Hoci ľudia so svojou polovičkou trávia najviac času, veľmi im to pri nákupe darčekov nepomáha. Ako vyplýva z najnovšieho britského výskumu, ženám trvá priemerne takmer tri hodiny vybrať darček pre svojich partnerov, čo je o poznanie viac než v prípade rodičov či súrodencov.

Otec - tvrdý oriešok

Štúdia, o ktorej píše denník The Sun, sa zamerala na nežnejšie pohlavie, lebo práve jeho príslušníčky majú častejšie na starosti zháňanie darčekov pre celú rodinu. Na ankete sa zúčastnilo dvetisíc dospelých osôb a niektoré výsledky sú pomerne zaujímavé. Nikoho asi neprekvapí, že najviac času oslovené matky venovali nákupu darčekov pre svoje deti - bez troch minút tri hodiny. Čo je už trochu prekvapujúcejšie, na zháňanie ideálnej veci pre svoju polovičku obetovali len o trinásť minút menej - dve hodiny a 44 minút. Zjavne si uvedomujeme, ako dôležité je vybrať perfektný darček pre najbližších ľudí. Nič neprekoná pocit, keď niekomu dáme dar, ktorý sa mu páči.

Z ďalších rodinných príslušníkov účastníci prieskumu venovali priemerne viac ako hodinu len rodičom a súrodencom. To potvrdilo teóriu, že pri výbere darčekov nezohráva rozhodujúcu rolu to, či niekoho dobre poznáme, ale ako nám na niekom záleží. Mimochodom, pokiaľ ide o konkrétne nápady na darčeky, okrem partnera je mimoriadne tvrdým orieškom aj otec. „Až 17 percent opýtaných netuší, čo mu má kúpiť,“ píše denník The Sun.

Zmeňte uvažovanie

Ako teda zvládnuť vianočné nákupy čo najrýchlejšie a čo najefektívnejšie, bez zbytočného stresu? Aj na túto tému už vzniklo zopár odborných štúdií a za zmienku stojí minimálne jeden z ich záverov - nesnažte sa preniknúť do najtajnejších túžob svojich najbližších.

Pri kúpe darčekov môžete voliť dvojakú taktiku - buď sa zameriate na osobu, ktorú chcete potešiť, alebo sa snažíte do darčeka vtisnúť svoju vlastnú pečať, vyjadriť ním svoj názor či typický humor. Podľa výskumov väčšina ľudí pri vianočných nákupoch vychádza z odhadovaných preferencií osoby, pre ktorú darček zháňajú. Ak patríte medzi nich, skúste tento prístup prehodnotiť. „Podľa štúdií to vyzerá tak, že zmysluplnejšie je vybrať darčeky, ktoré odrážajú vašu osobnosť a vkus, než dokazovať, ako dobre niekoho poznáte, a kupovať mu niečo, o čom si myslíte, že sa mu bude páčiť,“ píše portál theconversation.com. Ak už aj volíte druhú taktiku, stojí za úvahu priamo sa dotyčného opýtať, čo chce.