Záhadné kroky, stony zamurovaných duchov, nočné vŕzganie dverí, legendy o templároch či tajomnom Ráde draka, ktorého členom bol aj Dracula, to všetko sa spája so zámkom Vígľaš v Detvianskom okrese. Ešte pred desiatimi rokmi sa kúsok od lesa týčili len ruiny. Dnes je všetko inak. Aj keď má bohatú históriu, zámok dlhé roky pustol a jedinými obyvateľmi boli zrejme duše zosnulých. Ak teda veríme poverám a legendám, ktoré sa s tajomným miestom spájajú.

V pasci

Uprostred hustého zeleného porastu sa rozprestiera krásne zrekonštruovaný historický objekt. Nás do zámku priviedli hlavne príbehy o záhadných javoch a zážitky z temného Draculovho apartmánu.

Vchádzame do Starostovej bašty hradného opevnenia, pod ktorou vedie trať. Ocitneme sa v rozľahlej obývačke, ktorej steny zdobia obrazy krvilačného grófa Draculu. A kde je spálňa? „Skúste nájsť vchod,“ vyzve nás marketingová manažérka Veronika Harmanová. Rozhliadame sa okolo seba, otvárame všetky dvere aj tie na skriniach. Práve v jednej z nich je priechod k točitému schodisku. Popri pavučinách a lebkách zostúpime do miestnosti, v ktorej návštevníka okamžite zamrazí. Izbe dominuje veľká železná posteľ s mrežami a na jej čele sú ťažké kovové putá. Na skrini sa škľabia lebky, kúsok od postele je zavesená slučka na obesenie, z výklenku zíza podivná upírska príšera s ústami od krvi.

„Ľudia tu mávajú rôzne zážitky. Občas ich aj my vyľakáme, veď sa sem prišli báť, ale často začne pracovať aj ich podvedomie,“ usmieva sa Veronika Harmanová. Riaditeľ Tomáš Sokologorský priznáva, že viac sa boja muži než ženy. Nuž, vŕzganie dverí, škrabot, tajomné kroky a iné nezvyčajné javy hocikto nespracuje. „Našli sme kľučky zviazané opaskom zo župana či dvere zašprajcované stoličkami. Aj tak mnohí z hostí prídu na recepciu, že v tejto izbe nemôžu spať, aby sme ich ubytovali inde,“ hovorí. Samozrejme, hostia si naschvál pýtajú strašidelnú izbu. Lenže - čo sa na začiatku zdá ako milý špás, môže prerásť do ozajstného strachu. „Nedávno tu po plese spal náš stály hosť. Chcel si vyskúšať niečo špeciálne. Chlap ako hora, ale priznal, že s manželkou vypili celú fľašu, ani tak oka nezažmúrili,“ dodáva potmehúdsky riaditeľ.

Rád draka

Ako vlastne vznikol nápad ponúkať izbu nesúcu meno najznámejšieho literárneho upíra? „Súvisí to s rytierskym Rádom draka, ktorý na hrade Vígľaš založil uhorský kráľ Žigmund Luxemburský na podnet svojej ženy Barbary Celjskej. Hlavným cieľom tohto rádu bolo bojovať proti Osmanskej ríši a chrániť Žigmundovu kráľovskú moc a jeho rodinu,“ vysvetľuje Veronika Harmanová. V roku 1408 sa uskutočnil slávnostný ceremoniál na Vígľašskom zámku. Členovia Rádu draka boli väčšinou kráľovi politickí spojenci a podporovatelia. Bolo ich 24 a delili sa do dvojíc. „Zaujímavé je, že jeho členkou bola aj Žigmundova manželka Barbara. To je v období stredoveku nevídané a dokazuje to, aká silná žena to bola,“ pripomína sprievodkyňa a ukazuje na okrúhly stôl v Rytierskej sále. „Tu sa stretávali - nielen kráľ Artuš mal taký stôl,“ hovorí. „Členovia rádu si museli byť rovní, aj čo sa týka očného kontaktu. Tí nižšieho vzrastu mali vyššie stoličky, tí vyššieho zase nižšie,“ upresňuje.

Dvakrát do roka sa členovia s modrou krvou zišli na zámku a spriadali plány. Vo vígľašskom lese sa zase zúčastňovali na špeciálnom rituáli. Znakom rádu sa stal drak s predĺženými krídlami visiaci na kríži. Veru, so symbolom draka sa vo vígľašskom zámku stretnete na každom kroku. Doslovne - tieto tvory totiž zdobia aj kovové zábradlie na schodoch. „Robili ich rumunskí kováči a sú zo štyroch prútov, ktoré symbolizujú živly - zem, vodu, oheň, vzduch,“ vysvetľuje riaditeľ.

Vznik legendy

V roku 1431 vďaka oddanosti kráľovi Žigmundovi a za prejavenú statočnosť v boji proti Turkom do rádu prijali Vlada II. Tepeša z Valašska. Vytvoril dvojicu s kráľom Alfonzom Aragónskym. Ich symbolickým stromom sa stal agát. Od roku svojho prijatia do rádu nosil Vlad II. jeho znak aj ako vládca Valašska a symbol draka niesla aj jeho mincovňa. Keď sa Vlad II. Tepeš zúčastňoval na pravidelných ceremóniách na zámku Vígľaš, vždy obýval prízemnú komnatu v juhozápadnej veži zámku.

Vo valašskom jazyku slovo drak znie ako dracul a Vlad II. Tepeš vďaka členstvu v ráde získal prezývku Vlad Dracul - Dračí Vlad. Jeho najmladším synom bol Vlad III. Tepeš. Práve on vstúpil do histórie ako krutý, nemilosrdný gróf, ktorý prelial veľa krvi. Vládol vo Valašsku a v Transylvánii po smrti svojho otca, s obľubou trestal svojich nepriateľov napichovaním na drevené koly z agáta. Práve preto získal prezývku Vlad Dracula Napichovač. V roku 1460 v transylvánskom meste Sibiu napichli naraz desaťtisíc obetí. V roku 1459 v Deň svätého Bartolomeja dal Vlad III. napichnúť až tridsaťtisíc obchodníkov a bojarov v transylvánskom meste Brašov. Potom prišiel Bram Stoker a vytvoril upírsku legendu - Draculu. Slovo dracula však doslovne znamená dračí syn.

Duše Barbariných milencov

Počas dlhej histórie sa na hrade kadečo pri­trafilo. Jeho múry ukrývajú množstvo príbehov a osudov. Napríklad o Barbare Celjskej, krásnej, silnej a bohatej žene, o ktorej sa hovorilo, že ju nadchla alchýmia a hľadanie večného života. Okrem toho vraj mala veľmi rada mužov. „Podľa legendy si užívala s milencami vždy, keď Žigmund odišiel na výpravy. Keď po návrate niektorého z nich prichytil, dal ho zamurovať. Našli sa tu dvojité múry, ale ktovie, či v nich naozaj uväznili tých nešťastníkov,“ zamýšľa sa Tomáš Sokologorský. V každom prípade sa šírili správy, že z času na čas dávajú duše zamurovaných milovníkov o sebe vedieť.

Inak je na zámku dobrá energia. Teda aspoň to tvrdia rôzni psychotronici a ezoterici, ktorí z času na čas na toto miesto zavítajú a robia svoje experimenty. „Raz sa tu ubytovala asi 70-ročná pani. Chodila tu so sviečkami, s prútikmi a potom nám nechala list, kde opísala, že sú tu veľmi pozitívne hodnoty. Odporučila nám, na akom mieste by sme mali zapáliť sviečku, aby to bolo ešte lepšie,“ spomína riaditeľ zámku. „Ďalšia veštkyňa tiež pochvália hradné energie, len vraj počet bášt by bol ideálnejší párny. Vígľaš ich má na prvý pohľad päť. Keď som jej povedal, že šiesta bašta je v lese, bola spokojná,“ dodáva.