Sadne k organu a hrá. Ponorí sa do podmanivej hudby, ktorá zaplní celý priestor. „Organ je nádherný, Mozart ho nazval kráľom hudobných nástrojov,“ spomenie hudobník Filip Blaškovič. Nevníma okolie. Do hry zapája ruky i nohy, sústredený, akoby okolitý svet zmizol a zostali len tóny. Hudbou a hudobnými nástrojmi môžeme vyjadriť najrozmanitejšie emócie,“ zamyslí sa a o chvíľu nám to predvedie. Melódiou, jej tempom a zvukom vystihne smútok, detskú radosť, zádumčivosť či hnev.

VIDEO: Ako znie na organe hnev či detská radosť?

Fyzik, ktorý hrá aj spieva

Kedy ho nadchla hra na najväčšom a najzložitejšom hudobnom nástroji? „Moja krstná mama bola organistkou, hrala u kapucínov. Páčilo sa mi, aké je to velikánske, hučí to a dá sa na tom hrať rukami aj nohami,“ smeje sa náš spoločník. „Tak som sa do toho pustil. Ale až po návrate z Ameriky, kde sme na pár rokov odišli.“
Najprv trénoval na klavíri, kde si osvojil hudobné základy. Navštevoval základnú umeleckú školu a potom súbežne študoval na gymnáziu a konzervatóriu. „S cirkevnou hudbou sa však veľmi na Slovensku uživiť nedá. Nemal som na to finančné kapacity. Bavila ma aj fyzika, tak som si vybral tento smer.“ So svojim vzdelaním sa uplatnil v zahraničnej firme, pre ktorú teraz pracuje a vo voľnom čase sa venuje umeniu - okrem hrania na organe aj spevu v Lúčnici.

Srdcovky

Filip je organistom v kostole v bratislavskej Dúbravke. „Nie je tam však dobrá akustika,“ zhodnotí. Celkom iné je to v Dóme svätého Martina, kde v roku 2010 nemecká firma Gerald Woehl postavila nový organ - najväčší na Slovensku po roku 1989 a porovnateľný s najvýznamnejšími európskymi katedrálnymi organmi. „Hral som na ňom asi ako desaťročný, to som len začínal, ale bol to úžasný zážitok,“ zaspomína mladý fyzik a umelec.
Nezabudnuteľnými sa pre neho stali aj chvíle, keď si sadol za klávesy v Kostole Matky Božej v nemeckých Drážďanoch. Svätostánok bol zničený bombardovaním cez druhú svetovú vojnu a neskôr ho rekonštruovali. Organ v ňom postavili v roku 2005 podľa konštrukčných postupov veľkých organárov Gottfrieda a Andreasa Silbermanna.

FOTO V GALÉRII