V marci navždy opustil tento svet najvýraznejší teoretický fyzik súčasnosti Stephen Hawking. Zomrel vo veku 76 rokov, hoci lekári dávali vedcovi len dva roky života. Trpel amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS). Mozog pri nej nie je schopný ovládať väčšinu svalov, pacient zostáva paralyzovaný pri zachovaní psychických a mentálnych schopností. Neurodegeneratívne ochorenie pripútalo vedca na invalidný vozík.

Priemerná dĺžka života osoby trpiacej ALS sa odhaduje na štyri roky od diagnózy. Podľa konšpirátorov však v skutočnosti Hawking zomrel už pred tridsiatimi rokmi a na verejnosti vystupoval jeho dvojník. Prečo? Lebo takto podľa milovníkov konšpirácií politická a vedecká elita mohla podvedome cez Hawkingove tézy ovplyvňovať davy ľudí.

Nuž, Hawking, ktorý predpovedal, že nás raz zničí pokročilá umelá inteligencia, bol vždy predmetom debát a jeho názory mali váhu a boli hodné nasledovania. A nasledovateľov mal Hawking vskutku veľa. Obdivoval ho celý svet. Jeho rodina to vie, a preto sa rozhodla, že zúčastniť sa pietneho uloženia popola britského fyzika vo Westminsterskom opátstve v Londýne umožní aj cestovateľom v čase. Áno, čítate správne, cestovateľom v čase. Génius Hawking prekvapuje aj po smrti.

Hawkingov pohreb: S vedcom sa prišli rozlúčiť stovky ľudí.
Hawkingov pohreb: S vedcom sa prišli rozlúčiť stovky ľudí.
Zdroj: Profimedia

Vedľa Newtona a Darwina

Ceremónia, pri ktorej urna spočinie v blízkosti pozostatkov fyzika Isaaca Newtona a prírodovedca Charlesa Darwina, sa uskutoční 15. júna. K dispozícii pre verejnosť je 1 000 vstupeniek, o ktoré je možné žiadať cez portál Hawkingovej nadácie.

Záujemcovia, ktorí chcú byť pri pietnej akcii prítomní, musia v žiadosti vyplniť okrem iného aj dátum narodenia. Formulár v tejto kolónke umožňuje zadať dátum narodenia až do 31. decembra 2038. Priestor tak majú aj tí, ktorí sa ešte nenarodili, ale už teraz vedia, že by sa radi, teda keď prídu v budúcnosti na svet, zúčastnili júnovej piety.

Hawking počas školských čias.
Hawking počas školských čias.
Zdroj: pinterest.com

Párty pre cestovateľov v čase

Podľa Hawkingovej nadácie totiž platí, že cestovanie v čase môže byť pokojne možné, veď doteraz nikto spoľahlivo nedokázal opak. „Profesor Hawking raz usporiadal oslavu pre cestovateľov v čase, aby zistil, či sa nejaký dostaví, keď zverejní pozvánku až po party,“ všimol si londýnsky bloger IanVisits. Spomínanú oslavu Hawking hostil v júni 2009. Fakt, že na nej bol sám, označil za experimentálny dôkaz nemožnosti cestovať v čase.

O rozlúčku s Hawkingom je veľký záujem. V prvých 24 hodinách od otvorenia registrácie požiadalo o pozvánku 12-tisíc ľudí z viac ako 50 krajín. Tisíce ľudí prilákal tiež vedcov marcový pohreb v Cambridge. Ten bol síce len pre pozvaných, ale ľudia zaplnili ulice mesta.

Hawking sa vo svojej vedeckej činnosti zameral na vznik vesmíru, veľký tresk či čierne diery. Svoje znalosti odovzdával aj širokej verejnosti, vysoko cenená je predovšetkým jeho populárno-vedecká publikácia Stručná história času.