Poznáte ten pocit, že hoci je vám v byte horúco, zaspať úplne odokrytí sa vám celkom nedarí? „V tieto horúce noci sa stále zakrývam a odokrývam. Aj keď mi je teplo, prikrývky sa neviem vzdať a občas sa do nej zamotám a potom ju zase zo seba strhnem. Mám pocit akéhosi bezpečia, keď som do niečoho zabalená," vysvetľuje Eva. Martina zase aj cez horúcu noc potrebuje mať zakrytú aspoň časť tela. „Jednu nohu mám pod prikrývkou druhú na nej," priznáva. Aj vedecké výskumy potvrdili túto ľudskú potrebu - zaspávať s prikrývkou, hoci aj v horúčavách.

Mäkká prikrývka pôsobí na spiaceho upokojujúco.
Mäkká prikrývka pôsobí na spiaceho upokojujúco.
Zdroj: Profimedia

Keď nie prikrývka, tak iné telo

Ľudia sa prikrývali od nepamäti - či už išlo o ľanové prikrývky, trsy trávy alebo periny z páperia. Lôžkoviny boli dlhé stáročia vzácnosťou a mohli si ich dovoliť len zámožnejšie rodiny. Dokonca sa periny stávali ceneným venom nevesty. Tí, ktorí na prikrývky nemali, zahrievali sa inak - vlastnými telami, keďže neraz spala na jednej posteli celá rodina.

Samozrejme, iná je situácia, ak sa teploty v príbytku vyšplhajú nad 25 stupňov Celzia. Lenže, mnohí ľudia ani vtedy nevedia zaspať bez prikrývky, hoci len v podobe plachty. Výskumy Carol Worthmanovej a Melissy Melbyovej z Univerzity Emory v americkej Atlante ukázali, že aj ľudia v tropických oblastiach sa v posteli niečim ľahkým zahalia.

Potreba prikrývky môže súvisieť aj s pocitom bezpečia, ktorý sme mali v maminom bruchu.
Potreba prikrývky môže súvisieť aj s pocitom bezpečia, ktorý sme mali v maminom bruchu.
Zdroj: Profimedia

Pokojnejší a šťastnejší

Podľa vedcov ťažšie prikrývky zmierňujú úzkosť, lebo ich prítomnosť na tele má upokojujúci efekt. Máme pocit akejsi ochrany. Ale poslúžia aj ľahšie varianty. V spánku klesá teplota tela, takže ak aj zaspíte odokrytí, možno počas noci predsa len siahnete po prikrývke. Ak človek spí pod príjemným paplónom, môže to podporiť produkciu serotonínu, hormónu šťastia, ktorého hladina počas spánku klesá.

Ďalším vysvetlením, prečo človek siaha po prikrývke, aj keď je horúco alebo je teplejšie oblečený, je zvyk či pocit bezpečia, ktorý zažíval v matkinej maternici.