Svět je jenom hodinový hotel, spieva vo svojom hite česká kapela Mňága a Žďorp. A hoci text songu je trochu ponurý, rovnako ako predstava o týchto zariadeniach prezentovaná najmä vo filmovej produkcii, v skutočnosti vás môžu príjemne prekvapiť. Zabudnite na ošarpanú recepciu, červené svetlá a predajnú ženu, ktorá si vedie svojho klienta. Hodinové hotely či hodinové byty vyhľadávajú rôzne druhy milencov - od tých jednorazových, tajných či neverných až po príliš zamilovaných, ktorí však nemajú vlastné bývanie.

Miesto na lásku

„Sme mladí manželia, ktorí sa rozhodli rozšíriť svoje podnikanie smerom, ktorý nás baví. Aj my sme mali kedysi podobný problém ako vy: bolo s kým, ale nebolo kde. Robíme to s láskou - pre vás. Chceme byť troška iní, možno romantickejší a ľudskejší. Ide predsa o to, aby sa u nás páčilo hlavne partnerke a vy určite chcete urobiť dojem,“ prihovárajú sa na svojej stránke majitelia hodinového dvojizbového bytu v Bratislave. Keď sa však s nimi chceme o ich podnikaní pozhovárať, mladá žena nám slušne naznačí, že nemajú záujem. „Máme viacero stálych klientov a potrpíme si na diskrétnosť,“ dodá na vysvetlenie.

Nepochodili sme ani na iných miestach, zachovanie súkromia je jeden z najdôležitejších benefitov, ktoré tieto zariadenia ponúkajú. Či už ide o malé penzióny s viacerými izbami, rodinný dom, alebo byt. V Ružinove, pri Kuchajde, v Trnávke, nájdete ich kdekoľvek. Presnú adresu vám povedia až krátko pred návštevou a v esemeske. Nikto sa vás nepýta na meno ani bydlisko, takže váš pobyt nie je nikde registrovaný. Aj cena za hodinové súkromie je prijateľná - začína sa na sume 20 eur a dohodnúť si môžete aj dlhší pobyt.

Vzrušujúca zmena

Máte krátku známosť a ne­chce sa vám čakať, kým rodičia či spolubývajúci aspoň na pár hodín uvoľnia byt? Možno aj máte samostatné bývanie, ale na šarmantnú dámu, ktorú ste nedávno spoznali, chcete zapôsobiť. Nemusíte upratovať a ak nemáte dostatočnú fantáziu či veľa času, majitelia hodinového hotela či bytu sa šikovne postarajú aj o občerstvenie a romantickú atmosféru.

„Mal som jednu priateľku, s ktorou ma veľmi bavil sex, ale nič iné. Raz za čas som ju vzal do hodinového hotela, poriadne sme si to užili a keď chcela ešte niečo rozoberať alebo začala plánovať našu budúcnosť, mohol som sa vyhovoriť, že nám vypršal čas a ja mám ešte povinnosti. Samozrejme, nebolo to ideálne správanie, ale ani tak to nemohlo mať dlhé trvanie,“ priznáva Zdeno.

Kamil s Petrou zase občas zájdu do hodinového hotela preto, aby si dopriali zmenu a vybočenie z manželského stereotypu. Spomenú aj ďalšiu výhodu. „Ak to nie je byt v paneláku, tak si môžeme zavzdychať, koľko chceme, nikto nebude búchať do radiátora, aby sme boli ticho. Alebo sú všade okolo páry ako my, ktoré si prišli užiť, takže nikomu hlučnejší susedia neprekážajú,“ smeje sa sympatická dvojica. „Naozaj je príjemné dopriať si dve hodinky len pre seba na inom mieste, než je naša spálňa, v ktorej sú často nasťahované aj deti. Je vzrušujúce zahrať sa na tajných milencov,“ priznáva Kamil.

Za erotickými snami

Iste, hodinový hotel je ideálne miesto pre neverníkov. Napríklad niekdajší vychýrený hotel Le Berger v belgickom Bruseli mal pre istotu dva výťahy - jeden používali hostia, ktorí prichádzali, druhý tí, ktorí boli na odchode. Majitelia chceli minimalizovať prípadné nepríjemné stretnutia neverníkov s podvádzanými manželmi či manželkami, alebo kýmkoľvek známym. Nuž, iste nie je príjemná predstava, že takéto miesta nahrávajú nevere. Na druhej strane platí známe - kto chce psa biť, palicu si nájde. Ak teda niekto nemieni plniť sľuby vernosti, vždy si nájde cestu, ako si užiť mimo domu.

Ako sme sa dozvedeli z niektorých stránok s erotickou inzerciou, hodinové hotely využívajú aj tí, ktorí si chcú za sex zaplatiť. Potvrdil nám to aj 37-ročný Marek, ktorý si občas na internete nájde ochotné dievča, ktoré mu splní jeho erotické želania. „Je to ideálne miesto na takéto stretnutie, keď si chcete len chvíľu diskrétne a anonymne užiť,“ priznáva. „Mnohé slečny či ženy, ktoré pracujú na vlastnú päsť, totiž nemajú k dispozícii vlastné miesto, kam by záujemcu o ich služby priviedli. Hodina je iba na spoločnú sprchu, orál aj kadečo iné,“ upresní. Okrem toho sa v izbe môže pokojne ocitnúť nielen pár, ale aj trojica či štvorica. Samozrejme, za príplatok.

Hodinové hotely, ktorých u nás za posledné roky vyrástlo ako húb po daždi, sú teda nielen azylom pre milencov, ale aj miestom, kde si mnohí plnia svoje erotické sny. Predstava pochmúrneho útočiska pre prostitútky a kamionistov, ktorú stále mnohí majú, však nie je už veľmi opodstatnená. Hoci nájdu sa aj také miesta, najmä v zahraničí. A naopak - niektoré zariadenia ponúkajú skutočne luxusné či originálne priestory. „Nevšedne vybavený byt v štýle etno jungle, ktorý vo vás navodí atmosféru a vydráždi vaše zmysly. S hviezdnym nebom nad hlavou, kožušinou na zemi, vodopádikom a kozubom sa ocitnete v inom svete,“ sľubuje jedno z nich v širšom centre Bratislavy. Inde si zase môžete priplatiť za saunu a vírivku a stále vás to vyjde lacnejšie ako klasická rezervácia pobytu na jednu noc.