Pred pár týždňami médiami prebehla správa, že unikátny záber mladého Považskobystričana vybrali v NASA ako fotografiu dňa. Nám Slovákom to môže lichotiť minimálne toľko ako Ondrejovi Králikovi (24), o ktorom je reč, keďže za posledné mesiace je to už prinajmenšom tretí slovenský amatérsky fotograf, ktorý dokázal očariť svet. Žeby sa z nás pomaly stávala fotografická veľmoc?

Hovoria mu Špinavý fotograf. Fotí sex s dušou a s príbehom

Mail s adresou @nasa.gov

Paradoxne, sám Ondrej Králik túto fotografiu nepovažuje za svoju najobľúbenejšiu ani najlepšiu. „Myslím, že by som našiel aj iné fotky, ktoré sa mi viac páčia, ale je pravda, že práve táto je výnimočná tým, že zachytáva takúto dvojoblúkovú projekciu, ktorú som ešte na žiadnej inej fotke nevidel,“ hovorí. Laik po tomto vysvetlení asi nebude o nič múdrejší, no nič to nemení na skutočnosti, že fotka je úžasná.

POZRITE SI 10 najlepších fotografií sveta. Čo musíte nafotiť, aby ste vyhrali?

Keď sa Ondreja pýtame na podrobnosti jej vzniku, vraví, že nafotenie trvalo možno pol hodiny, ale príprava bola oveľa dlhšia. Bolo treba vopred nájsť najvhodnejšie miesto, kompozíciu... Ale to sú vraj hlavne skúsenosti a prehľad na nočnej oblohe, ktoré človek získa desiatkami hodín študovania. „Tento úkaz, takzvané zodiakálne svetlo a protisvit pretínajúci zimnú Mliečnu dráhu, sa dá pozorovať len v okolí jarnej rovnodennosti. Je to krátky čas, navyše práve vtedy nesmie ani Mesiac rušiť svojím svitom a takisto počasie musí byť ideálne,“ pridáva detaily pre prípadných nasledovníkov.

V každom prípade, spomínaný záber považuje za svoj najväčší doterajší úspech. „APOD (Astronomická snímka dňa - pozn. red.) je asi najväčšia pocta, ktorú môže dostať začínajúci amatérsky astrograf,“ uznáva. A ako sa vlastne NASA k jeho záberom dostala? Vraj na tom nebolo nič romanticky dobrodružné, hoci kus šťastia si to predsa len žiadalo. Na APOD ľudia síce môžu posielať fotky bežne, no chodia ich tam stovky, „takže je šťastie, že si všimli práve tú moju a vybrali ju“.

Na blšáku kúpil staré negatívy: Keď ich vyvolal, čakalo ho úžasné prekvapenie

Že sa tak stalo, sa Ondrej Králik dozvedel z mailu, ktorý mu z Národnej leteckej a vesmírnej agentúry poslali. „Prišiel deň vopred, takže som to vedel skôr. Inak, celkom zvláštny pocit, keď som našiel email s adresou @nasa. gov,“ vraví so smiechom.

Slovenský fotograf svetovým víťazom! Čiernobiely záber od Eduarda Genserka vás chytí za srdce

Svadby a západy slnka

Viac Ondrejových úchvatných záberov nočnej oblohy nájdete na jeho facebookovom profile Ondrej Kralik Astrophotography. „Áno, západy slnka a svadby fotí každý!“ zabáva sa, keď sa pýtame, či je vesmír jeho jediná téma.

Mimochodom, má v tomto smere nejaký sen? Nechcel by napríklad odfotiť všetko priamo z vesmíru ako astronaut? „Mám veľa snov a snažím sa plniť si ich. Napríklad túto zimu som bol v Škandinávii splniť si svoj veľký sen vidieť polárnu žiaru. A musím povedať, že to bolo naozaj to najkrajšie, čo som kedy videl!“ V auguste sa zas chystá do Spojených štátov - za úplným zatmením Slnka.

Snov má ešte veľa, napokon, s astrofotografiami začal v podstate nedávno, aj keď astronómia ho vraj zaujímala, pokiaľ mu pamäť siaha. „No až pred pár rokmi, v roku 2013, som si kúpil svoj prvý teleskop a neskôr som vyskúšal pre mňa vtedy takmer neznámu astrofotografiu,“ vraví. Najviac ho vraj fascinuje, že snímač fotoaparátu je oveľa citlivejší ako ľudské oko a „dokáže zachytiť detaily a farby vesmíru, ktoré my, bohužiaľ, nevidíme“.

Hmyz už nevnímam ako niečo bodajúce, hryzúce, dotieravé, tvrdí Slovák, ktorý fotí úchvatné zábery

Skúsenosti i náhoda

Urobiť dobrý záber je často dielom náhody, no tá, ako vieme, praje iba pripraveným. V astrofotografii to funguje ešte trochu inak. „Hľadanie vhodného miesta, kompozícia, nafotenie a spracovanie trvajú dlhé hodiny - pričom výsledok aj tak nie je nikdy istý,“ priznáva Ondrej Králik. Akú časť teda tvorí pri dobrej „astrofotke“ náhoda, šťastie, trpezlivosť, vedomosti a zručnosti? „Vedomosti a zručnosti tvoria podstatnú časť. Sú za tým stovky hodín strávených študovaním spracovania fotiek, orientácie na nočnej oblohe,“ vraví.

Samozrejme, občas sa vyskytne aj to šťastie. „Napríklad nedáfvno sa mne a kamarátovi podarilo odfotiť polárnu žiaru z Chorvátska. Pritom, paradoxne, bola väčšia šanca vidieť ju z južnejších miest ako zo severných - pre neskoršie svitanie. A keď už hovorím o šťastí, ten deň bolo dokonca vidieť polárnu žiaru z Kalifornie alebo z Arizony, kde sa bežne vôbec nevyskytuje.“

Možno si teraz vravíte - nočná obloha, veď je stále rovnaká, čo sa tam dá asi tak fotiť. Omyl! „Bohužiaľ, väčšina ľudí nikdy nezažila pravú, ničím nerušenú nočnú oblohu. Dajú sa tam pozorovať voľným okom rôzne hmloviny, hviezdokopy, zodiakálne svetlo, protisvit a čo ja viem, čo ešte,“ nadchýna sa Ondrej. „V tých najtmavších miestach na svete je Mliečna dráha taká jasná, že dokonca vrhá tieň! To sa nedá opísať, to treba zažiť a až potom človek pochopí tú krásu.“

Najlepšie lokality

Dobrá gazdiná po pierko preskočí plot a dobrý fotograf sa po dobrý záber odtrepe aj na druhý koniec zemegule, hoci je fotenie pre neho iba vášňou, tak ako pre Ondreja Králika. Pri fotení nočnej oblohy sú parametre ešte špecifickejšie, nie všade je totiž dostatok tmy na to, aby bolo vidieť veľa - nech to znie akokoľvek čudne.

Aj keď často počúvame, že na Slovensku je vysoká miera svetelného znečistenia, podľa Ondreja to nie je také zlé. „V porovnaní so zvyškom Európy sme na tom ešte veľmi dobre,“ vraví a pridáva vychytené lokality astrofotografov. Skvelé miesta na pozorovanie nočnej oblohy sú napríklad na východnom Slovensku, kde vyrástol Park tmavej oblohy Poloniny, alebo na Muránskej planine. „Keď treba vycestovať, pre nás bežne dostupné miesta s minimálnym svetelným znečistením sú chorvátske hory v okolí dediny Mazin - nedávno som tam bol fotiť. No a teraz v júni sa chystám na ostrov La Palma na Kanárske ostrovy. Je tam jedna z najkvalitnejších oblôh na svete.“

A aká je obloha pri Považskej Bystrici? „Neďaleko, v Papradne, máme chatu. Vždy o polnoci tam zhasínali svetlá a obloha bola úžasná,“ vraví zasnene Ondrej Králik. „Možno aj to bol dôvod, prečo som sa astrofotografii začal venovať.“