Pôsobenie slovenských horolezcov v najvyšších horách sveta, Himalájach a Karakorame, nesprevádzajú iba úspechy či neúspechy, ale aj tragédie. Pri dvanástich nešťastiach zahynulo dvadsať slovenských horolezcov. Na osemtisícovkách prišli o život šestnásti, štyria našli smrť na nižších himalájskych končiaroch.

Prvou obeťou bol v roku 1984 Jozef Psotka, ktorý spadol na zostupe z vrcholu Mount Everestu. Najvyššia osemtisícovka pochovala štyri roky nato štyroch Slovákov a v máji tohto roku pribudol šiesty, Vladimír Štrba. To z Everestu činí náš najtragickejší himalájsky štít.

Až ôsmi horolezci sú dodnes nezvestní - Becík, Božík, Jaško, Just, Sluka, Kardhordó, Hudák a Plulík. Príčinami zvyšných úmrtí bol pád (5), kolaps (3), terorizmus (2) a lavína (2). Najmladšou obeťou bol 24-ročný Peter Lenčo, najstaršou 60-ročný Ján Matlák.

Jediný Slovák, ktorý to dokázal: Hámor zdolal všetky hlavné osemtisícovky

Spoveď kamaráta mŕtveho horolezca Štrbu (†48): Jeho manželka sledovala ako zomiera

Everestské tragédie

Expedíciu na jeseň 1984 viedol František Kele. Vrchol Mount Everestu (8 848 m) 15. októbra dosiahli Zoltán Demján a Jozef Psotka (†50) ako prví z vtedajšieho Československa spolu so Šerpom Angom Ritom. Vystupovali novým variantom poľskej cesty a na návrat si zvolili klasickú trasu. Na zostupe bol Psotka pomalší. Demján mu nechal čelovú lampu a sám sa pustil ešte za vidna do prešliapavania stopy do Južného sedla.

Úspech i tragédia: Pred 30 rokmi Slováci dobyli Mount Everest

Prví Slováci na vrchole: Z dvojice Zoltán Demján, vľavo, a Jozef Psotka sa domov vrátil len jeden.
Zdroj: TASR

V sedle našiel roztrhané stany a zišiel až do druhého tábora. Ráno sa tam objavil Ang Rita so správou, že Psotka sa rozhodol hore bivakovať. Po tejto informácii Jozef Just vyšiel na poľskej ceste do piateho tábora vo výške 8 300 metrov. Na ďalší deň pretraverzoval na klasickú cestu. Psotkovo nehybné telo zbadal pri zostupe vpravo od klasickej cesty vo výške 6 700 metrov. K Justovi ešte v ten deň, 17. októbra, vyšli ďalší členovia výpravy, aby telo uložili do ľadovcovej trhliny.

Odhalenie po smrti horolezcu Štrbu (†48): Prečo sa vybral najťažšou cestou?

Obrovská tragédia! V Južnej Amerike zahynulo 15 českých a slovenských horolezcov

Prvá obeť: Jozef Psotka vystúpil na Everest ako v tom čase najstarší na svete bez doplnkového kyslíka
Zdroj: Jarýk Stejskal

Pokračovanie na ďalšej strane