„Prelomil som jedno veľké tabu,“ hovorí. Po ňom nasledoval ešte odvážnejší kalendár PornArt WORKS 2017.

Odsúdili ho

Mužské akty s kresťanskou symbolikou začal fotiť pred piatimi rokmi. „Tá téma si ma sama vybrala. Nikto iný v tomto regióne by to tak nenafotil. Provokačne, špinavo, ale s dušou a s príbehom. A prečo sex? No lebo som ním posadnutý. To neznamená, že sexujem s každým. Pred mojím súčasným priateľom, ktorého poznám asi deväť mesiacov, som mal vyše polročnú pauzu, a to mi asi uverí málokto,“ priznáva.

Jeho fotografie povzbudzujú sexuálnu fantáziu, dráždia, provokujú. „Mnohí ma odsúdili. Dokonca som dostával výhražné správy, ale to najmä pre moju kresťanskú tvorbu,“ hovorí.

„Keď mi vyšiel prvý kalendár PornArt DREAMS 2016, na výstave v Prahe si ho tak trochu potajomky rozoberali najmä ženy. Rovnako to bolo s kalendárom WORKS 2017,“ usmieva sa. Veď na fotografiách boli najmä gayovia.

Peter ERZVO Zvonár: V zahraničí si za umeleckú fotografiu môže známy fotograf vypýtať od tristo eur, na Slovensku je to, žiaľ, nereálne, hovorí.
Zdroj: Peter ERZVO Zvonár

Slováci neplatia

Nemotivoval ho len jeho záujem o sexuálne témy. „V obrazoch som poukazoval na skazenú morálku kresťanstva, na pokrytectvo, na uctievanie symbolov,“ rozpráva fotograf z Ružomberka, ktorého veľkou obdivovateľkou je česká speváčka Bára Basiková. Práve ona stvárnila ústrednú postavu na jeho kontroverznej fotografii Ježiša a Márie Magdalény. Myslí si, že keby Peter ERZVO Zvonár žil v Amerike, fotí Madonnu.

Na Slovensku má síce obdivovateľov, ale o jeho odvážne fotografie je väčší záujem v zahraničí. „Tak, ako sa predával môj kalendár na Slovensku, tak je záujem aj o pornArt fotografiu a rovnako o akty. Problém je len cena. Keď v zahraničí si za umeleckú fotografiu môže známy fotograf vypýtať od tristo eur, na Slovensku je to, žiaľ, nereálne. Takže u nás svoje fotografie nepredávam. Chcem si zachovať určitú cenovú úroveň,“ priznáva.