Hoci je vonku ešte čerstvo, už ráno o siedmej prichádza k jazeru starší muž a bez zaváhania sa hodí do vody. Pre istotu pláva bližšie pri brehu, vidno, že si svoje plávanie vychutnáva. Aj keď neďaleko pracujú robotníci na rekonštrukcii menšieho objektu a vo vzduchu poletúva prach. Mieša sa s vôňou čerstvo pokosenej trávy, špekáčiky, klobásky a kofolu bude cítiť až neskôr, keď cez sezónu otvoria stánky s občerstvením. Ale sezóna sa ešte nezačala. Aj udržiavané lavičky zívajú prázdnotou, okrem staršieho muža vo vode a robotníkov tu niet nikoho.

Aj Zlaté piesky majú svoj rub i líc...
Aj Zlaté piesky majú svoj rub i líc...
Zdroj: Viktor Malý

Rub a líce. Tak, ako sa vraví, že aj výstavná bratislavská Eurovea má svoje dvojča na druhej strane Dunaja, akúsi Euroveu 2, kde žijú bezdomovci pod holým nebom, tak aj Zlaté piesky majú svoju druhú stranu.

Lesk a bieda hlavného mesta

Starší muž vo vode má na druhej strane prírodného kúpaliska tiež svoje dvojča. Čudného mladého muža, ktorý leží rozvalený vo svojom aute a ako sa k nemu blížime, dôsledne zastrie celé predné sklo celofánom. Tu trávu nekosil nikto, cez burinu ju ani nevidno a namiesto udržiavaných chodníčkov kráčame po hrboľatej prašnej ceste plnej kaluží. Vidno, že sa hojne využíva, je široká ako autostráda, každý sa očividne usiluje nájsť si svoje dráhu, na ktorej nepríde o koleso. Do stromov lemujúcich breh jazera vrástol starý plot a popri vode ležia haldy smetia. Kto by chcel skočiť do vody, musí dávať pozor, aby sa nenabodol na železnú tyč. Ktosi sem nahádzal betónové základy zrejme odpílených dopravných značiek, z ktorých stále trčia kusy ostrého kovu. Trochu to pripomína morské brehy v Albánsku, kam nahádzali betónové kryty „pre jedného strelca“ z čias Envera Hodžu. Lenže, toto je v Bratislave! Lavičkách, totožným s tými na druhej strane, chýbajú kusy dreva a ktosi sem dovliekol aj žehliacu dosku. Ako ležadlo? Z hŕby haraburdia si mačky urobili svoje kráľovstvo a tíško pradú pod kusmi plastov.

Zlaté piesky. Hanba či pýcha hlavného mesta?
Zlaté piesky. Hanba či pýcha hlavného mesta?
Zdroj: Viktor Malý

Rub a líce. Jazero, ktoré má vraj šírku až štyristo metrov a hĺbku dna v niektorých miestach okolo tridsať metrov. Jazero, ktoré sľubuje bezstarostné kúpanie, vodné športy a kultúrne vyžitie. Lesk a bieda hlavného mesta.