Vríši života je najsilnejším prejavom vôle žiť rozmnožovací pud. Ten dokonca prekoná i smrť. Láska je ilúzia, pomocou nej sa príroda stará o zachovanie rodu - napísal pred vyše dvesto rokmi nemecký filozof Arthur Schopenhauer. Jeho pesimizmus ohľadom lásky už málokto chápe. A čo keď najsilnejší pud nenájde svoje naplnenie? Všetky vaše sny sa môžu po nepríjemnom ortieli vynesenom lekárom rozbiť na márne kúsky.

„Problém otehotnieť pritom nie je len ženský. Je to problém párov. A čoraz častejšie ho treba riešiť na strane muža. Toto je aj náš prípad. Kvalita a počet spermií sa u mňa blížia k hranici neplodnosti. Aj mňa to prekvapilo. I to, že muži majú dnes oveľa väčší problém, než si pripúšťajú,“ priznal koncom minulého roka manžel najznámejšej moderátorky Viktor Vincze. Adela pri svojom mužovi pevne stojí a je hrdá, že „prelomil tabu, keď v našej spoločnosti muži ešte stále nemôžu priznať tento problém“.

Vzdala to s ním

Neplodných párov z roka na rok pribúda a partneri stoja pred ťažkou dilemou - spoločne hľadať alternatívne riešenia alebo sa zmieriť so životom vo dvojici. To najdôležitejšie na začiatku hľadania riešení je podržať jeden druhého. A to je niekedy najťažšie.

Stojí pri ňom: Adela Vinczeová je hrdá, že jej manžel Viktor prelomil tabu a otvorene hovorí o mužskej neplodnosti.
Stojí pri ňom: Adela Vinczeová je hrdá, že jej manžel Viktor prelomil tabu a otvorene hovorí o mužskej neplodnosti.
Zdroj: Tony Štefunko

Kamila a Peter sa už dlho tešili na vytúžené dieťatko. V päťročnom manželstve boli na príchod malého človiečika dokonale pripravení - obaja mali dobrú prácu, domček na okraji mesta aj obetavé budúce babičky. Lenže všetko vypálilo celkom inak! Pred pár mesiacmi sa dvojica dozvedela, že Petrových spermií je žalostne málo a navyše sú málo pohyblivé. Ani jedna z nevyhnutných podmienok na oplodnenie ženy mužom sa nenaplnila. „Po prvotnom šoku sme začali hľadať možné riešenia. Umelé oplodnenie sme vylúčili, zvolili sme radšej adopciu,“ spomína Kamila. Svojho muža ľúbila a chcela vychovávať dieťa práve s ním. Lenže Petrovo mužské sebavedomie správa o neplodnosti hlboko zasiahla. Hoci si to často neuvedomoval, bol čoraz podráždenejší a žiarlivejší. To, že Kamila musela dlhšie zostávať v práci, si vysvetľoval tým, že už začína od neho bočiť a dáva šancu iným mužom. Pribúdajúce výčitky a hádky postupne nahlodávali ich dôveru aj celý vzťah. „Myslím, že Peter začal o sebe a svojej mužnosti veľmi pochybovať, a tak videl v každom chlapovi potenciálneho soka,“ povzdychne si Kamila, ktorá napokon tlak z manželovej strany a jeho výkyvy nálad nezvládla. Navyše - až príliš ju bolel pohľad na iné tehotné ženy. Jedného dňa zbalila kufre a dúfa, že nájde muža, s ktorým svoj sen o veľkej rodine naplní.

Zátopkovci to zvládli

„Neviem, ako by som reagovala. Vzala som si svojho muža, lebo som chcela jeho. Takže ak by nemohol mať deti, neriešila by som to alebo by sme uvažovali o adopcii. Nie som extra materský typ, som rada, že mám jednu dcéru, ktorej sa maximálne venujem,“ hovorí Banskobystričanka Janka. Nuž, nie všetky ženy by niesli správu o partnerovej neplodnosti s takým nadhľadom. Najmä ak si šťastný a naplnený rodinný život spájali s predstavou detského smiechu.

Ktoré pohlavie zvláda partnerovu neplodnosť ťažšie? „Ženy. Poznám viaceré prípady, keď sa ukázalo, že muž je neplodný, a jeho partnerka chcela mať vlastné deti, teda nie od iného darcu, adoptívne a podobne - a opustila ho,“ spomína sexuologička Danica Caisová. „Muži to robia zriedka. Tí, keď zistia, že žena je neplodná, málokedy zbalia kufre. Možno sú v tom ženy pudovejšie,“ dodáva.

Príkladom je aj slávny športovec Emil Zátopek, ktorý so svojou manželkou Danou prežil desaťročia v bezdetnom manželstve. „Bola som nešťastná, keď som zistila, že nemôžem mať deti a behám po lekároch márne. Emil ma vtedy utešoval. Povedal - Prečo sa trápiš? Myslíš, že keď my nebudeme mať deti, tak ľudstvo vymrie?“ povedala v jednom rozhovore slávna česká atlétka Dana Zátopková.

Oplodňovacie súlože

Príčin, prečo nemôže žena otehotnieť, je mnoho. Rovnako sa už veľa popísalo o tom, aké možnosti párom v takom prípade ponúkajú. Lenže nezanedbateľným aspektom celej smutnej situácie je psychický stav oboch partnerov. „Ženy vždy ťažko niesli neplodnosť. Kedysi bol problém v diagnostike aj liečbe, ale to sa už zmenilo. Dnes väčšina párov má šancu stať sa rodičmi,“ hovorí sexuologička Danica Caisová.

Čo však môže podľa sexuologičky potenciálnych otcov odradiť a frustrovať, sú „oplodňovacie súlože“. „Keď sú ich partnerky veľmi naliehavé, môže sa vzťah skončiť rozchodom. Niektoré ženy sa neskoro rozhodnú pre rodičovstvo a sú zúfalé z každej ďalšej menštruácie. Veľmi tlačia na tie oplodňovacie súlože a mnohí muži majú potom problém s erekciou. To už nehovoríme o láske, o radosti, o vášni, ale o oplodňovaní,“ zdôrazňuje Cai­sová. Často si teda neplodné páry nedávajú zbohom pre nemožnosť mať deti, ale preto, lebo ich lásku, blízkosť a dôvernosť pohltila posadnutosť potomkom.