Kniha vyšla vlani na jeseň, krátko nato sa ešte do kín dostal film Fantastické zvery a ich výskyt, ktorý čiastočne vychádza z potterovskej ságy. A odvtedy nič. Pred pár dňami sa však na YouTube objavil zaujímavý trailer. Za dvadsaťštyri hodín ho videlo 21 miliónov ľudí a môžete vziať jed na to, že v drvivej väčšine išlo o fanúšikov Harryho Pottera.

Video trvajúce vyše minúty je totiž upútavkou na film s názvom Voldemort: Počiatky dediča (Voldemort: Origines of the Heir). V oficiálnej distribúcii by ste ho však hľadali márne. Stojí za ním totiž tím zložený z potterovských obdivovateľov.

Naozajstný film

Na prvý - ani na druhý - pohľad to však na amatérov rozhodne nevyzerá. Trailer je až nečakane profesionálny. Aj podobnosť predstaviteľa hlavného zloducha s tým, ktorý účinkoval v jednej z častí ako rokfortský študent mágie Tom Riddle - neskôr Voldemort -, je úžasná. „To je ako naozajstný film!“ zneli nadšené komentáre na facebookovej stránke.

„Veď to aj bude naozajstný film,“ odpovedali tvorcovia. Za snímkou stojí partia mladých Talianov združených v spoločnosti Tryangle. Predovšetkým scenárista, režisér a strihač Gianmaria Pezzato a producent, autor špeciálnych efektov a hudby Stefano Prestia. Nápad nakrútiť prequel, teda „predkračovanie“, ktoré vysvetlí pôvod Voldemorta, im skrsol v hlavách začiatkom roka 2016. Ako píšu na svojej oficiálnej stránke, stalo sa tak pri opätovnom čítaní Polovičného princa.

„Začali sme sa hádať - čo spôsobilo, že Tom Riddle sa stal Voldemortom? Čo sa udialo v tých rokoch a čo naozaj zažil Rokfort po jeho návrate? V knihách sa nachádza viacero stôp, ktoré sa do filmov nedostali, a veľa otázok zostáva nezodpovedaných. Toto je príbeh, ktorý chceme rozpovedať - vzostup Temného pána pred Harrym Potterom a jeho prvým zánikom.“

Noví aj známi

Príbeh sa začína v roku 1943, keď domáci škriatok údajne zavraždí svoju paniu Hepzibah Smithovú, potomka starej bifľomorskej rodiny. Čitatelia knihy si na ňu možno spomenú - bola to ona, kto vlastnil prívesok Salazara Slizolina a pohár Helgy Bifľomorovej, dva predmety, ktoré neskôr Voldemort zmenil na horcraxy.

Voldemortovou protivníčkou bude tentoraz istá Grisha Mac Laggenová, ktorá za vraždou starej panej vidí „čiernu mágiu“. V potterovskom príbehu je novou postavou. Vo filme ich bude viac, no dosť je aj tých, ktoré si autori požičali z pôvodnej ságy. Problémy s právami: Cesta k realizácii projektu nebola jednoduchá.

Najväčším problémom celkom očakávane boli práva. Takmer okamžite po tom, ako tvorcovia spustili crowdfundingovú kampaň na Kickstarteri, aby vyzbierali peniaze potrebné na nakrútenie, Warner Bros. im pohrozil právnikmi, ak svoj projekt okamžite nezastavia. Čosi podobné zažila partia fanúšikov, ktorá sa podujala nakrútiť svoju verziu Star Treku.

Našťastie, na rozdiel od Paramount Pictures sú páni vo Warner Bros. normálnejší. Aspoň súdiac podľa statusu na facebookovej stránke venovanej filmu. „Čo sa týka copyrightu, dohodli sme sa s Warner Bros., takže žiadne obavy,“ napísali tvorcovia ešte vlani v októbri. Ak všetko pôjde dobre, film by mal mať premiéru koncom tohto roka. Bude dostupný zadarmo na YouTube. Mimochodom, presne to bol možno dôvod, prečo bol Warner Bros. ochotný nakoniec od sankcií ustúpiť - že ide o neziskový projekt.

Čo si o filme myslí autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová, nevieme, zatiaľ sa k nemu nevyjadrila. Naposledy sa ozvala vtedy, keď zmarila nádeje na sfilmovanie Prekliateho dieťaťa.