Jediné, čo Rusi v parných saunách, takzvaných „baňach“ nemajú, je otvor, ktorý slúžil na nadýchnutie sa. Diera v stene, ktorá pripomína otvor na gilotíne. Prečo ju Michal Demo vytvoril, nevedno, ale takéto okienka ruské parné sauny nemajú. Inak tá šumiacka pôsobí ako hociktorá iná pri dači neďaleko Moskvy alebo kdesi na Kamčatke.

Otvor na hlavu ako na gilotíne
Otvor na hlavu ako na gilotíne
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Dve miestnosti, jedna, v ktorej sa človek paril, druhá, kde oddychoval a pil čaj, keď skončil. V tej väčšej dve police nad sebou, rovno pri vlastnoručne postavenej peci, do ktorej bol zabudovaný aj medený kotol.

Ján Siman, pravnuk Michala Dema
Ján Siman, pravnuk Michala Dema
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

„V ňom boli saunovacie kamene, ktoré pradedo tiež priniesol z Ruska. Také, ktoré len tak ľahko nepraskli, keď na ne naliali studenú vodu a nevylučovali žiadne zlé látky, naopak, iba dobré,“ hovorí Ján Siman, pravnuk staviteľa tejto sauny z rokov 1919 až 1920. „Pradeda som nepoznal, ani jeho ženu, umreli skôr, ako som sa ja narodil. Zostalo iba pár ich fotografií, aj to málo,“ dodáva a tvrdí, že naposledy sa v tom „horúcom pekle“ saunoval s bratom a rodičmi, keď bol na základnej škole a to už má dnes 36 rokov.

Stena pri potoku už padla, medený kotol ukradli

Pôvodná sauna Demovcov bola drevená, ale keď na ňu v polovici minulého storočia padol strom, Durajovci ju prebudovali na murovanú. „Durajovci preto, lebo Demovci mali dcéru, tá sa vydala a volala sa Durajová,“ dodáva mladý muž, ktorý sa hlási ku kvapke ruskej krvi v tej svojej. „Lenže doma sme mali normálnu kúpeľňu a s touto saunou bol stále nejaký problém - raz nebolo drevo, inokedy chuť. Chceli sme ju aj opraviť, ale Durajovci sú veľmi tvrdohlaví ľudia, nechceli.“

V ruinách
V ruinách
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

A tak sa do šumiackej rarity zahryzol zub času. Pred asi desiatimi rokmi spadla. S ňou aj spomienky na to, ako do „kúpieľky“, tak ju volali, chodievali nielen Šumiačania, ale aj ľudia z iných dedín, ako sa v nej parili regrúti, aby boli čistí pri odvode a aby ich na vojenčinu vzali, ale aj spomienka na fotografa Karla Plicku, ktorý sa s Demovcami kamarátil a do parnej sauny tiež rád chodieval.

Vybehnúť von a hodiť sa do Šumiackeho potoka by dnes bolo ľahké. Stena smerom k potoku spadla. Len saunovať by sa už nebolo kde. Návštevníkov, tých nechcených, víta nápis: „Rešpektuj súkromné vlastníctvo. Ja ti do kúpeľne tiež nechodím bez tvojho vedomia.“

Šumiacky potok
Šumiacky potok
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Ale ako hovorí Ján Siman, s bratom Petrom, ktorý má firmu práve na stavby drevených objektov, by „kúpieľku“ radi vynovili. Slúžila by vraj rodine aj verejnosti. Problém však je, že stojí na pozemku, ktorý vlastní „milión ľudí“ a treba ho teda najskôr vysporiadať. Verme, že sa to podarí.

Čo sa však už nedozvieme nikdy je, prečo sa Michal Demo ocitol v ruskom zajatí. „To nevieme ani my, hoci som už hľadal informácie aj v archívoch,“ dodáva Ján Siman.