Tip na článok
Cisárovná neplánovane: Pôvodne sa Marie-Luise uchádzala o inú rolu, zrejme rozhodla aj podobnosť so skutočnou Máriou Teréziou.

EXKLUZÍVNE V koži Márie Terézie: „Tie kostýmy by som najradšej spálila,“ priznala nám hlavná predstaviteľka

„Tie kostýmy by som najradšej spálila!“ prezradila nám v exkluzívnom rozhovore rakúska herečka Marie Luise Stockingerová, ktorá pred nakrúcaním Márie Terézie poznala zo Slovenska len jednu vec.

Galéria k článku (9 fotografií )
Marie-Lusie Stockinger je nie len dobrá herečka , ale uživila by sa aj ako modelka.
Márnotratný: Esterházy, v modrom, sa pred cisárovnou naozaj predvádzal.
Veľkorysá?: Panovníčka nechávala rivalky v láske jednoducho vyraziť z dvora.

Ešte pred pár rokmi vyrastala na farme v dedine St. Florian pri Linzi a hovorila tamojším dialektom. V rodine so štyrmi deťmi nevládlo umenie, ale na záujem okolia si Marie-Luise (25) zvykala od mala. U Stockingerovcov nie je prvá, ktorej meno Rakúšanom niečo hovorí. Otec Josef asi dvadsať rokov pôsobil v krajinských štruktúrach za Volkspartei, teda za jednu z dvoch najsilnejších politických strán v krajine. Pred pár rokmi sa pobral na politický dôchodok a stal sa šéfom poisťovacej spoločnosti. „O finančnej otázke sa nemôžeme baviť. Zarábal som dobre predtým aj teraz budem zarábať dobre,“ argumentoval v médiách, keď odchádzal do privátnej sféry.

Zhodou okolnosti sa v tom čase jeho druhá dcéra rozhodovala, či bude kráčať v jeho šľapajach. Vychovávali ju v blahobyte, no nakoniec u nej vyhrala túžba po múzach. Teraz, dva roky po skončení školy, ju už poznajú milióny divákov v strednej Európe vrátane Slovenska. Marie-Luise Stockingerová (25), predstaviteľka seriálovej Márie Terézie z rovnomennej historickej ságy, nám exkluzívne prezradila, čo sa v jej živote za posledný týždeň zmenilo.

Rýchlovka

K hlavnej úlohe o rakúsko-uhorskej panovníčke sa Marie-Luise dostala cez kasting. Pôvodne sa uchádzala o inú úlohu. „Ale moja kastingová agentúra ma zavolala, nech sa pripravím aj na niektoré scény k Márii Terézii. Po konkurze s režisérom Robertom Dornhelom ma pozval do Prahy na hviezdny kasting,“ začala opis precízneho výberu hlavnej herečky.

Rozhodnuté vraj bolo veľmi rýchlo. „Keď sa ma režisér opýtal, ktorého herca by som si vedela predstaviť v úlohe Františka, vedela som, že to nebude moja posledná cesta do Českej republiky,“ prezradila nám drobná blondínka, ktorej v príprave na úlohu pomohli knihy. Vo finále však potrebovala na stvárnenie aristokratky viac. „Viete, rada čítam, ale nakoniec sú tie riadky neživý materiál. Musela som nájsť iné stimuly na hranie. Keď som zistila, že Mária Terézia bola už v mladosti dobrá herečka, bola som nadšená. V podstate sa mladá žena učila herectvu, aby sa dostala k moci a vedela riadiť všetky svoje emócie a ľudí. Ukázala sa v podstate ako skvelý režisér pre celé Rakúsko-Uhorsko.“

Sympatická herečka sa nám úprimne priznala, že o korunovácii panovníčky Márie Terézie v Bratislave nemala pred natáčaním ani tušenia. „Budem úprimná. Tento fakt som nepoznala,“ hovorí. Ako jedna z mnohých Rakúšanov nemala k Bratislave zvláštny vzťah a historické centrum nášho hlavného mesta predtým nikdy nevidela. „Toto je moje ďalšie priznanie. Pred nakrúcaním som u vás bola iba na letisku. Ale pracovalo sa mi tam dobre. Ľudia sú prívetiví a, samozrejme, je skvelé, že je tak blízko Viedne,“ dodala Marie-Luise, ktorá sa na pľaci stretla so známymi slovenskými hercami. S Alexandrom Bártom, Táňou Pauhofovou, so Zuzanou Mauréry a s ďalšími. Tvrdí, že ju to obohatilo, slovenské slovíčka však od nich nepochytila. „Pri práci sme sa rozprávali prevažne po anglicky, naučila som sa pár českých slov a pochopila som rozdiel medzi týmito dvoma vašimi jazykmi. Keď som bola každý deň na pľaci, zvykla som si veľmi rýchlo. Milovala som tú kakofóniu, nemusíte rozprávať tým istým jazykom, aby ste si rozumeli.“

Vo viedenskom Burgtheatri: Vyťažená herečka momentálne hrá v siedmich inscenáciach.
Vo viedenskom Burgtheatri: Vyťažená herečka momentálne hrá v siedmich inscenáciach.
profimedia.sk

Privilégia pre prvú herečku

Pred nakrúcaním sa mladá Rakúšanka osobne nepoznala s nikým, kto v seriáli získal úlohu. Ani s rodákmi, ani s hercami zo zahraničia. „Na jednej strane to bolo vzrušujúce a na druhej strane znepokojujúce,“ objasnila nám. Ťažké bolo pre ňu aj cestovanie medzi Viedňou a lokalitami, kde sa práve nakrúcalo. Často prespávala na zadnom sedadle auta, ktoré ju dopravovalo z miesta na miesto. Ako herečka v hlavnej úlohe však získala špeciálnu vymoženosť. Mohla sa predbehnúť v rade na jedlo, katering bol pre ňu vždy k dispozícii.

Náročné bolo aj obliekanie do kostýmov, nerozumie, ako dámy mohli kedysi nosiť krinolíny každý deň. „Šaty boli veľmi nepohodlné. Krásne, ale ja asi nie som správny typ na ich nosenie. Nevedela som v nich prejsť cez dvere, ísť na toaletu alebo proste ísť sama von. Časom to bolo naozaj frustrujúce. Dosť som trpela. Na konci som ich chcela rozstrihať a spáliť,“ povedala nám s úsmevom. Dobrovoľne by teda tie krásne nadýchané róby určite nenosila, tak ako by si v živote nevybrala medzi vojvodom Františkom či grófom Esterházym. „Nechcela by som ani jedného, vybrala by som si stabilného muža,“ zažartovala.

Ale späť k malej Marie-Luise

Ešte pred pár rokmi chodila s lajstrami po ovocnej záhrade pri Linzi, a keď sa nahlas učila texty, počul ju len jej pes. Kým sa prihlásila na hereckú školu vo Viedni, videla len dve divadelné hry. „Nikto by nepovedal, že sa dá na herectvo. Nikdy s nami nechcela chodiť ani do divadla, ani na koncerty,“ povedal rakúskym médiám jej otec Josef, po ktorom zdedila ambície a perfekcionizmus. Či obdiv k slávnej rakúskej herečke, predstaviteľke slávnej Sisi Romy Schneiderovej, ktorej sa Marie-Luise chce zjavne podobať.

V šľapajach Sisi: Rakúska herečka obdivuje Romy Schneiderovú, ktorá sa preslávila stvárnením inej rakúskej cisárovnej.
V šľapajach Sisi: Rakúska herečka obdivuje Romy Schneiderovú, ktorá sa preslávila stvárnením inej rakúskej cisárovnej.
profimedia.sk

Ako jediná z uchádzačov hovorila na prijímačkách dialektom a zo šesťsto študentov mali prijať jedenásť. Nakoniec to dokázala a dnes je najmladšou členkou viedenského Burg-theatra. Žije vo Viedni, podľa rakúskych médií v malom byte s rozlohou päťdesiat štvorcových metrov, a po meste sa pohybuje aj na bicykli. „Stále len skúšam a hrám, teraz mám v repertoári sedem rolí,“ povedala koncom roka. A keď s ňou pred pár dňami hovorili, potvrdila, že práca v divadle zostáva pre ňu prioritou. Preto na budovanie osobných vzťahov momentálne nemá pomyslenie. „Niekedy ani neviem, čo ma čaká na druhý deň, čo ma čaká za najbližším rohom. Takže sotva vám niečo poviem o blízkej budúcnosti,“ zasmiala sa a dodala, že vo voľnom čase preferuje klasické záujmy. „Mám rada knihy a rada spím.“

„Plán B“ Marie-Luise Stockingerovej, podľa ktorého sa mala stať právničkou, síce nevyšiel, no minimálne jej babke to dnes neprekáža. „Teraz hráš cisárovnú, to si ani neviem predstaviť. No je to ešte lepšie ako spolkovú kancelárku,“ pochválila vnučku, ako sama priznala, naposledy. „Myslím, že moji príbuzní čakali asi šesť rokov, kým sa konečne objavím na ORF. Keď seriál bežal v televízii, stála som na divadelnej scéne. Ale moja rodina plánovala vo veľkom, že sa stretne pred televízorom,“ prezradila blondínka.

Všade padali rekordy

V strednej Európe zavládla cez vianočné sviatky márioteréziománia. Čísla sledovanosti, ktoré výpravný televízny film o našej najslávnejšej panovníčke dosiahol, nemajú obdoby. Na Slovensku si seriál pozrelo takmer 800-tisíc divákov, v Rakúsku vyše 1,1 milióna divákov a v Česku podľa najnovších správ až vyše dvoch miliónov. Bez Maďarska, kde sa dielo dostane do vysielania až tento víkend, ide už približne o štvormiliónovú masu ľudí. Nebude asi dlho trvať a na trhu sa budú množiť podporné produkty, napríklad už v januári vychádza kniha s pôvodnou, nescenzurovanou verziou scenára.

So známym otcom: Josef Stockinger miešal karty v rakúskej politike, jeho dcéra uvažovala, že sa stane právnikom ako on.
So známym otcom: Josef Stockinger miešal karty v rakúskej politike, jeho dcéra uvažovala, že sa stane právnikom ako on.
Internet

Aj kritici znežneli

„Priznám sa, že som bol predtým niekoľko dní nervózny, o to viac som sa potešil, ako to rakúske televízne publikum vzalo,“ vydýchol si rakúsky koproducent Oliver Auspitz a ako zatiaľ jediný naznačil, že nepôjde o prvú a poslednú koprodukciu štyroch stredoeurópskych televízií. „Chceme každoročne nakrúcať projekty, ktoré sa týkajú staršej aj nedávnej histórie. S podobným tímom, ktorý pracoval na Márii Terézii, už pracujeme na príbehu, ktorý sa odohral po skončení prvej svetovej vojny vo Viedni, v Prahe a Maďarsku,“ pokračoval Auspitz nadšene. Nečudo, kritici ho nemohli odradiť.

Diváci reagovali na výpravný film so zvedavosťou, ale s rôznymi závermi. Jedni hovoria o sklamaní, iní sú nadšení, no asi väčšina prijíma megaprojekt, týkajúci sa konečne aj našich dejín, s vďačnosťou. Nefrflú ani inak nároční filmoví kritici. „Veľká produkcia prišla v správnom momente (televíziám v Európe teraz vládnu príbehy z kráľovských dvorov), ale stále má svoje defekty. Marie-Luise Stockingerovú do titulnej úlohy dobre vybrali,“ napísal rakúsky Kuriér a upozornil na rušivý zvuk, spôsobený mixom pôvodných a nadabovaných hlasov.

Ten si v českej verzii všimol aj portál totalfilm.cz, inak však iba chváli. „Scenár Mirky Zlatníkovej budú možno niektorí hodnotiť ako ľahko bulvárny. Avšak v súčasnosti je toto smerovanie historickej dramatiky pre pozornosť diváka nutné. Film je kompaktný, moderne natočený, až by sa mi chcelo hodnotiť ho výrazom sexi.“

Prečítajte si ďalšie články:

VIDEO Plus 7 Dní