Sobľubou ho zobrazovali grécki a rímski sochári, stal sa symbolom mužnosti, ale dokáže aj potrápiť. Stačí, ak nedosahuje vytúženú veľkosť, výkonnosť či jednoducho nedostane, čo potrebuje. „Penis je časť tela, ktorú muži pravdepodobne najviac oceňujú. Zo sexuologickej praxe môžem potvrdiť, že niekedy by si zaslúžil viac starostlivosti, aby bol vždy čistý, zdravý a vhodný na daný účel. Prospeje to nielen majiteľovi nástroja rozkoše, ale pravdepodobne bude vďačná aj partnerka,“ hovorí sexuológ Ivan Kubiš.

Pravidelne, ale šetrne

O dôležitosti pravidelnej intímnej hygieny dnes azda nikto nepochybuje. Niektorí páni však občas na ňu pozabudnú a pritom od partnerky očakávajú zázraky. „Príde upotený z práce, vrhne sa na mňa a vyžaduje aj orál. Už ma nebaví stále ho upozorňovať, že by sa mohol aspoň osprchovať,“ povzdychne si Darina.

Čo s ním?: Pomôže
teplá voda.
Čo s ním?: Pomôže teplá voda.
Zdroj: profimedia.sk

Na povrchu žaluďa a pod predkožkou sa vytvára prirodzené mazivo smegma. „Obsahuje tuky, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie. Pri nahromadení smegma nepríjemne zapácha, môže spôsobiť zápal žaluďa a predkožky, nazývaný balanitída,“ opisuje odborník z banskobystrickej ambulancie. „Častejšie sa s ním stretávam u diabetikov, u pacientov s nadváhou a so zúženou predkožkou. Infekcia sa môže preniesť aj na partnerku. Preto si treba denne umyť penis teplou vodou v sprche alebo počas kúpeľa, nezabudnúť pretiahnuť predkožku dozadu a umyť aj povrch žaluďa a vnútorný list predkožky,“ upozorňuje.

Maja má zase iný problém. „S partnerom si nemôžem užiť spontánny neplánovaný sex, lebo predtým ešte musí utekať do sprchy. Vždy!“ Kým vyjde, často ju vášnivá chuť prejde.

Keď sa už o svoj nástroj poctivo staráte, nezabúdajte, že nič netreba preháňať. „Umytie penisu raz denne teplou vodou obvykle postačuje na udržanie dobrej hygieny. Ak chcete použiť mydlo, vyberte mierne parfumované alebo neparfumované mydlo, prípadne špeciálne určené na intímnu hygienu, aby sa znížilo riziko podráždenia,“ radí Ivan Kubiš.

Citlivé ústa

Orálne uspokojenie patrí medzi obľúbené erotické aktivity. Lenže nie každej dáme je po vôli aj partnerovo vyvrcholenie priamo do úst. „Je mi nepríjemná tá chuť,“ posťažuje sa Zuzana.

Starajte sa o svoju
pýchu: Aby aj
partnerka mala zo
sexu väčší zážitok.
Starajte sa o svoju pýchu: Aby aj partnerka mala zo sexu väčší zážitok.
Zdroj: profimedia.sk

„Podľa ilúzií produkovaných pornopriemyslom ženy milujú chuť ejakulátu. Myslím si, že je to individuálne a nemôžeme partnerku do toho nútiť. Nie každý z nás je nadšený z orálu. Lepšie je vyjasniť si to na rovinu,“ pripomína sexuológ.

Priemerný objem ejakulátu je dva až šesť mililitrov. Samotné spermie, ktoré sa tvoria v semenníkoch a sú pre oplodnenie najdôležitejšie, tvoria asi len päť percent objemu výstreku.

Niektoré dámy si túto bielu šťavu svojho partnera radšej odoprú, iné si ju zase rady doprajú a obľubujú jej chuť, ktorá sa podľa rôznych názorov môže meniť. „Áno, ale ak by chuť ejakulátu ovplyvňovala iba potrava, bola by chuť pri každom akte iná. Počul som názor, že pitie ananásového džúsu mení chuť ejakulátu na ananásovú. Alebo vraj existuje preparát, po ktorého užívaní je jahodová chuť ejakulátu. Bohužiaľ, tieto informácie nemám odborne overené,“ hovorí Ivan Kubiš. Dôležitá je celková životospráva a dostatok tekutín.

Stopy po vášni

Problémy s mužskou pýchou však môžu vzniknúť aj z iných dôvodov, než je nedo-statočná či prílišná hygiena. „Dva týždne bol partner pracovne odcestovaný a keď sa vrátil, nevedeli sme sa jeden druhého nabažiť. Lenže po dvoch dňoch našich posteľných hier sme cítili stopy na intímnych miestach. Kým ja som bola o dva dni v poriadku, ranky na jeho úde sa hojili dlhšie a každé ďalšie milovanie bolo pre neho utrpením,“ spomína Klaudia.

Sexuológ upozorňuje, že hoci sex je obvykle príjemná aktivita, v záchvate vášne niekedy skutočne dochádza k úrazom. „Nemyslíme len neželané tehotenstvo alebo zranenia pri sadomasochistických praktikách. Často sa stretávame s trhlinkami a podobne,“ opisuje.

Ranky na citlivých miestach sa častejšie objavujú pri krátkej uzdičke a pri zúženej predkožke. Vznikajú najmä pri nedostatočnom zvlhčení partnerky. V takom prípade je prevenciou používať lubrikačné gély alebo kondómy. „Drobné trhlinky sa síce zahoja, ale môžu sa infikovať, byť vstupnou bránou infekcie do tela,“ varuje odborník. Dodáva, že ranky na mužskej pýche môže spôsobiť napríklad vášnivé hryzenie či škrabanie, nešetrné partnerkino zaobchádzanie. „Penis je citlivý orgán, viac si zaslúži hladenie a jemnejšie zaobchádzanie,“ upozorňuje.

Najlepšia masáž prostaty

Aj odborník na ľudskú sexualitu potvrdzuje, že táto príjemná aktivita pozitívne vplýva na telesné aj psychické zdravie. „Hlavne sex s milovanou osobou,“ zdôrazňuje. „Zlepšuje sebavedomie, imunitu, metabolizmus, spánok, depresie, medziľudské vzťahy a tak ďalej. Pacientom s chronickým zápalom prostaty odporúčam správnu životosprávu - pravidelné močenie, stolicu aj pravidelnú ejakuláciu,“ hovorí Ivan Kubiš.

Viaceré výskumy naznačujú, že aj riziko vzniku rakoviny prostaty klesá s pravidelným orgazmom a ejakuláciou. „Ejakulácia je akousi prirodzenou masážou prostaty. Hoci tento benefit sexu sa ešte musí definitívne potvrdiť, netreba čakať. Začnime s prevenciou rakoviny prostaty čím skôr,“ dodáva sexuológ.