Genetické ochorenie alebo tuberkulóza? Nad príčinou smrti poľského skladateľa Fryderyka Chopina si historici dlho lámali hlavu. Vyriešiť záhadu umožnilo jeho trochu bizarné želanie, aby mu po smrti odstránili srdce a previezli ho z Paríža do rodného Poľska. Vedci totiž v týchto dňoch neinvazívnou metódou preskúmali sklenenú nádobu s orgánom naloženým v jantárovohnedej tekutine a vyriekli ortieľ: suchoty.

Kostol Svätého kríža: „Tu odpočíva srdce Fryderyka Chopina,“ píše sa na kamennom stĺpe vo varšavskom chráme.
Kostol Svätého kríža: „Tu odpočíva srdce Fryderyka Chopina,“ píše sa na kamennom stĺpe vo varšavskom chráme.
Zdroj: profimedia.sk

Podvyživený

Chopin umrel 39-ročný v Paríži. Celý život chorľavel, v dospelom veku pri výške okolo 170 centimetrov vraj vážil sotva 40 kilogramov. Práve podvyživenosť je jedným z príznakov genetického ochorenia cystická fibróza, ktoré postihuje dýchacie a tráviace ústrojenstvo. V posledných rokoch sa preto objavili teórie, že skladateľ umrel na túto chorobu a nie na tuberkulózu, ako sa dovtedy všeobecne predpokladalo.

Poľský tím vedcov pod vedením Michala Witta sa pokúsil definitívne vyriešiť záhadu. Odborníci sa vybrali do varšavského Kostola Svätého kríža, kde Chopinovo srdce odpočíva už 168 rokov. Nádobu s orgánom síce neotvárali, ale pomocou najmodernejších prístrojov získali zábery vo vysokom rozlíšení. Tie na srdci odhalili poranenia aj vláknitú hmotu, ktorá je typická pre pľúcne ochorenia. „S vysokou pravdepodobnosťou môžeme povedať, že skladateľ v roku 1849 -umrel na tuberkulózu,“ povedal Witt pre agentúru AFP a dodal, že podrobnosti výskumu vrátane fotografie srdca zverejnia vo februárovom čísle prestížneho časopisu American Journal of Medicine. Na stopercentnú istotu by si to žiadalo DNA analýzu, tú však ešte v roku 2008 zatrhla poľská vláda. Takýto zásah do srdca označila za príliš invazívny.

Cesta srdca

Otvorenie nádoby a genetický test by pritom odhalili ďalšie záhady. V prvom rade, či ide naozaj o Chopinovo srdce, ale aj to, či tekutina, v ktorej je naložené, je naozaj francúzsky koňak, ako sa povráva.

Oficiálny životný príbeh skladateľa je v každom prípade fascinujúci. Narodil sa v Poľsku v roku 1810 a ako 21-ročný emigroval do Francúzska po potlačení povstania proti cárskemu Rusku. Práve dlhé roky v emigrácii a nostalgia boli dôvody, prečo na smrteľnej posteli v Paríži požiadal, aby mu po skone odstránili srdce a previezli do rodnej vlasti. Druhým bol skladateľov iracionálny strach z toho, že ho pochovajú zaživa.

Fryderyk Chopin: Skladateľovu smrť sprevádzajú viaceré tajomstvá.
Fryderyk Chopin: Skladateľovu smrť sprevádzajú viaceré tajomstvá.
Zdroj: profimedia.sk

Srdce údajne prepašovala do Poľska skladateľova sestra Ludwika, pred ruskými vojakmi ho vraj ukrývala pod sukňou. Nakoniec ho umiestnili do varšavského Kostola Svätého kríža, kde je, až na kratšie obdobie počas druhej svetovej vojny, dodnes.

Dlhé roky sa špekuluje aj o tekutine, v ktorej je srdce konzervované. Častým tipom je koňak, keďže práve tento alkoholický nápoj sa v minulosti bežne používal ako konzervačný prostriedok.