Tip na článok
Veľké finále: Spolu s víťazom Salvadorom Sobralom sa teší jeho sestra, ktorá je autorkou piesne.

Dojemný príbeh víťaza Eurovízie: Nikto netušil, že bojuje o život

Víťaz Eurovízie spieval od srdca, ale potrebuje jeho transplantáciu.

Veľkolepá estrádna šou, útoky na emócie divákov, bizarné príbehy interpretov - to všetko je súčasťou prestížnej hudobnej súťaže Eurovision Song Contest. Portugalec Salvador Sobral je však iný.

Jeho vystúpenie sa zaobišlo bez búrlivých efektov a nesnažil sa divákov a porotu dojať ani svojím zlým zdravotným stavom. Dvadsaťsedemročný víťaz 62. ročníka totiž potrebuje transplantáciu srdca. Na vysnívanom finále v ukrajinskom Kyjeve sa zúčastnil len vďaka operáciám. Inak by možno neprežil…

Najprv SuperStar

Salvador Sobral zaujal svojou jemnou romantickou baladou Amar Pelos Dois (Láska pre oboch), ktorú napísala jeho sestra Luisa a získal najviac - 758 bodov. Jednou z prvých gratulantiek bola minuloročná víťazka Eurovízie Jamala, ktorá odovzdala Salvadorovi krištáľový mikrofón. Na sociálnej sieti potom poďakovala za jeho nádhernú a čistú dušu.

Veľké finále: Spolu s víťazom Salvadorom Sobralom sa teší jeho sestra, ktorá je autorkou piesne.
Veľké finále: Spolu s víťazom Salvadorom Sobralom sa teší jeho sestra, ktorá je autorkou piesne.
profimedia.sk

„Hudba nie je ohňostroj, hudba je pocit,“ povedal pri preberaní ocenenia rodák z Lisabonu. Doma bol známy zo súťaže SuperStar, na ktorej sa zúčastnil ako devätnásťročný. Zaujal netradičným prejavom i hudobným vkusom. Skončil na siedmom mieste, ale sklamaný súťažou sa vydal vlastnou cestou.

Začal študovať psychológiu, ale na zahraničnej stáži na Malorke sa viac venoval hudbe než vede. Vyštudoval džez v Barcelone, založil niekoľko hudobných projektov, s ktorými vydal dva albumy. Sólovej tvorbe sa venuje od roku 2014 a vlani mu vyšiel debut s názvom Excuse me. Hudbou, v ktorej mieša viaceré štýly, si veľmi rýchlo získal priazeň a v Portugalsku sa zaradil medzi najväčšie vychádzajúce hviezdy.

Krehké srdce

Salvadorova sestra, ktorá je autorkou víťaznej piesne Amar Pelos Dois, je bronzová finalistka prvej série portugalskej SuperStar. S bratom má veľmi blízky vzťah. Bola mu veľkou oporou pri výbere na Eurovíziu a zároveň sa strachovala o jeho zdravie. Keď spevák zistil, že práve on má reprezentovať rodnú krajinu v Kyjeve, musel zobrať do úvahy svoj zdravotný stav.

Lekári mu totiž oznámili, že jeho život je ohrozený a musí podstúpiť transplantáciu srdca. Zdravotné problémy Salvadorovi komplikovali život aj tento rok, do Kyjeva dorazil neskôr ako ostatní súťažiaci a prvé skúšky za neho odspievala sestra. Zo svojich zdravotných problémov však rozhodne nechcel robiť senzáciu. Práve naopak.

Mnohí netušili, s čím musí talentovaný mladík zápasiť. Chcel uchovať svoj zdravotný stav v tajnosti, aby správy o ťažkostiach nezatienili jeho spevácky výkon. A tak sa aj stalo - zaujal precíteným prejavom. Portugalsko sa na Eurovízii zúčastnilo celkovo 48-krát od prvého vystúpenia v roku 1964. Ale až teraz si vďaka Salvadorovi Sobralovi odnieslo prvenstvo.

Rodáci sú na neho nesmierni hrdí a považujú ho za svojho hrdinu. „Myslím, že skutočným hrdinom je portugalský futbalista Cristiano Ronaldo,“ povedal spevák. „Len som chcel spievať krásnu pieseň v rodnom jazyku - v portugalčine,“ povedal. Portugalsko bude teda vďaka nemu budúci rok hostiteľskou krajinou Eurovision Song Contest 2018.

VIDEO Plus 7 Dní