Pravá blondínka

Už ako sedemročná sa dostala do reklamy na isté nashvillské kvetinárstvo. Rodičia ju podporovali v túžbe stať sa herečkou. Ešte ako dieťa zvíťazila v talentovej šou Ten-State Talent Fair. Absolvovala strednú školu Harding Academy a nejaký čas chodila na dievčenskú školu Harpet Hall School v Nashville, kde robila roztlieskavačku. Rok študovala anglickú literatúru na Leland Stanford Junior University, potom odišla a začala sa viac venovať hereckej kariére.

Hoci jej prvou veľkou rolou bola úloha vo filme V mesačnom svite a postupne dostávala aj ďalšie hlavné úlohy, slávu získala v snímke Pravá blondínka. Zažiarila ako naivná kráska, ktorá sa kvôli láske rozhodla študovať právo a nakoniec, aj keď jej nikto spočiatku neveril, sa stala najúspešnejšou študentkou školy. Je to film tak trochu aj o nej. Ako raz poznamenala, „rovnako ako jej južanské prababičky“si zvykla na fakt, že veľa ľudí v blonďavom dievčati nehľadá práve inteligenciu.

Predlohou seriálu je knižný román, ktorý sa odohráva v Austrálii a jeho autorkou je Liane Moriarty.
Predlohou seriálu je knižný román, ktorý sa odohráva v Austrálii a jeho autorkou je Liane Moriarty.
Zdroj: Profimedia

V roku 2005 získala rolu June Carter Cashovej v snímke Walk the Line, ktorá jej priniesla sošku Oscara za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe. Medzi jej ďalšie známe filmy patrí napríklad Unesený, Penelope, Voda pre slony, Toto je vojna! či Divočina.

Istý čas prežila v nemeckom Wiesbadene. Otec John Witherspoon pôsobil ako chirurg v armáde, bol tiež profesorom ošetrovateľstva. Mama Belly Reesová bola profesorka s viacerými titulmi v odbore pediatria. Po návrate z Európy sa rodina usadila v Nashville, aj keď Reese sa narodila v kolíske džezu New Orleanse.

Jej prvým manželom bol v rokoch 1999 - 2007 herec Ryan Phillipe. Má s ním dve deti, dcéru Avu Elizabeth a syna Deacona Reesa. V roku 20011 sa druhý raz vydala za agenta Jima Totha. Vlastní produkčnú spoločnosť Type A Films. Pred 13 rokmi bola najlepšie platenou herečkou v Hollywoode. V decembri 2010 dostala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.