„Neďaleko odtiaľto býval bývalý československý prezident Gustáv Husák. Vraj aj kvôli nemu prikázali, že Funus musia zatvárať nie o jedenástej, ale už o desiatej večer,“ hovorí pán Norbert. Dnes má šesťdesiat rokov, ale spomienky na túto rázovitú bratislavskú krčmu mu zostali dodnes. „Bývalo tu toľko ľudí, že občas nestíhali ani umývať poháre! Tak pivo čapovali do papierových. A nový sud piva nenarážali po pol desiatej večer, lebo to by sa už celý nevypil. Zato cez deň ich museli minúť desiatky.“

Medzi Funusákov sa zaradili aj pomazané hlavy
Medzi Funusákov sa zaradili aj pomazané hlavy
Zdroj: Viktor Malý

Prezidenti, ministri, bankári aj robotníci

Slamená búda, Matúš, Albrecht, to všetko sú už len názvy niekdajších vychýrených bratislavských záhradných reštaurácií. Možno práve v tom spočíva čaro Funusu, poslednej z nich, ktorá funguje aj dnes. A možno sa ukrýva aj v názve - Funus. „Pôvodne patrila rodine Šindleryovcov, a tak ju volali Šindleryovka, ale na to sa už pamätá málokto. To ´čierne meno´ jej podľa všetkého dali študenti z neďalekého internátu, keď tu zapíjali prepadáky na skúškach,“ rozpráva Alexandra Koricinová, ktorá to tu má pod palcom, ale keď treba, je aj krčmárka. Spomína aj na to, že zrejme začiatky krčmy súvisia s neďalekým kostolom: „Zriadili ju údajne kostolníci, vytvorili tu výletnú reštauráciu pre vyššiu spoločenskú vrstvu.“ Určite to však muselo byť skôr, než do tejto krčmy zavítal Ľudovít Štúr. Vraví sa to, ale skúste to dokázať!

Ako hovorí Alexandra Koricinová, Funusu dali zrejme názov študenti z neďalekého internátu.
Ako hovorí Alexandra Koricinová, Funusu dali zrejme názov študenti z neďalekého internátu.
Zdroj: Viktor Malý

„Sme asi jediný podnik v Bratislave, kde majú otvorené 365 dní v roku. Áno, fungujeme aj na Štedrý deň a potom znova, po Štedrom večeri. Niektorí si to namieria na polnočnú omšu a niektorí k nám!“ Kto všetko sem chodieva? „Aj v tom sme jedineční. Kde nájdete krčmu, kde za jedným stolom sedia robotníci v zaolejovaných montérkach a na druhej strane stola - minister?“ pýta sa. Bankári, herci, ministri, ale aj pomazanejšie hlavy - napríklad prezident Ivan Gašparovič alebo prezident Václav Klaus, tí všetci patrili aspoň raz medzi funusácku klientelu. A cestu k Horskému parku, aj keď to vôbec nie je z centra mesta jednoduché, si nájdu aj cudzinci.

Štamgasti majú vlastné poháre

„No napríklad v lete. Do tanečného konzervatória prichádzajú Talianky a tu majú druhý domov. Písali už o nás aj v britských novinách! Tak sa netreba čudovať, že sem zavíta naozaj kadekto - odkedy sa Funus dostal ako rarita do turistických sprievodcov, nestačíme sa čudovať,“ hovorí pani Alexandra. A jedného takéhoto návštevníka sme našli aj my. Bol Nemec a so svojimi spolusediacimi hovoril po rusky. Povedal, že robí v automobilke, ale nikomu nepovie, že toto tu objavil. „Prišli by všetci, a to ja nechcem!“ Možno mu čoskoro pribudne aj vlastný pohár správneho štamgasta, takých tu už majú habadej a čašníci vedia, ktorý komu patrí. Keby zabudli, je to pod ním na polici napísané.

Štamgasti.
Štamgasti.
Zdroj: Viktor Malý

„Ale študenti už nechodievajú k nám ako kedysi. Drží sa však posledná generácia - bývalí študenti, ktorí sem chodievali ako veľká partia pred asi pätnástimi rokmi. Prichádzajú dodnes.“

Dva storočné gaštany a pod nimi malý domec. Kedysi nielen krčma, ale aj byt. Bývala v ňom stará matka Borisa Timkaniča, známeho futbalistu, ktorý podnik zreštituoval v roku 1991. A rodina sa oň stará doteraz. Zachováva to, čomu hovoríme - čaro starej Bratislavy.