Tip na článok
Duchovní chcú využiť posadnutosť hrou Pokemon Go vo svoj prospech.

Cirkev loví ovečky: Kostoly upgraduje na zastávky pre hráčov Pokemon Go

Prenesie sa ošiaľ z appky Pokemon Go aj do kostolov? Cirkev v Anglicku by bola rada. Dokonca nenecháva nič na náhodu. Svojim farárom odporúča, aby spravili z kostolov zastávku pre hráčov.

Anglikánska cirkev sa snaží chytiť šancu za pačesy. Duchovní chcú využiť posadnutosť hrou Pokemon Go, aby prilákali do kostola ľudí, ktorí by za normálnych okolností do svätostánku neprišli.

Ako píše Daily Mail farári dostali za úlohu poskytovať hráčom nápoje či občerstvenie. Okrem toho by si lovci animovaných postavičiek mali v kostoloch nabiť telefón či bezplatne využiť cirkevnú wifi. Cirkev však upozorňuje aj na riziká hry.

Príležitosť aká tu ešte nebola

Anglikánska cirkev oznámila novinku, a to využitie trendu Pokemon Go ako prostriedku na posilnenie svojej základne veriacich. Posadnutosť lovom virtuálnych bytostí je bezprecedentnou príležitosťou „stretnúť sa s ľuďmi z okolia, ktorí by za normálnych okolností do kostola neprišli,“ uvádza anglikánska cirkev.

Farárov vyzývajú k tomu, aby sa kostoly využili ako tzv. PokeStopy, čiže akési zastávky pre hráčov, kde sa môžu napojiť, niečo si zobnúť, nabiť si smartfón či bezplatne použiť wifi.

Cirkev však aj varuje: „Všetci sme si vedomí, že deti mladšie ako 18 rokov môžu pri tejto hre prísť do styku s ľuďmi, ktorí môžu pre ne predstavovať riziko. Našou primárnou prioritou ako cirkvi by malo byť poskytnúť bezpečné miesto pre deti a zraniteľných dospelých s ohľadom na Pokemon Go.“

Pokemon Go hrá každý a všade. FOTO: SITA

Obľúbení pokémoni sa objavili v Japonsku v 90. rokoch vo filmoch a seriáloch. Dnes vyvolali ošiaľ opäť vďake hre cez mobil. V Británii bola spustená minulý mesiac.

Pokeparty v kostole

Reakcia anglikánskej cirkvi vyplynula aj z čísel. Počet ich ovečiek totiž rapídne klesol. V roku 2014 navštívilo kostol každý týždeň menej ako milión veriacich a v nedeľu niečo málo cez 750 tisíc, čo je o viac ako o polovicu menej ako v 60. rokoch.

Pokyny pre farárov prišli priamo zhora - od pracovníčky arcibiskupskej rady Tallie Proud v mene arcibiskupa Cantebury Justina Welby, ktorý stojí na jej čele: „Hru, ktorá sa stala cez noc senzáciou hrajú milióny hráčov po celom svete. Váš kostol by mohol byť PokeStop, jednou z reálnych budov a pamiatok, ktoré môžu hráči navštíviť a získať tu veci potrebné k hre.“

Vidieť lovcov pokémonov ako kukajú do mobilov pri kostoloch nebude tak ničím výnimočným. Farári by ich pritom mali ešte vítať: „Povzbuďte ich, aby prišli dovnútra a ponúknite im nápoje a občerstvenie. Hra spotrebúva veľa batérie, tak prečo nevytvoriť nabíjacie stanice? A môžu sa pripojiť aj k wifi kostola,“ radí Proud. Podľa farárov je hra dobrým spôsobom na konverzáciu, ktorá môže nakoniec viesť aj k iným témam.

Kostoly sa pritom môžu inšpirovať. Christ Church napríklad usporadúva Pokeparty s jedlom zadarmo a pozvánku zverejňuje na Twitteri. Hráči majú otvorené dvere aj v kostole svätého Petra, žiadajú ich iba o to, aby boli počas bohoslužby či pohrebu potichu a rešpektovali ostatných.

VIDEO Plus 7 Dní