Zrada partnera má rôzne podoby. Fyzické spojenie s objektom túžby je vrchol ľadovca. Ale čo s hriešnymi myšlienkami, v ktorých sa človek oddáva sneniu o inej osobe? Vo svojich fantáziách môže dokonca zájsť tak ďaleko, že na ňu myslí nielen preto, že tieto predstavy sú únikom zo všednej každodennosti, ale aj v intímnych chvíľach so svojím oficiálnym partnerom.

Romantika na diaľku

Na dnešné vzťahy sa kladú veľké nároky. Chceme bezpečie, zázemie aj trochu vzrušenia. „Medzi každodennými úlohami idú naše emócie často stranou. Prestávame vidieť nášho partnera ako emocionálnu bytosť a vnímame ho skôr ako osobu, ktorá nám pomáha zvládať úlohy a povinnosti. Ak dospejeme do tohto stavu, je veľmi lákavé hľadať podporu kdekoľvek inde,“ hovorí americká  psychologička Lynn Saladino.

Samozrejme, človek sa nechce vzdať zabehnutého života ani istého partnera, s ktorým postupne budoval súkromný svet. Lenže zrazu niečo chýba. „Svojho manžela milujem. Vážim si ho, je starostlivý, spoľahlivý, ale z nášho vzťahu sa vytratila vášeň. Rozprávame sa zväčša o chode domácnosti, o pracovných veciach, o spoločenskom dianí. Prestali sme snívať jeden o druhom, stali sme sa priateľmi, ktorí majú občas sex. Lenže aj v posteli je to stále dokola to isté. Snažila som sa to s ním riešiť, ale zdá sa, že on žiadny problém nevidí,“ rozpráva Zdena, ktorá si svoju každodennosť spríjemňuje myšlienkami na svojho dlhoročného kamaráta, ktorý to má doma podobné.

Sú si oporou, a keď sa nepohodnú s partnermi, utiekajú sa do pomyselného náručia toho druhého, kde sa cítia chápaní a prijímaní. „Áno, je to vzrušujúce. Cítim, že sa vzájomne priťahujeme, aj keď máme zábrany prekročiť hranicu. Stačí mi pár slov, aká som pre neho dôležitá, ako hltá každé moje slovo a ako mu môj úsmev rozžiari celý deň,“ opisuje mladá žena. Uvedomuje si, že tento platonický románik ju vzďaľuje od manžela, s ktorým musí riešiť prozaickejšie veci.

Čím viac myslí na toho druhého, tým nespokojnejšia je doma. Niekedy je oveľa ťažšie pracovať na spolužití, ktoré sa prehuplo do bezpečnej každodennosti, ako ponárať sa do sveta s niekým iným, s kým by sme však zrejme reálny život zďaleka tak pohodlne nezvládali. Napriek tomu mnohé platonické vzťahy vydržia roky.

Únik pred stereotypom

Hoci sa hovorí, že snívanie o iných mužoch či ženách je prirodzené a nemusí vzťah nijako poznačiť, nie je to celkom pravda. „Naša schopnosť postarať sa o svojho partnera priamo ovplyvňuje jeho schopnosť postarať sa o nás. Sú to spojené nádoby. Ak časť svojej energie sústreďujete na niekoho iného, o to menej jej budete mať na vytvorenie domáceho pohodlia,“ pripomína psychoterapeutka Stacy Notaras Murphyová.

Od emocionálnej nevery je často krôčik k tej fyzickej. Často sa totiž stereotyp a nedostatok citových podnetov najzreteľnejšie prejaví v intímnej sfére. „Aj mladá dvojica môže ochorieť - na neistotu, na stereotyp, na samotu. Metastázy neviditeľne bujnejú a tie naše čoskoro zachvátili posteľ,“ hovorí hlavný hrdina knihy Paola Giordana Čierna a strieborná.

Verní zo strachu

Niekto by svojmu platonickému milencovi či milenke rád podľahol, ale nad citmi prevláda strach z odhalenia a obava z odsúdenia okolím. „Jednoducho, neviem v tom chodiť, tak nechcem riskovať, hoci v predstavách taký nevinný nie som,“ priznáva Kristián.

Petru by zožierali výčitky svedomia. Vie, že keby svojmu kamarátovi podľahla, utrápila by sama seba. „Radšej budem o ňom snívať a tešiť sa z nevinných stretnutí a roztúžených pohľadov, ako riskovať odhalenie. Možno práve tá nenaplnenosť dáva nášmu vzťahu najväčšie čaro,“ zamýšľa sa.

FOTO V GALÉRII

Ak ženy a muži túžia po nevere, či už emocionálnej, alebo fyzickej, je to aj preto, lebo potrebujú nové vzrušenie a necítia sa uspokojení z citovej a zo sexuálnej stránky. Urobili však všetko pre to, aby ich vzťah bol naplnenejší? „Dnes máme tendenciu rozbité a staré veci vyhodiť a obklopiť sa novými. A rovnako sa často správame vo svojich vzťahoch. Pritom to, čo z 99 percent spôsobuje náš pocit šťastia či nešťastia, je práve jasnosť či nejasnosť medziľudských vzťahov. Ak je medzi nami láska, vždy sa za ňu oplatí bojovať,“ reagoval po svojom verejnom priznaní k nevere český spevák Tomáš Klus. Manželka mu odpustila, každý však také šťastie nemá.

S neverou manžela sa musela vyrovnať aj speváčka Beyoncé. Raper Jay-Z priznal, že bol dlho citovo vyprahnutý, pretože vyrastal v drsných podmienkach.