Tip na článok

Dedina hľadá ľudí: Láka ich na obecné byty za lukratívne nájomné!

Dedinka v ľúbeznom prostredí, ale niečo jej chýba. Nie sú ľudia. Starosta preto vymyslel novú stratégiu. Prisťahovalcov láka na lukratívne ceny nájomného a novým obyvateľom ako štartovné ponúka slušnú sumičku. Tak čo, zmenili by ste bydlisko kvôli tejto ponuke?

Starosta vymierajúcej dediny vymyslel strategický plán, ako do obce prilákať obyvateľov. Chátrajúce dediny, z ktorých odchádzajú tunajší za prácou do väčších miest sú problémom azda na celom svete. Ľudí už doma dávno neudrží rodina či malebné prostredie a presne v takom leží aj dedinka na severe Talianska Bormida – blízko morského pobrežia a zároveň v horách.

Nájom za babku

Bellissimo prostredie však nezabránilo, aby sa miestne obyvateľstvo scvrklo asi z tisícky ľudí, ktorí tu žili v 50. rokoch na súčasných 394 ľudí, a to je problém. Miestny starosta Daniele Galliano preto novým prisťahovalcom ponúka 2000 eur na ruku a novým rezidentom ponúka tiež obecné byty len za 50 eur mesačne, prípadne za 120 eur, ak by chceli bývať v lepšom. Nájomné byty by mohli byť pripravené asi za dva mesiace. Víziu náboru nových obyvateľov a tým naštartovania miestnej ekonomiky musí ešte schváliť miestna rada, ale zdá sa, že záujem by tu bol.

Po zverejnení zaujímavej ponuky sa ozvali ľudia z celého sveta, podľa The Independent, zo Spojených štátov, Veľkej Británia, Indonézie aj Maďarska. V dedine sú reštaurácie, knižnica, lekáreň, obchod, pošta a trikrát do týždňa prichádza aj lekár. Spoločensky sa tu síce významne nevyžijete, ale ak máte dosť života v strese a chcete presedlať na jednoduchý spôsob života a dýchať čerstvý vzduch, ideálne.

Hlavná požiadavka? Wifi

Ponuka je ako ušitá pre digitálnych nomádov. Sami záujemcovia hovoria, že vedia pracovať na diaľku a ich základnou otázkou je, či je v dedine vysokorýchlostný internet.

„Chcem tam žiť. Som zo Srbska. Povedzte mi, čo mám spraviť, aby som sa tam mohol presťahovať?“ cituje záujemcu o nové bývanie Branka Gajiša portál The Mirror. „Pán starosta, som ochotný sa presťahovať a vzdať sa aj 2000 eur, ale nemôžem žiť zo vzduchu. Mám rodinu sa dvomi malými deťmi. Ak mi môžete zaručiť prácu, aj tú najobyčajnejšiu, nebol by to problém,“ výstižne zhrnul Amadeo Alloc.

Slovenské Nesvadbovo

S problémom vyľudňovania svojho času bojoval aj vtedajší starosta dediny Zemplínske Hámre Jozef Gajdoš. Dedina ako prvá na Slovensku vyplácala rodičkám pri narodení dieťaťa príspevok – 5000 korún. Neskôr prišla na rad odmena pre mladomanželov. Ak sa im narodilo dieťa do roka od sobáša, obec im vyplatila tisíc eur.

V dedine však bolo na starostov vkus príliš veľa single ľudí, ktorí deti nie a nie plodiť a tak im dokonca zorganizoval zoznamovací večierok. Opatrenia síce neviedli k nárastu obyvateľstva v dedine, ale aspoň zaujali filmárov, ktorí natočili v roku 2010 o slovenskej dedine dokument Nesvadbovo.

VIDEO Plus 7 Dní