Tip na článok
Ovulačná bolesť: Niektoré ženy netušia, o čo ide, mnohé však potrápi každý mesiac.

Bolesť, ktorá vyľaká: Trpia ňou tisícky žien na Slovensku

Obdobie možného počatia je pre mnohé ženy utrpením.

Galéria k článku (3 fotografie )
MUDr. Jakub Daniš: Ovulačná bolesť je charakterizovaná bolesťou v podbruší približne štrnásty deň menštruačného cyklu.
Ovulačná bolesť: Niektoré ženy netušia, o čo ide, mnohé však potrápi každý mesiac.
Ovulačná bolesť: Niektoré ženy netušia, o čo ide, mnohé však potrápi každý mesiac.

O menštruačných bolestiach už počul každý. Trápia ženy na celom svete až tak, že jedna britská firma ponúkla v tom čase svojim zamestnankyniam deň voľna. Oveľa menej sa hovorí o Mittelschmerzi - bolesti uprostred -, ako sa ovulačná bolesť označuje v odbornej literatúre. Trpia ňou tisícky žien aj na Slovensku. Kedy sa objavuje a čo spôsobuje nepríjemné stavy, pre ktoré sú niektoré predstaviteľky nežnejšieho pohlavia oslabené a milovanie je to posledné, na čo počas plodných dní pomyslia?

Bolesti aj špinenie

Niektoré dámy poriadne potrápi, iné nevedia, o čom je reč. Ako je to možné? „Ovulačná bolesť je charakterizovaná bolesťou v podbruší približne štrnásty deň menštruačného cyklu. Čas ovulácie je variabilný v závislosti od dĺžky menštruačného cyklu a hormonálneho stavu,“ hovorí gynekológ MUDr. Jakub Daniš z bratislavskej súkromnej kliniky zdravia a krásy. Väčšina žien ovuláciu pociťuje veľmi jemne, za vyslovene bolestivú ju označujú iba niektoré. „V týchto prípadoch ide o náhle vzniknutú bolesť, ktorá pretrváva niekoľko hodín, v niektorých prípadoch je to však aj niekoľko dní,“ tvrdí. Niekedy cíti žena bolesť na ľavej strane, inokedy viac na pravej. Ako pripomína gynekológ, v priebehu cyklov sa lokalizácia mení v závislosti od vyplavenia vajíčka z toho-ktorého vaječníka.

Fyzické útrapy nie sú jediným príznakom plodných dní. „K bolesti počas ovulácie sa môže pridružiť špinenie pre náhly pokles hormónov v organizme,“ dodáva Daniš. Ide o menšie množstvo krvi, ktoré nie je dôvodom na obavy.

Silnejšie po pôrode

U Martiny sa ovulačné bolesti objavili po vysadení hormonálnej antikoncepcie. „Najprv som si myslela, že mám nejaký zápal, cítila som silnú bolesť na pravom vaječníku,“ hovorí. Po návšteve lekára dostala vysvetlenie, čo sa deje, že ide o ovulačnú bolesť a mala by sledovať, či sa opakuje v tých istých dňoch cyklu. „Každý mesiac som pravidelne dva-tri dni cítila bolesť na pravej strane. Je to naozaj nepríjemné, niekdy ostré pichanie, inokedy akoby mi niečo tlačilo na močový mechúr a mala som zápal,“ opisuje.

Mnohé ženy priznávajú, že u nich sa tieto ťažkosti objavili až po pôrode. „Predtým som ani netušila, že niečo také existuje. Menštruačné bolesti po prvom tehotenstve ustali, ale pribudli ovulačné,“ povzdychne si Zora. Prečo sa zväčša začnú objavovať po vysadení antikoncepcie či po pôrode? „Ako sa v priebehu života ženy mení menštruačný cyklus, prirodzene sa mení aj ovulácia, jej prejavy a vnímanie ženy. Často sa stáva, že po pôrode menštruačné či ovulačné bolesti vymiznú alebo sa zmiernia, u niektorých žien sa však práve vtedy, po zmene hormonálneho stavu, stávajú silnejšími,“ vysvetľuje Jakub Daniš.

Počas menštruačného cyklu vo vaječníkoch dozreje folikul s vajíčkom. „Vajíčko je obklopené malým množstvom tekutiny. Na základe zmeny hladiny pohlavných hormónov dochádza k prasknutiu folikulu na povrchu vaječníka a vyplaveniu vajíčka. Bolesť sa objavuje, keď vyplavená tekutina podráždi pobrušnicu,“ hovorí gynekológ. „Prasknutie povrchu vaječníka s následným možným zakrvácaním vedie k dráždeniu a tým k bolesti. Tekutina sa fyziologicky absorbuje a bolesti ustúpia,“ dodáva.

Žiadna panika!

Iste, ovulačné bolesti nie sú životunebezpečné, ale občas poriadne vyľakajú. Najmä ak neviete, čo sa s vami deje. Pri ovulačnej bolesti je dôležitá jej pravidelnosť v priebehu menštruačných cyklov.

„Navyše, mávam celkovo divné stavy - nielen bolesti, ale som precitlivenejšia, podobne ako pri menzese. Aj keď mám chuť na milovanie s partnerom, v niektorých polohách pociťujem bolesť a obom nám to znepríjemňuje intímne chvíle,“ priznáva Martina.

Odborník upozorňuje, že vo väčšine prípadov na zmiernenie nepríjemných sprievodných príznakov stačia voľnopredajné lieky od bolesti. „Z nefarmakologických metód pomáha teplý kúpeľ, teplá sprcha na kríže a podbrušie, prípadne suché teplo. U pacientok, ktoré neplánujú v blízkom čase tehotnosť, je vhodná blokáda ovulácie pomocou tabletiek hormonálnej antikoncepcie,“ vymenováva gynekológ. Občas aj to zlé je na niečo dobré. Ak žena chce otehotnieť, značenie bolesti jej môže pomôcť pri určovaní plodných dní pri plánovaní tehotnosti.

„V prípade, že bolesť veľmi silnej intenzity neprechádza ani po niekoľkých dňoch, pridružia sa teploty, vracanie, prípadne iné príznaky, treba vyhľadať lekára,“ upozorňuje MUDr. Daniš.

VIDEO Plus 7 Dní