Iňaki Urdangarin si mohol vybrať spomedzi niekoľkých väzníc tú, v ktorej strávi najbližšie roky. Tá „vyvolená“ má síce mužskú časť, ale už roky „neobývanú“. Švagor španielskeho kráľa a bývalý vrcholový hádzanár je tak v tejto časti jediný odsúdenec. Aspoň sa nemusí báť konfliktov so spoluväzňami. Španielska kráľovská rodina totiž ani zďaleka nie je v krajine taká populárna ako trebárs britská.

Urdangarin bude rozhodne najznámejším väzňom za múrmi väznice Brieva pri meste Ávila, asi sto kilometrov od Madridu. Doteraz si štatút najslávnejšieho trestanca držal bývalý šéf španielskej polície Luis Roldán, ktorý v tomto zariadení pobudol v rokoch 1995 až 2010. Pobyt v cele si „vyslúžil“ za spreneveru, korupciu a daňové podvody. Za podobnú činnosť si posedí, dokonca v tej istej cele, i spomínaný člen kráľovskej rodiny Urdangarin, ktorého súd španielskych Baleárskych ostrovov poslal za mreže na päť rokov a desať mesiacov za spreneveru verejných fondov a daňové podvody. Do výkonu trestu nastúpil v pondelok 18. júna. V kauze figurovala aj jeho manželka princezná Kristína, šiesta v následníckej línii na trón. Vlani ju súd spod obžaloby oslobodil, pokute sa však nevyhla a prišla aj o titul vojvodkyňa, ktorý jej odobral vlastný brat, španielsky kráľ Filip VI.

Bourbon do väzenia

V rokoch 1996 a 2000 ho ľud oslavoval. Veď ako hráčovi španielskeho hádzanárskeho tímu sa mu na krku dvakrát leskla bronzová medaila z letnej olympiády v Atlante a v Sydney. V roku 1997 sa dnes päťdesiatročný Urdangarin priženil do kráľovskej rodiny, keď si zobral španielsku infantku Kristínu, staršiu o tri roky. Urdangarin získal titul vojvoda z Palmy de Mallorca. Pár má štyri deti. Hoci profesionálnu športovú kariéru Urdangarin ukončil, ako to už býva, pri športe zostal. Pomáhať mu veru chcel. Lenže si pritom niečo ulial pre seba. Preto keď v druhej polovici júna krátko popoludní vychádzal z budovy súdu v Palme de Mallorca, klbko zhromaždených naňho pokrikovalo - „Bourbon do väzenia.“ Ide o odkaz na kráľovský rod Bourbonovcov, z ktorého pochádza jeho zákonitá, sestra španielskeho kráľa Filipa VI. Miestnych nijako neobmäkčil fakt, že Urdangarin je členom rodiny s modrou krvou, v tomto regióne ju príliš radi nemajú. Zato španielska kráľovská rodina na Malorke s obľubou dovolenkuje, veď kto by aj nie.

Najvyšší španielsky súd potvrdil verdikt nižších inštancií a zmietol zo stola odvolanie manžela španielskej princeznej. Dal mu päť dní, aby nastúpil do väzenia. Oslobodil ho len spod obvinenia z falšovania dokumentov, čo mu znížilo trest o päť mesiacov. Inak ortieľ, ktorý vyniesol súd v Palme de Mallorca v roku 2017, platí. Urdangarina s viac ako tuctom ďalších ľudí odsúdili v afé­re Nóos. Meno dala kauze už neexistujúca nadácia Insituto Nóos sídliaca v Barcelone, ktorej cieľom bolo podporovať športové projekty v Katalánsku. Šéfoval jej práve Urdangarin so spoločníkom Diegom Torresom. Nadáciu spoločne zakladali a spoločne v nej i šafárili. Podľa súdu inkasovali peniaze od regionálnych vlád na verejné zákazky, na ktoré najímali spriaznené firmy. Podľa prokuratúry tak cez nadáciu spreneverili asi šesť miliónov eur. Odvolací súd obom znížil tresty, ale vinu v prípade sprenevery peňazí baleárskej vlády uznal. Obom uložil i pokutu. Urdangarin dostal päť rokov a desať mesiacov natvrdo, jeho spoločník o dva mesiace menej. V prípade figuroval i bývalý premiér baleárskej regionálnej vlády a exminister životného prostredia v španielskej vláde Jaume Matas. Súd mu potvrdil trest tri roky a osem mesiacov väzenia za spreneveru a falšovanie dokumentov.

Iňaki Urdangarin: Najvyšší súd mu potvrdil trest a vymeral päť rokov a desať mesiacov za spreneveru verejných fondov a daňové podvody.
Iňaki Urdangarin: Najvyšší súd mu potvrdil trest a vymeral päť rokov a desať mesiacov za spreneveru verejných fondov a daňové podvody.
Zdroj: Joan Llado

Čierna ovca kráľovskej rodiny

Urdangarin je jednoznačne najväčšou čiernou ovcou v španielskej monarchii. Je prvým členom súčasnej španielskej kráľovskej rodiny - od znovuobnovenia monarchie v roku 1975 - za mrežami. Obvinenie v korupčnej kauze padlo v novembri 2011. V dôsledku škandálu kráľovský dvor vydal vyhlásenie, že vojvoda z Palmy de Mallorca sa nebude zúčastňovať na oficiálnych podujatiach kráľovskej rodiny. V januári 2013 informácie o ňom odstránili z oficiálneho webu o kráľovskej rodine a dnes, keď už sedí v cele, si ho môžu vymazať aj z pamäte, minimálne na tých niekoľko rokov, ktoré strávi za múrmi väznice. Tú si podľa španielskych zákonov mohol vybrať z ponuky osemdesiat väzníc v krajine. Voľba padla na väzenie Brieva z roku 1989 s rozlohou 43 540 štvorcových metrov so 162 celami a s osemnástimi doplnkovými pre prípad potreby.

Urdangarin má k dispozícii modul pozostávajúci z piatich ciel, terasy, jedálne i zo sprchy. Môže sa po ňom pohybovať sám a bez obmedzenia. Pred modulom je 25 štvorcových metrov priestoru a Urdangarin sa bude stretávať len s dozorcami, ktorí mu budú nosiť jedlo. Svoju úlohu pri výbere väznice isto zohrala lokalita. Väznica je blízko Madridu, kam lietajú spoje zo Ženevy, kde doteraz Urdangarin s rodinou žili. Tej to uľahčí návštevy. Obvykle bývajú hodinu a pol cez víkendy, ale médiá sa domnievajú, že princezná Kristína dostane výnimku a bude môcť chodiť cez týždeň a vyhnúť sa ostatným návštevníkom väzenkýň, keďže jediným mužským trestancom je jej manžel. Po odpykaní 17 mesiacov trestu môže Urdangarin dostať vychádzky na 36 alebo 48 dní do roka. Mesačne môže pretelefonovať 50 minút.

Apropo, princezná. Do aféry je zapojená i Kristína Španielska. Vojvodkyňou ju už nazvať nemôžeme. Vlani síce súd Urdangarinovu urodzenú manželku spod trestnoprávnej obžaloby oslobodil, ale najvyšší súd potvrdil jej občianskoprávnu zodpovednosť, len pokutu za profitovanie z manželových kšeftov znížil o polovicu - na 136 950 eur. Kristína bola členkou predstavenstva nadácie Nóos. Podľa obžaloby pomáhala pri neplatení daní z príjmu. Ona však tvrdila, že o žiadnych machináciách nemala tušenia a vo veci financií plne dôverovala manželovi. Na proces čakala vo väzení.

Zaujímavé je, že ešte pred tromi rokmi, práve pre vyšetrovanie, jej španielsky kráľ Filip VI. dekrétom odobral titul vojvodkyňa z Palmy de Mallorca. Inak kráľ kauzu svojej sestry a švagra osobne nekomentuje. Oficiálne stanovisko kráľovského paláca je strohé: „Absolútne rešpektujeme nezávislú súdnu moc.“ Pravda však je, že škandál otriasol kráľovskými základmi a dopomohol k erózii obrazu španielskej monarchie v očiach verejnosti. Navyše, podnietil kráľa Juana Carlosa I., aby abdikoval a trón postúpil Filipovi VI.