Marilyn Pauline „Kim“ Novaková sa narodila 13. februára 1933 v Chicagu do rodiny českých prisťahovalcov. Rodičia americkej herečky pochádzali podľa ČTK z juhočeskej dediny Tukleky v okrese Písek. Otec, učiteľ dejepisu, pracoval v Chicagu podľa Wikipédie na dispečingu a matka v továrni.

Po boku najväčších hviezd

Novaková hrala v sérií úspešných a kritikmi uznávaných filmoch. Za jej životný výkon sa označuje dvojrola v Hitchcockovom Vertigu (1958) s Jamesom Stewartom. V roku 2012 zvolili kritici hlasujúci vo filmovom magazíne Sight & Sound Vertigo za najlepší film všetkých čias. Z prvého miesta zosadil snímku Orsona Wellesa Občan Kane (1941).

Kim Novaková: Scéna z natáčania filmu Alfreda Hitchcocka Vertigo (1958).
Zdroj: Instagram

Novaková si zahrala po boku takých hviezd ako William Holden, Frank Sinatra či Kirk Douglas. Počas svojej kariéry získala dva Zlaté glóbusy, cenu BAFTA, Zlatého medveďa aj svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

1959: Americká herečka Kim Novaková tancuje s Carym Grantom po predstavení filmu Middle of the Night počas americkej recepcie na filmovom festivale v Cannes.
Zdroj: TASR

Na vrchole kariéry v roku 1966 bola zo života v žiare hollywoodskych reflektorov emocionálne vyčerpaná. Filmové úlohy si začala vyberať. Sústredila sa na svoju „prvú lásku“ – výtvarné umenie. V roku 2015 navštívila Českú republiku pri príležitosti výstavy svojich obrazov.

Plastiková Marilyn

Krásnu a talentovanú Novakovú považovali za nástupkyňu Rity Hayworthovej – hviezdu 40-tych rokov. Produkčné spoločnosti dúfali, že im Kim prinesie rovnaký úspech ako kedysi ikonická Marilyn Monroe.

Kim Novaková: Nazývali ju druhá Marilyn Monroe.
Zdroj: Instagram

V roku 1991 natočila posledný film Sen lásky a hereckú kariéru zavesila definitívne na klinec. Po rokoch v ústraní sa začala objavovať na verejnosti častejšie, napríklad na festivaloch. Nedalo sa nevšimnúť, že jej tvár poznačila estetická medicína.

2015: Kim Novaková navštívila v tomto roku Prahu. Jej tvár je iná. Nestarne so cťou.
Zdroj: Getty Images

Viac FOTO krásnej Kim Novakovej nájdete v našej GALÉRII!