Kým Dvory stihli pokosiť už dvakrát, okrajové časti Petržalky také šťastie nemajú. V burine a tráve miznú psy, strácajú sa lavičky, dobré je azda iba to, že nevidno smetie.

Džungľa v Petržalke
Džungľa v Petržalke
Zdroj: Viktor Malý

Ak si poviete, že trocha divokej prírody tým Petržalčanom nezaškodí, nech si len užijú, spomeňte si na alergikov. Peľové zrnká obsahujú proteíny, ktoré spôsobujú alergie, a to už takmer celý rok. Breza začína šarapatiť už v januári a do polovice novembra kvitnú buriny.

„Keď koncom júna začínajú lietať vatové chuchvalce, ľudia nadávajú na topole. Pravdou však je, že práve vtedy kvitne aj dvanásť druhov tráv. V auguste začínajú kvitnúť byliny a burina. Najviac alergií spôsobuje palina, hneď za ňou sa však umiestnila ambrózia, hoci ju v našich zemepisných šírkach evidujeme len pár desaťročí. Má veľmi silné alergény, na ktoré zvyknú ľudia reagovať. Prečo, nevieme. Platí však, že stačí menšie množstvo jej alergénov, aby spustili alergickú reakciu a klinické príznaky bývajú závažnejšie,“ povedal nám alergiológ a imunológ Peter Pružinec.

Džungľa v Petržalke
Džungľa v Petržalke
Zdroj: Viktor Malý

V súčasnosti trpí alergiami 40 až 45. percent zo slovenskej populácie. Do roku 2050 bude väčšina Slovákov – alergikov. A v Petržalke možno aj o čosi skôr.