Peniaze sú dvojsečná zbraň. Vďaka nim sa cítime dobre a môžeme si dopriať, na druhej strane, dokážu ľudí vystresovať a vyvolať hádky. Potvrdil to aj minuloročný prieskum medzi Američanmi. Až 55 percent opýtaných uviedlo, že súhlasí alebo rozhodne súhlasí s tým, že peniaze sú hlavným zdrojom konfliktov v domácnosti. Tá istá správa naznačila, že stres pre financie sa vyšvihol na najvyššiu úroveň za posledných takmer desať rokov.
Odborníci poukazujú na to, že po kovide dosahuje finančná neistota nové maximá. Nejde však len o veľké firmy, pre peniaze trpia aj vzťahy.
Psychologický rozmer
Popredný vedec James Langabeer, ktorý pôsobí v Centre zdravia Texaskej univerzity v Houstone, upozorňuje, že financie majú výrazný psychologický rozmer. Podľa toho, ako ich vnímame, s nimi aj zaobchádzame. Pre niekoho sú zdrojom hrdosti, pre iného útechou, ďalší má z nich pocit viny, stresuje sa alebo hanbí. Keďže každý má k eurám iný vzťah, prináša si ho so sebou do svojich partnerstiev. Je teda takmer isté, že sa dvojica pre financie občas dostane aj do menšieho či väčšieho konfliktu.
„Myslím, že pre peniaze sa ľudia vedia hádať a mať krízu či problémy. Najmä ak dvaja ľudia majú na veci iné názory, pohľady a očakávania. Niektoré páry ,finančnú krízu‘ prežijú, posilní ich to, ale iní to nezvládajú, rozídu sa,“ zamýšľa sa v internetovej debate o peniazoch vo vzťahu Sima.
Dokonca aj rozchádzajúce sa dvojice si v tomto smere čo-to vyčítajú. Napríklad sa spätne vracajú k výdavkom - kto viac platil, kto štedro investoval do darčekov, prípadne, kto neplatil vo vzťahu vôbec nič.
Hádka pre drahé auto
Z pohľadu evolučnej psychológie sú peniaze spojené s prežitím a bezpečnosťou. Ak ich je málo, môže to vyústiť až k pocitom úzkosti a stresu. Postoje k otázkam financií často preberáme od rodičov, ale formuje nás aj sociálne prostredie, v ktorom vyrastáme.
Podľa Langabeera práve konflikty ohľadom peňazí často rozhodujú o tom, či vzťah vydrží. Pár sa môže odlišne dívať na to, ako si podeliť rozpočet, kde a koľko ušetriť. Hádky môžu vzniknúť pre kúpu drahého auta či unáhlenej hypotéky za dom. Tichú domácnosť často spôsobia tiež investície či predstava o výške dôchodku. Nášľapných mín je naozaj dosť a je dôležité dostať sa cez ne bezpečne a tak, aby sa zväzok nerozpadol.
Langabeer upozorňuje, že aj strata zamestnania či nezamestnanosť, ktoré výrazne súvisia so stavom vášho konta, sú vo vzťahu výraznými faktormi stresu. Finančná neistota môže medzi partnermi vyvolať rôzne emócie, veľmi bežná je nedôvera či odpor. „Vzhľadom na silný psychologický vplyv peňazí na naše vzťahy nám pochopenie ich účinkov môže pomôcť vybudovať pevnejšie a zdravšie zväzky. Kľúčom je nájsť finančnú intimitu,“ radí vedec.
Tajný bankový účet
Partneri by podľa neho mali byť v peňažnej oblasti voči sebe čestní a verní. Nemali by mať problém otvorene hovoriť o svojich príjmoch, výdavkoch, dlhoch či investíciách.
„Vo vzťahoch je bežné, že jeden z partnerov si tajne otvoril bankový účet alebo nakúpil tak, aby o tom druhý nevedel,“ konštatuje. Vyzdvihuje preto tých, ktorí praktizujú finančnú vernosť - vďaka nej podľa odborníka môžu pracovať na dôvere a porozumení.
Ako teda správne hospodáriť? Dvajica by mala otvorene komunikovať, určiť si finančné priority a spoločne sa zamýšľať nad zdrojmi. „Je tiež užitočné diskutovať o najlepších a najhorších scenároch týkajúcich sa peňazí. To môže pomôcť zmierniť veľa stresu a úzkosti,“ radí vedec.
Zdravé rozmýšľanie páru o peniazoch pomôže vytvoriť pevnejší základ a rovnováhu. Tí, ktorí si netrúfajú samostatne riešiť túto otázku alebo stále nenašli vhodné riešenie, by sa mali radšej obrátiť na finančného poradcu.
A potom je tu ešte jedna vec - príjmové rozdiely. Vykrikovanie a posmievanie sa partnerovi, že zarobí menej, narobí veľa zbytočného dusna a kriku a od toho je už len krôčik k postupnému odcudzovaniu.
Autorka: Jana Jonášová