Pred štyrmi rokmi americký kaskadér Luke Aikins pomáhal Rakúšanovi Felixovi Baumgartnerovi stať sa prvým človekom, ktorý skočil zo stratosféry (z výšky 39-tisíc metrov). Teraz sa o ďalší rekordný zápis postaral sám. Nad kalifornskou púšťou skočil z výšky 7 620 metrov. Kým traja jeho kolegovia, ktorí sa vrhli dolu spolu s ním, si počas letu otvorili padák, Aikins letel bez neho.

Napriek tomu bezpečne pristál. V gumovej záchrannej sieti s rozmermi 30 krát 30 metrov natiahnutej vo výške 20-poschodovej budovy. Nad zemou ju držali štyri hrubé stožiare. „Ak trénujete správne, dá sa dosiahnuť všetko,“ hovoril Aikins po skoku, ktorý trval dve minúty a šesť sekúnd. Televízia FOX Sports ho vysielala v priamom prenose. Samozrejme, rovnako ako v prípade Baumgartnerovho pokusu, s päťsekundovým oneskorením. Pre prípad, že by sa celá akcia neskončila úspechom.

Šialená odvaha: Američanovi v prvej fáze zoskoku pomáhali parašutisti.
Šialená odvaha: Američanovi v prvej fáze zoskoku pomáhali parašutisti.
Zdroj: SITA/AP

Šialená odvaha: Američanovi v prvej fáze zoskoku pomáhali parašutisti.FOTO: SITA/AP

Bez mamy

Všetko však dobre dopadlo. Krátko po pokuse na Simi Valley v Južnej Kalifornii už mohol spočinúť v objatí svojej ženy Monicy a štvorročného syna Logana. Len Lukova matka chýbala. Synovo snaženie vníma údajne ako číre bláznovstvo. „Podporuje ma, ale tento projekt nie,“ priznal 42-ročný Aikins, ktorého rodina prevádzkuje v Tacome v štáte Washington špeciálne skydivingové centrum.

Pred dvoma rokmi, keď tento bláznivý nápad skrsol v hlave jeho priateľa fyzioterapeuta Chrisa Talleyho, mal Aikins rovnaký názor ako jeho mama. Zásadne nesúhlasil. „Len som sa zasmial a povedal mu, že je to skvelé. No ja mám ženu a syna a bude si na to musieť nájsť niekoho iného. Ja to určite nebudem. O dva týždne som sa však v noci zrazu zobudil a začal rozmýšľať, ako by sa to dalo uskutočniť,“ spomínal na onen moment.

Dva roky sa potom snažil doladiť každý detail. Aby na prvý pohľad samovražedný čin prežil. Veď dovtedajší rekord v skoku bez padáka bol 106 metrov. A on sa chystal vyskočiť z viac než 71-násobne väčšej výšky. Namiesto neho najskôr v rámci testov letela k zemi figurína vážiaca rovnako ako americký kaskadér. Pri jednom pokuse prerazila ochrannú sieť a v obrovskej rýchlosti narazila na zem. Ak by sa to prihodilo Aikinsovi, bolo by po ňom.

No jeho tím si poradil so všetkým. Aj s dopadom v rýchlosti 240 kilometrov za hodinu. Tesne pred dopadom mu pomáhali orientovať sa svetlá rozmiestnené na zemi. Keď svietilo červené, letel mimo dráhy, keď biele, bol v kurze. Do poslednej chvíle mu hrozilo, že bude musieť mať padák, no napokon dostal povolenie skočiť bez neho.

Znie to zvláštne, ale podľa odborníkov by bol pri takomto dopade oveľa nebezpečnejší, keďže by mu bránil zaujať najlepšiu pozíciu na dopad do siete. Bez neho mal tesne pred vhupnutím do siete čas pretočiť sa a dopadnúť na chrbát.

Luke Aikins z Tacomy skočil nad kalifornskou púšťou z výšky 7 620 metrov bez padáka. A prežil.
Luke Aikins z Tacomy skočil nad kalifornskou púšťou z výšky 7 620 metrov bez padáka. A prežil.
Zdroj: profimedia.sk

Luke Aikins z Tacomy skočil nad kalifornskou púšťou z výšky 7 620 metrov bez padáka. A prežil.FOTO: profimedia.sk

Osemnásť mesiacov prípravy Aikins zužitkoval. Skok prežil. „Bolo to vyvrcholenie jeho 26-ročnej kariéry. A zároveň svetový rekord. V skoku z najvyššej výšky bez padáka či wingsuitu,“ uviedol parašutistov hovorca Justin Aclin.

„Bolo to neskutočné. Takmer sa vznášam,“ žiaril Luke po pristátí. Padák síce nemal, no kyslíkový prístroj áno. Počas prvých 3 000 metrov voľného pádu. Potom ho odovzdal ďalšiemu z parašutistov, ktorý spolu s ním vyskočil z lietadla.

Žiadny blázon, posúvam limity

Ešte stále si myslíte, že človek niekedy od dobroty nevie, čo má so sebou robiť? Aikins má iný názor. „Ľudia majú sklony vždy nazývať tých, ktorí sa snažia posúvať ľudské limity, bláznami. No pre mňa je to len ďalší logický krok v extrémnych výzvach, ktoré nám život vkladá do cesty,“ povedal Aikins televízii Q13 Fox.

Hoci má Luke za sebou viac než 18-tisíc zoskokov, musel bojovať o špeciálne povolenie, aby mu Americká parašutistická asociácia takúto bláznivú akciu povolila.

Dobrodružstvo však má v krvi. Prvý tandemový skok absolvoval už ako dvanásťročný. V šestnástich si prvý raz trúfol skočiť sám. Samozrejme, s padákom. Výšky si zamiloval nielen jeho otec či starý otec, no aj manželka Monica. Má za sebou už vyše dvoch tisícok zoskokov.

Zaslúžená radosť: Aikinsovi po doskoku určite odľahlo.
Zaslúžená radosť: Aikinsovi po doskoku určite odľahlo.
Zdroj: profimedia.sk

Zaslúžená radosť: Aikinsonovi po zoskoku určite odľahlo.FOTO: profimedia.sk

Aikinsove skúsenosti využívajú aj filmári. Robil kaskadéra vo filmoch Godzilla či Iron Man 3. Do väčšieho rizika ako teraz však ešte pri skoku nešiel. Nervozitu ani nepopieral. „Bol by som hlupák, ak by som nebol nervózny,“ tvrdí. Zvládnuť to, o čo sa predtým nikto ani nepokúsil, mu pomáhal aj športový psychológ Michael Gervais.

Ani na chvíľu však vraj neuvažoval, že pokus odvolá. Len potreboval nadobudnúť istotu, že všetko je na taký riskantný kúsok pripravené. „Aj u mňa platí: Ak človek nenapreduje, je mŕtvy. A to predsa nechce nikto,“ vraví pilot Red Bull Air Force a zároveň odborník na fotografie vo vzduchu. Mnohé Aikinsove snímky ste už v renomovaných týždenníkoch a mesačníkoch určite zazreli. Tentoraz sa na nich ocitne sám.

Na sociálnych sieťach bol hrdinom okamžite. „Jedna z najinšpiratívnejších vecí, akej som kedy bol svedkom,“ píše jeden z fanúšikov. A čo bolo pre Aikinsa na všetkom najťažšie? „Ustrážiť vietor. Menil sa každú chvíľu,“ cituje Luka cnn.com.

O chlp: Dobrodruh sieť neminul. Ale bolo to tesné.
O chlp: Dobrodruh sieť neminul. Ale bolo to tesné.
Zdroj: SITA/AP

O chlp: Dobrodruh sieť neminul. Ale bolo to tesné.FOTO: SITA/AP

Do kartónových škatúľ

Strmhlav dolu sa vrhol z vrtuľníka v roku 2012 aj britský kaskadér Gary Connery. Oblečený len do wingsuitu vyskočil z výšky 730 metrov a dopadol do 1 800 kartónových škatúľ poskladaných do obdĺžnika dlhého 105, no širokého len 12 metrov. Žiadalo si to kumšt nasmerovať voľný pád do presne vymedzeného priestoru, no 42-ročný Gary to dokázal. „Dopad bol jemný a komfortný,“ povedal novinárom, keď sa zo škatúľ vyhrabal. Celý let trval 50 sekúnd.