Najväčšej európskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti sa darí. Írsky Ryanair zaznamenal nárast zisku v prvom štvrťroku o 55 % na 397 miliónov eur, pričom analytici odhadovali priemerný zisk podľa bloomberg.com na 342 miliónov eur.

Konkurenčný boj

Finančný riaditeľ spoločnosti Neil Sorahan uviedol, že ich postavenie na trhu je silné, svedčia o tom zabúkovavné letenky. „S lacným palivom prišli na trh hráči, ktorí by tu dosť možno byť nemali,“ reagoval na konkurenciu spoločností s lacnými letenkami.

Podľa spoločnosti budú ceny leteniek do konca roka „silno konkurencieschopné“ vzhľadom na nadmerné prepravné kapacity do miest ako Španielsko, Portugalsko, Blízky východ, Tunisko a Turecko. Samozrejme, každé znižovanie cien je dobrou správou pre turistov.

Ryanair v posledných rokoch zvýšil svoju prepravnú kapacitu o 33 % a sám tak prispel k tlaku na ceny leteniek v Európe. Podľa Sorahana by do konca augusta mohli klesnúť ceny leteniek ešte o sedem až deväť percent.

Ďalší pokles do konca roka

Nízkonákladová spoločnosť má smelé plány. Medziročne navýšiť počet cestujúcich o milión, teda na 131 miliónov zákazníkov.

Výnosy pre rok 2018 odhadujú v rozmedzí 1,4 až 1,45 miliardy eur. Ceny letov by medziročne mohli klesnúť o 8 percent.