z piatich detí, počas štúdia brigádoval. „Žiaľ, teraz nemám možnosť si ani privyrobiť, od rodičov si pýtať nechcem, sami majú problémy,“hovorí. Jeho otec, taxikár, prišiel o príjem, takže celá rodina žije zo skromného maminho platu. Za svojou vyvolenou tak nemôže ani odcestovať. Vlaky zadarmo pre študentov skončili a každé euro sa ráta. „Teraz naozaj šetríme, na vlak nezostáva,“ smúti Igor.

Vytrvalí

Jankina mama Alica je zhodou okolností psychologička. „Mladí vedia vydržať, keď sú zaľúbení, sú presvedčení, že prekonajú všetky prekážky. Týka sa to najmä dievčat, tie sú pre lásku schopné vydržať všetko,“ usmieva sa.

Svoju dcéru podporuje, aby sa nevzdávala a na Igora si po­čkala. Priateľovi svojej dcéry verí, podľa nej je zodpovedný mladý muž, ktorý bude schopný túto krízu prečkať. David z Trnavy je takisto z tých, ktorý má v hlave len svoju vyvolenú. „Sofia býva v dedine neďaleko. Do školy nechodíme, vidíme sa len cez telefón. Ju rodičia do mesta nepustia a mne naši peniaze na autobus nedajú. Dúfam, že sa toto už skončí a budeme môcť ísť niekam spolu. Plánovali sme ísť v lete na nejaký festival, ale zdá sa, že to nehrozí,“ vraví sklamaný David.

NÁHRADA Ešteže sa v čase odlúčenia dá so svojou polovičkou komunikovať cez internet.
NÁHRADA Ešteže sa v čase odlúčenia dá so svojou polovičkou komunikovať cez internet.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Nezodpovední

Medička Sylvia má však na vernosť trochu iný názor: „Moji kamaráti na vernosť príliš nedbajú. Keď nemôžu byť spolu, tak sa začnú stretávať s niekým, kto je blízko.“ Sylvia spomenula tri kamarátky, ktoré vzťah na diaľku skončili. A vie vraj aj o dvoch spolužiakoch, ktorých zaľúbenie veľmi rýchlo prešlo. „Telefonovanie im nestačí,“ vraví študentka medicíny. Neboja sa však jej kamaráti nákazy? „Majú pocit, že keď majú málo rokov, tak im nič nehrozí. Myslia si, že vírus sa týka najmä starších ľudí,“ ospravedlňuje správanie svojich rovesníkov.

Psychologička Alica k tomu dodáva: „V každej dobe boli skupiny mladých, ktorí sa správali nezodpovedne. Nebrali do úvahy hrozbu pohlavných chorôb či AIDS.“ Podľa nej sa však väčšina mladých správa zodpovedne.

NÁHRADA Ešteže sa v čase odlúčenia dá so svojou polovičkou komunikovať cez internet.
NÁHRADA Ešteže sa v čase odlúčenia dá so svojou polovičkou komunikovať cez internet.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Rodičia sú proti

Michaelu a Patrika až taká veľká vzdialenosť nedelí. Ona býva v Prievidzi, on v Martine. Dali sa dohromady na internáte, keďže však študentský domov museli opustiť, nemajú sa ako stretávať. Rodičia dievčaťa totiž Patrika neznášajú. „Stále si nevedia zvyknúť na to, že som sa rozišla s priateľom, ktorého mali veľmi radi. Chceli by ma vidieť s ním, Patrik sa im nemôže ukázať ani na oči,“sťažuje sa študentka ekonómie.

Priateľ za ňou nemôže pricestovať ani potajomky. „Moja mama robí v zdravotníctve, karanténa je pre ňu posvätná. Nikam ma nechce pustiť, nakupovať chodí oco,“ dodáva smutným hlasom Michaela. Jakub z Piešťan má viac šťastia. „S Marcelou chodím rok, má 17 a prísnych rodičov. Našťastie ju pustia aspoň do obchodu, vtedy mi rýchlo zavolá, ja pribehnem a aspoň pár minút sa môžeme vidieť. Zatiaľ nás nikto neodhalil,“ usmieva sa gymnazista, ktorému sa takto darí aspoň na chvíľu vidieť sa so svojou spolužiačkou.

Nielen študenti

Odlúčenie sa však netýka len študentov. Tridsaťosemročný Martin jazdí na „týždňovky“ do automobilky v hlavnom meste. Pochádza z Topoľčian, po rozvode sa nasťahoval naspäť k rodičom. V Bratislave si našiel priateľku, rozvedenú matku s postihnutým dieťaťom. Tá býva v garsónke, takže keď podnik dal zamestnancom v čase koronakrízy celozávodnú dovolenku, vrátil sa do Topoľčian. Poctivo trávil čas v karanténe, nechcel ohroziť ani rodičov, ani priateľkinho syna s oslabenou
imunitou. Vďaka novodobým technológiám sa s priateľkou mohli vidieť aspoň na monitore. „Keď sa opäť spustila výroba, šiel som k nej aspoň pod okno. Dnu som nechcel ísť, mohol by som ohroziť malého,“ vysvetľuje Martin.

ŠŤASTNEJŠÍ PRÍPAD Ak ste počas karantény spolu, môžete to naplno využiť. Aj na prechádzky.
ŠŤASTNEJŠÍ PRÍPAD Ak ste počas karantény spolu, môžete to naplno využiť. Aj na prechádzky.
Zdroj: MONIKA ŠÁTKOVÁ

Hranice

Zaľúbencov rozdeľujú aj hranice. Keďže pre pandémiu je cezhraničný pohyb obmedzený, nemôžu sa spolu vidieť napríklad ani Agnieszka a Michal. On býva v obci na severovýchode Slovenska pri poľských hraniciach, ona v priľahlej poľskej
dedinke. Vzdušnou čiarou to k sebe nemajú ďaleko, lenže uzatvorené hranice im bránia stretnúť sa. Pritom čakajú dieťatko. Michal tak presne nevie, kedy svoju vyvolenú - a svoje čoskoro narodené dieťa - uvidí. Pandémia bude skúškou pre mnohé, najmä mladé páry. Štatistiky, koľko rozchodov má kríza na svedomí, nateraz neexistujú. Hlavne u študentov sa po prázdninách ukáže, koľko vzťahov pretrvalo a u koľkých vzdialenosť vzťah rozbila.