Prelietavý

Režisér snímok Magická hlbočina, Leon, Brutálna Nikita, Piaty element i Johanka z Arku je synom inštruktora vodného lyžovania a učiteľky plávania. Odmalička ho lákali oceány a potápanie, ale pre nehodu sa musel tejto záľuby vzdať.

Vrhol sa na filmovanie a parížsky rodák v roku 1983 debutoval filmom Posledný súboj. O päť rokov bola Magická hlbočina nominovaná na Cézara za réžiu v kategórii pre najlepší film. Úspechu sa tešil aj jeho krimitriler Leon o samotárskom zabijakovi, do života ktorého vstúpi dvanásťročná susedka.

Pri natáčaní Piateho elementu v roku 1997 sa zamiloval do Milly Jovovichovej, ktorá v jeho živote nahradila vtedy tiež mladučkú francúzsku herečku Maïwenn Le Besco (43). Tá mala sotva šestnásť rokov, keď sa s ňou vtedy 33-ročný Besson oženil. Manželstvo s Jovovichovou trvalo len dva roky, ešte menej ako s jeho prvou ženou, Annou Parillaudovou, známou z jeho snímky Brutálna Nikita, s ktorou zotrval päť rokov.

Milla Jovovich
Milla Jovovich
Zdroj: TASR

Besson skrátka putoval zo vzťahu do vzťahu, až nakoniec zakotvil v manželstve s kanadsko-francúzskou producentkou so senegalskými koreňmi Virginiou Sillovou (48), s ktorou má tri deti.

Rodený Parížan sa však preslávil nielen filmami, ale aj sexuálnymi škandálmi. Pred rokom parížska prokuratúra po deviatich mesiacoch vyšetrovania rozhodla, že Besson nebude stíhaný pre obvinenie z opakovaného znásilnenia, ktoré proti nemu vzniesla tridsaťročná belgicko-holandská herečka a modelka Sand Van Royová. Zo sexuálneho obťažovania ho však obvinili ďalšie ženy.

Francúzsky režisér je milovník vína. V juhofrancúzskej oblasti Hérault si kúpil pred niekoľkými rokmi vinohrad s rozlohou 10 hektárov.