Stalo sa vám, že ste sa v sne ocitli na mieste alebo ste prežívali okamih, pri ktorom ste chceli, aby trval navždy? Keď to chceme najmenej, práve vtedy otvoríme oči a náš prekrásny, živý sen je preč. Rozmýšľame, kde a ským sme to boli, no márne. Podľa štúdie z roku 2018, je na zapamätanie svojich snov veľmi prospešný jeden vitamín.

Nevedeli, čo berú!

Výskumom, ktorý bol publikovaný v časopise Perceptual and Motor Skills zistili, že užívaním doplnkového vitamínu B6 pred spaním si ľudia s väčšou pravdepodobnosťou zapamätajú svoje sny. Na výskume sa podieľali pracovníci z University of Adelaide.

Výskumnú vzorku tvorilo 100 ľudí, ktorých rozdelili na dve polovice. Prvá užívala vitamín B6, druhá placebo. Výskumníci ani jednej skupine nepovedali, čo berú. Štúdia preukázala, že tí, ktorí užívali vitamín, si lepšie pamätali svoje sny. „Sny boli jasnejšie a ľahšie som si ich pamätal,“ povedal jeden z prieskumu. „Moje sny boli reálnejšie. Nemohol som sa dočkať, kým pôjde znova spať,“ hovorí ďalší z testujúcich.

Produktívne snívanie

Autorom  štúdie je Denholm Aspy z Univerzity of School of Psychology.  Priemerný človek trávi asi šesť rokov svojho života snívaním. Podľa Aspyho to znamená, že ak ich budeme vedieť kontrolovať, mohli by sme ich vedieť využívať produktívnejšie. „Jasnejšie snívanie, kedy viete, o čom sa vám sníva a čo sa deje, má veľa výhod. Napríklad je možné, použiť vedomé snívanie na prekonanie nočných mor, liečbu fóbií, kreatívnejšie riešenie problémov, dokonca  môže slúžiť ako pomoc pri rehabilitácii z fyzickej traumy,“hovorí Denholm pre Business Insider.

Pridanie vitamínu B6 do vašej stravy by mohlo byť jedným zo spôsobov, ako si lepšie zapamätať svoje sny. Nachádza sa v potravinách ako celozrnné obilniny, strukoviny, banány, avokádo, špenát, zemiaky, mlieko, syr, červené mäso a ryby. Rovnako si lepšie pamätáme sny, ktoré sú viac emocionálne alebo logické. Žive sny alebo nočné mory znamenajú, že váš mozog a telo sú stimulované, čím narastá väčšia pravdepodobnosť prebudenia. Prebudenie zo sna vedie k tomu, že si sen budete pamätať.