Zoznámite sa, chvíľu si píšete, dva-trikrát sa stretnete a zistíte, že ten druhý vo vás žiadne silné pocity nevyvolal. Niekedy ani sami neviete, prečo vás to k tomu človeku už neťahá. Jasno máte len v tom, že sa s ním už nechcete stretávať. A tak sa jednoducho snažíte z jeho života vypariť. Neodpovedáte na správy či telefonáty, v horšom prípade kontakt na neho zablokujete a idete ďalej, akoby sa nič nestalo.

Tento spôsob ukončenia vzťahu už dostal aj svoj názov - ghosting. Odvodený je z anglického slova ghost - duch a naznačuje, že chcete z niečieho života čo najrýchlejšie zmiznúť. Načo zbytočne vysvetľovať, zamotávať sa do klamstiev, čeliť výčitkám? Zbabelé či len rýchle a bezbolestné?

Únavné spovedanie

Na prvý pohľad pôsobí ghosting naozaj kruto. Väčšina ľudí sa predsa hlási k úprimnosti a otvorenosti, tak prečo si na rovinu do očí nepovedať aj bolestivé „dosť“.
„Napríklad preto, že niektoré ženy sa rady vo všetkom vŕtajú. Môžem im dávať akékoľvek signály, že nemám záujem, stále si nachádzajú spôsob a ospravedlnenie. Niekedy je mi až trápne, ako uveria každej mojej výhovorke. Aj seknutie s komunikáciou bez vysvetlenia si žiada odvahu. Niekedy som sa zbytočne motal vo viacerých vzťahoch, lebo mi lichotil záujem žien. Aj keď som vedel, že to s nejakou nemyslím vážne, vždy mi jej prišlo ľúto, tak som sa s ňou občas stretol, ale nikam to neviedlo. Také vzťahy ma však už nenapĺňajú,“ vysvetľuje Matej.

„Keď zistím, že sa s nejakou ženou necítim tak, ako si predstavujem, snažím sa to ukončiť. Lenže potom začne rozoberať, čo sa mi nepáči, prečo, kde urobila chybu, a do toho sa mi naozaj nechce zamotávať. Nezblížili sme sa natoľko, nežili sme spolu, tak prečo sa jej mám spovedať zo svojich pocitov?“

Nechcú počuť pravdu

O ghostingu sa hovorí skôr v negatívnom zmysle. Je vraj zbabelý a ľudia, ktorí ho praktizujú, sa boja úprimnosti. Treba však pripomenúť, že sa netýka dlhotrvajúcich vzťahov či dvojíc, ktoré žijú v spoločnej domácnosti. Vtedy by sa ťažko praktizoval a prípadov, že po piatich rokoch spolužitia sa jeden z páru zbalí, potajomky bez slova odíde a nikdy viac ho neuvidíte, je minimum. Väčšinou sa z niečieho života vyparia tí, ktorí v ňom vlastne nikdy ukotvení neboli. Ak si to ten druhý myslel, možno mal až príliš silné ružové okuliare.

VIRTUÁLNA DOBA V ére sociálnych sietí a rýchleho zoznamovania dochádza ku ghostingu oveľa častejšie než pred tridsiatimi rokmi. Obete sa ľahko nechajú oklamať lichôtkami.
VIRTUÁLNA DOBA V ére sociálnych sietí a rýchleho zoznamovania dochádza ku ghostingu oveľa častejšie než pred tridsiatimi rokmi. Obete sa ľahko nechajú oklamať lichôtkami.
Zdroj: Profimedia.sk

„Občas som si vyšla na kávu či na večeru s jedným mužom. Bolo mi s ním celkom fajn, ale nepriťahoval ma a nebrala som ho ako potenciálneho partnera. On to však videl celkom inak. Plánoval, kam by ma vzal, opisoval mi, ako si predstavuje partnerský život a podobne. Cítila som, že odo mňa očakáva viac, než mu môžem dať. Začala som sa vyhýbať stretnutiam, hovorila som mu názory, o ktorých som vedela, že s nimi nebude súhlasiť, dala najavo, že sa nechcem viazať, hovorila o iných mužoch, ale nič nezaberalo,“ spomína Natália. „Bolo únavné stále sa vyhovárať, prečo sa s ním nechcem stretnúť. A tak som mu prestala odpovedať na jeho správy. Keď ma začal bombardovať telefonátmi, zablokovala som si jeho číslo. Čo som mu mala vysvetľovať? Človek by mal vycítiť, či ten druhý má o neho záujem.“

Hľadajú obete

V ére sociálnych sietí a rýchleho zoznamovania dochádza ku ghostingu oveľa častejšie než pred tridsiatimi rokmi. Kedysi ľudia nemali toľko možností na spoznávanie mužov a žien, za života mali nanajvýš troch partnerov, takže ukončenie vzťahu malo iný priebeh.

Bez slova sa vypariť z niečieho života môžeme len vtedy, keď nie sme citovo angažovaní. „Načo mám vysvetľovať dôvody človeku, s ktorým som sa ani nezblížil? Myslím, že rovnako sa dá zaútočiť na obeť ghostingu. Možno je to človek, ktorý nechce vidieť alebo počuť pravdu, inak by ju už vycítil. Ľudia hovoria, že majú radi úprimnosť, ale často klamú sami seba,“zamýšľa sa Matej.

Je teda ghosting neresťou virtuálnej doby? „To by som nepovedal, skôr ho vnímam ako prejav komplexu menejcennosti - jedinec s takým správaním pochybuje o sebe, a tak ‚namotáva‘ na seba iných. Keď sa mu to podarí, neuspokojí ho to. Hľadá ďalšiu obeť, podľa možnosti ťažšie ‚namotateľnú‘, čím si chce potvrdzovať, že je príťažlivý, zaujímavý a podobne,“reaguje psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič. „Navyše je zbabelý a nie je ochotný znášať dôsledky svojho správania, detinsky sa ukrýva pred svojimi obeťami.

Nie je jednoduché nepodľahnúť mu, pretože je zbehlý v klamaní, dokonca, keď sa mu nedarí, dokáže byť vytrvalý, nevie znášať odmietanie alebo prehru,“ nešetrí typ človeka, ktorý sa zahráva s citmi iných. „Ak má obeť akýkoľvek, čo aj najmenší signál, že niečo nesedí, navrhujem navštíviť psychoterapeuta a prediskutovať s ním tieto pochybnosti. Možno je to kratšia cesta von zo vzťahu, ktorý je jednostranný a má iba potvrdiť zakomplexované ego ghostera či ghosterky,“ radí Ľudovít Dobšovič.