Poľský režisér Stanislaw Mucha natočil pred šesnástimi rokmi dokument Die Mitte (Stred), v ktorom ukazuje tucet miest, vzdialených od seba aj dvetisíc kilometrov. Spája ich jedno, vznášajú si nárok na stred Európy.

Mucha absolvuje niekedy burlesknú, niekedy tragikomickú odyseu naprieč starým kontinentom v snahe nájsť ten jediný a skutočný stred. Jeho hľadanie sprevádzajú stretnutia s pozoruhodnými ľudskými postavičkami a zistenia, že určenie pravého stredu Európy nie je ani tak otázkou topografie, ako skôr viery.

Toľko na úvod, kde však stred Európy skutočne leži? Mohol by byť na Slovensku, napadne človeka pri pohľade na mapu. A skutočne. V Kremnických vrchoch blízkosti obce Kremnické Bane, hneď vedľa kostola sv. Jána Krstiteľa, sa nachádza geografické centrum Európy.

No čo sa nestalo, aj ďalšie európske obce tvrdia, že sú stredom starého kontinentu, záleží totiž aj na tom, ako ho hľadáme. Spôsob nie je jednoznačný. Ten náš kremnický stred sa v historických prameňoch spomína už koncom 18. storočia, a tak s istotou môžeme povedať aspoň to, že patrí k tým najstarším.

Naozajstný?

V roku 1989 bol za oficiálny stred Európy uznaný bod ležiaci v Litve v mestečku Bernotai, 26 kilometrov severne od litovskej metropoly Vilniusu. Je to zrejme najodľahlejší stred. Na základe geografie ťažísk a hraníc ho vypočítal vedec z Francúzskeho národného geografického inštitútu Jean-George Affholder.

V roku 1989 bol za oficiálny stred Európy uznaný bod ležiaci v Litve v mestečku Bernotai.
V roku 1989 bol za oficiálny stred Európy uznaný bod ležiaci v Litve v mestečku Bernotai.
Zdroj: ARCHÍV

Kde všade

V roku 1775 poľský astronóm Szymon Antoni Sobiekrajsky označil ako stred Európy mestečko Suchowola v severovýchodnom Poľsku.

Podľa rakúsko-uhorských geografov bola v roku 1887 stredom určená dedinka Dilova pri Rachive, teraz na západe Ukrajiny neďaleko hraníc s Rumunskom. Toto miesto na brehu Tisy označuje pomník s latinským nápisom „Pevné, presné, večné miesto. Veľmi presné, so špeciálnym prístrojom vyrobeným v Rakúsko-Uhorsku, so škálou meridiánov a rovnobežiek, ustanovené Centrom Európy 1887.“

Merania ruských vedcov na začiatku 20. storočia opätovne určili Dilovu pri Rachive (v tej dobe v sovietskej západnej Ukrajine), iné merania určili stred do Toruni v západnom Poľsku.

Merania ruských vedcov na začiatku 20. storočia opätovne určili Dilovu pri Rachive (v tej dobe v sovietskej západnej Ukrajine).
Merania ruských vedcov na začiatku 20. storočia opätovne určili Dilovu pri Rachive (v tej dobe v sovietskej západnej Ukrajine).
Zdroj: ARCHÍV

V roku 1900 označili Nemci za stred Európy Drážďany, neďaleko kostola Frauenkirche, čo sa Hitlerovým stúpencom po nástupe fašizmu ideologicky náramne hodilo.

Geografický inštitút Mníchovskej univerzity označil v roku 1981 jedno miesto pri obci Hildweinsreuth v Bavorsku, v blízkosti hraníc s Českom za jediný správny stred. Rakúski geografi ho umiestnili na druhý najvyšší vrch Českého lesa Tillenberg na bavorskej strane v blízkosti českých hraníc.

Stred Európy si Estónsko určilo na ostrove Saaremaa. Bielorusko si určilo tri: mestečko Vitebsk a Ives na severovýchode a mestečko Babrujsk na východe krajiny.

No leží údajne aj pri obci Číhošť neďaleko Ledče nad Sázavou v okrese Havlíčkův Brod, kde leží geografický stred Česka, ale i trebárs na vrchu Melechov pri Světlé nad Sázavou.

Z ďalších miest sa občas zmieňuje hora Kohout u Benešova nad Černou v okrese Český Krumlov, Břežany nad Ohří nebo Kouřim, kde ale ide „len“ o priesečník 50. rovnobežky a 15. poludníka.

Čo na to Cimrman? Posunul hranice

Podľa českého génia a mystifikátora Járy Cimrmana je všetko jasné – z jeho bádania z roku 1913 vyplýva, že stred leží v Havlíčkovom Brodě. Práve tu bol v roku 2002 odhalený pomník symbolizujúci stred Európy. V záhradke miestnej kaviarne U Notára nájdete obrovský lievik označujúce presný stred kontinentu.

Stred Euópy podľa Cimrmana je v Havlíčkovom Brode.
Stred Euópy podľa Cimrmana je v Havlíčkovom Brode.
Zdroj: ARCHÍV

"V pozostalosti Járy Cimrmana, sa našli jeho vízie o stredoch Európy. Tu však mal známosť a potreboval dôvod sem jazdiť, takže upravil hranice Európy kdesi pri Urale, aby ťažisko pripadlo práve sem,"zverejnili svojho času teóriu o umiestnení stredu Európy v Havlíčkovom Brodě cimrmanológovia Smoljak a Svěrák. "Od tej doby sa stopercentnou istotou tvrdíme, že je stred Európy tu. Úsilie o stred Európy už ostatní vzdali, len Havlíčkobrodskí vytrvali. Tým je stred Európy definitívne ustanovený,"tvrdili tvorcovia známeho mystifikátora.

Cimrmanológovia Ladislav Smoliak a Zdeněk Svěrák potvrdili teóriu.
Cimrmanológovia Ladislav Smoliak a Zdeněk Svěrák potvrdili teóriu.
Zdroj: Profimedia