Tip na článok
Pohľad na erupciu sopky Kilauea v meste Pahoa v okrese Leilani Estates na Havaji.

Horúce destinácie, ktorým sa radšej vyhnite: Dovolenka by sa mohla zvrtnúť na peklo!

Krásne počasie láka do zahraničia. Predtým, ako si kúpite letenku si skontroluje, či je vaša cieľová krajina teraz bezpečná.

Galéria k článku (27 fotografií )
Výbuch sopky Kilauea na Havaji.
Stuhnutá láva, ktorá vytiekla zo sopky Kilauea.
sopka Havaj

Havaj čelí početným otrasom. „V dôsledku aktívnej sopečnej činnosti vulkánu Kilauea, ktorú sprevádzajú opätovné zemetrasenia, bola guvernérom štátu Havaj nariadená evakuácia postihnutých oblastí,“ varuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ). Slovákom na Havaji známom ako Veľký ostrov odporúča riadiť sa pokynmi lokálnych zložiek krízového manažmentu, polície a záchranárov.

Kilauea, ktorá je jednou z najaktívnejších sopiek na svete, je nepretržite činná od roku 1983. Havajské vulkanologické observatórium (HVO) vydalo v polovici apríla varovanie, že v podzemnom magmatickom krbe rastie tlak a láva by sa mohla začať vylievať. Najnovšiu erupciu sprevádzajú aj zemetrasenia, pričom otras s magnitúdou 6,9 - najsilnejší na Havaji za viac ako 40 rokov - zasiahol oblasť v piatok. V noci na pondelok agentúra AP informovala, že láva na ostrove zničila už 31 domov.

Havajský guvernér vyhlásil stav núdze po erupcii sopky Kilauea.
Havajský guvernér vyhlásil stav núdze po erupcii sopky Kilauea.
ČTK

Krajinou otriasajú demonštrácie

Vyhýbajte sa miestam konania protestov a počítajte s dopravnými obmedzeniami. Upozorňuje rezort pred cestou do Arménska.

Arménskom otriasajú demonštrácie.
Arménskom otriasajú demonštrácie.
Sergei Grits

„V súčasnom období Arménsko prechádza vnútropolitickou krízou spojenou s častými protestnými zhromaždeniami. Zatiaľ neboli zaznamenané násilné strety demonštrantov a štátnej moci,“ približuje rezort.

VIDEO Plus 7 Dní