Snímkou Mŕtvy muž z roku 1995 Jim Jarmusch prekvapil najmä preto, že je westernom. Samozrejme, svojráznym, bizarným, psychologickým, jarmuschovským. Do hlavnej úlohy obsadil Johnnyho Deppa, ktorý ako štvanec William Blake putuje naprieč Amerikou. Vidieť vtedy fešáčika Deppa v takejto úlohe bol naozaj zážitok!

Film Jima Jarmuscha: Je plný krutosti i tragikomiky.
Film Jima Jarmuscha: Je plný krutosti i tragikomiky.
Zdroj: Archív

Blake a Nikto

Hlavný hrdina dostal meno po anglickom maliarovi a básnikovi Williamovi Blakeovi, ktorý mal od detstva vizionárske stavy a neskôr vytvoril vlastnú mystickú filozofiu. Vo filme Mŕtvy muž sú použité aj úryvky z jeho básní. Ako stroskotanec Blake na svojich potulkách stretáva ďalšiu zaujímavú postavu - vyobcovaného Indiána menom Nikto. Jarmusch ukazuje svet plný krutosti ale i komických situácií. Všetko umocňuje čiernobiely obraz a podmanivá hudba.

Hudobník aj herec: Vo filme sa po boku Deppa objavil aj Iggy Pop.
Hudobník aj herec: Vo filme sa po boku Deppa objavil aj Iggy Pop.
Zdroj: Archív

The Doors aj Neil Young

Indián v snímke svojrázneho režiséra nezávislých filmov odrieka vetu, ktorá v preklade znie: "Niekto je zrodený k sladkej blaženosti, a niekto zase k večnej noci…" Málokomu však napadne, že je textom piesne skupiny The Doors s názvom End Of The Night z rovnomenného debutového albumu z roku 1967.

Bizarnej westernovej dráme s fantazijnými prvkami dominuje hudba Neila Younga zo skupiny Crazy Horse. Spolupráca oboch chlapíkov tak nadchla, že Young poprosil Jarmuscha, aby natočil pre jeho kapelu videoklip. Nakoniec v roku 1997 vznikol stominútový dokument o kapele Crazy Horse pod režisérskou taktovkou Jimiho.

Zdroj: Profimedia

Okrem Johnyho Deppa a ďalších hercov sa v snímke objavil aj Iggy Pop, ktorý si s Deppom zahral aj neskôr vo filme Bojovník. Strihol si tam nenápadnú úlohu bezdomovca.