Podstata je jednoduchá, čím viac krokov, tým vyšší úrok v banke. Úrokové sadzby sa hýbu hore-dole, zvyčajne to však súvisí s ekonomikou, nie s fyzickou aktivitou majiteľa účtu v banke, komentuje The Guardian. Ukrajinská digitálna banka Monobank stavila na iný model – klientom, ktorí denne prejdú 10-tisíc krokov dá 21-percentný úrok. Ich klienti tak budú nielen zdravší, ale aj bohatší.

Banka za vyše rok svojej činnosti prilákala viac ako pol milióna klientov, z toho 1500 využíva špeciálnu sadzbu spojenú s krokomerom.

Funguje to takto

Zákazníci používajú inteligentnú apku, ktorá monitoruje ich fyzickú aktivitu. Banka si je denne „pozerá“ a vyhodnocuje údaje z nej. Ľuďom, ktorí prejdú 10-tisíc krokov, dá banka ako odmenu 21-percentný úrok. Platí to aj opačne. Lenivci alebo tí klienti, ktorým sa „krokový“ cieľ nepodarí splniť tri dni po sebe, sa budú musieť uspokojiť z 11-percentným úročením ich úspor. Ak sa vám výška úrokov zdá tak či onak privysoká, je to preto, že krajina bojuje s infláciou.

Tento koncept navrhli generálni riaditelia banky v snahe pomôcť národnému hospodárstvu, blahobytu ľudu a zároveň pomôcť vyriešiť zdravotné problémy súvisiace s obezitou. Ukrajina je totiž na druhom mieste, čo sa týka miery úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia – 396 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov. Podľa prognóz bude 50 percent Ukrajincov do roku 2030 obéznych.

„Ak naše športové vkladové účty motivujú ľudí k väčšiemu výkonu, je to dobrá vec pre našich majiteľov účtov aj pre Monobank,“povedal jeden z troch generálnych riaditeľov banky Dima Dubilet.

Anketa
Chodili by ste viac kvôli vyššiemu úroku v banke?
  • 100%
  • 0%
  • 0%

Úroky bez krokov

Samozrejme, po spustení konceptu sa našli špekulanti, ktorí nachodili 10-tisíc krokov podozrivo rýchlo, až to nebolo ľudsky možné. Banka sa na nich posvietila a úrokovú sadzbu im znížila na minimum.

Vyše polovica zákazníkov banky si ráta kroky, aby získali najlepší úrok. Banka nepovedala, či má špeciálne upravené podmienky u pre zdravotne postihnutých.