Niekto vypeká a vyvára týždne dopredu, niekto to necháva na partnera či rodičov. Drahé dary, zdá sa, medzi politikmi populárne nie sú alebo to nechcú prezradiť. Väčšina sa snaží vrátiť to, čo majú a čo získali spoločnosti aj charitou, navštevujú detské domovy, no tvrdia, že dobročinnosti sa venujú celoročne. Kto deťom skresal počet darčekov? Kto nedokáže zabiť kapra? A kto pôjde na Štedrý deň do väzenia?

Večeru robí mama

Nie každá politička je nadšená kuchárka. Napríklad Jana Cigániková z SaS necháva vianočné jedlo na svoju mamu. Rodina oslavuje spolu doma. „Ešte nikdy som nebola na Vianoce inde ako doma. Ani si neviem predstaviť, že by som išla ako iní niekam do hotela,“ hovorí poslankyňa. S deťmi vždy kúpia kapra a potom ho idú vypustiť. „Máme taký rituál a potom kúpime podkovičky. Reálne však prípravy a všetko na Vianoce robíme až 24. decembra. Mamina od rána pečie a varí, ja s deťmi staviam stromček,“ prezrádza Cigániková.

Bude s rodinou: Prezident Andrej Kiska si dá pauzu od pracovných povinností.
Bude s rodinou: Prezident Andrej Kiska si dá pauzu od pracovných povinností.
Zdroj: Archív

Doma bude aj prezident Andrej Kiska. „Na Vianoce sa teším, že budem s deťmi. Prídu asi aj moji rodičia, svokrovci. Vianoce sú najkrajšie sviatky a sú o tom, aby sme boli s najbližšími,“vraví prezident, ktorý celý rok pendluje medzi pracovnými povinnosťami a chránenou domácnosťou, ktorú tvorí jeho žena a tri malé deti v Poprade. Andrej Kiska si dá pauzu od prezidentských povinností asi na dva týždne. Prezradil však, že počas nich nezaháľa. „Ja robím kapra, manželka varí kapustnicu,“vraví o rozdelení úloh Kiska.

Minister navarí

Doma s manželkou, s deťmi a vnúčatami trávi Vianoce aj minister dopravy Árpád Érsek. „Kupovanie darčekov má na starosti skôr manželka, najmä pre vnúčatá, ja vyberám darčeky pre mladých, bývajú to veci technického charakteru, do domácnosti, napríklad vysávač,“ prezrádza minister. Na vianočnom stole u Érsekovcov nesmie chýbať kapor, halászlé a makový a orechový závin. Minister Érsek pripravuje práve svoju najobľúbenejšiu polievku halászlé.

Árpád Érsek: Minister dopravy takto kedysi slávil Vianoce. Dnes varí pre celú rodinu halászlé.
Árpád Érsek: Minister dopravy takto kedysi slávil Vianoce. Dnes varí pre celú rodinu halászlé.
Zdroj: Archív

Tradície dodržiavajú

Doma ostáva aj líderka OĽaNO Veronika Remišová, najmä preto, lebo má malé deti a kvôli nim dodržiavajú s manželom tradície, aké mali v detstve. „Oplátky, krížik na čelo pred vianočnou večerou, zahráme si na klavíri Tichú noc, spoločne čítame z Biblie o vianočných sviatkoch, navštívime cintorín a spomíname na zosnulých. Na polnočnú omšu ide zväčša len jeden z nás, deti sú ešte malé. K Vianociam patrí aj betlehem, chodíme ho cez sviatky vždy pozrieť do kostola. Dodržiavanie tradície je aj akýmsi neviditeľným putom, ktoré nás spája s predchádzajúcimi generáciami, ktoré tieto tradície vytvárali a udržiavali,“ hovorí Remišová. Ježiško a dedo Mráz zároveň navštívia deti poslanca za Smer Ľuboša Blahu. „Ja som z ateistickej rodiny, manželka z kresťanskej. K nám vždy chodil dedo Mráz, k manželke Ježiško, a tak k nám teraz chodia obaja, čo je vlastne skvelé, máme to aspoň pestrejšie. Tradične jedávame kapra, šalát, šošovicovú polievku. Pamätám sa, že chalani na strednej sa vždy smiali z tej šošovicovej a vždy, keď ju navarili v družine, tak si ma doberali, že Blaha má zase Vianoce,“ smeje sa poslanec. Ako dodáva, Vianoce trávia doma.

Dedo Mráz aj Ježiško: Deťom poslanca Ľuboša Blahu nosia darčeky obaja.
Dedo Mráz aj Ježiško: Deťom poslanca Ľuboša Blahu nosia darčeky obaja.
Zdroj: Archív

Miesto stromčeka čili krík

Pozerať rozprávky a oddychovať počas Vianoc sa chystá aj Natália Milanová z OĽaNO. Tá sa už teraz obáva o svoj žalúdok, keďže jej manžel trvá na naozaj štedrej večeri. „Väčšinou on sám pripravuje šesť či dokonca sedem chodov. Je to zvyk veľmi náročný hlavne na žalúdok, najmä keď sa začína cesnakom s medom,“smeje sa Milanová. Tento rok budú prvýkrát oslavovať Vianoce v trojici aj s malým synom Maxom. „A prvýkrát bez klasického stromčeka. Z bezpečnostných dôvodov ho nahradíme čili kríkom, ozdobami bude úroda,“dopĺňa poslankyňa. V rodinnom kruhu doma plánuje byť aj poslanec za SaS Ľubomír Galko. „Máme taký zvyk, že sa u nás zíde širšia rodina. Je nás už 5 generácií a tešíme sa, že sme spolu. Na večeru bude kapustnica, ktorú varím zásadne ja, kapor, zemiakový šalát, ktorý zas pripravuje vždy manželka, a, samozrejme, oplátky,“ hovorí Galko.

Do basy aj do Váhu

Doma bude tráviť Vianoce tiež ministerka Gabriela Matečná z SNS. „Oslavujem ich tradične. Máme doma kapustnicu, kapra, opekance, oplátky a púšťame si vianočné koledy,“hovorí ministerka. Trochu iné Vianoce ako obvykle bude tento rok mať štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Edita Pfundter. „Rozhodla som sa navštíviť ústavy na výkon trestu. Chcem tak podporiť prí­slušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorí pracujú nepretržite bez ohľadu na to, či sú, alebo nie sú sviatky. Rovnako sa chcem stretnúť s odsúdenými a podporiť aj ich, aby neklesali na duchu,“ vraví Pfundter. Dodáva, že Vianoce najradšej trávi doma s rodinou. „Je to pre mňa veľmi vzácny okamih, keď sa celá rodina stretne, spoločne sa navečeriame a rozbalíme darčeky. Tradície máme asi ako väčšina rodín na Slovensku. Snažím sa dodržať pôst,“ hovorí. Novú tradíciu má tiež poslanec a predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška zo Smeru. Ten sa pravidelne na Štedrý deň kúpe v ľadovom Váhu. Na večeru však je rodina Baškovcov spolu doma.

Proti konzumu

Politici, s ktorými sme sa rozprávali, sa snažia svoje ratolesti naučiť, že im stačí menej darčekov. „S deťmi sme sa dohodli, že každý bude mať len jeden darček, aby neboli príliš konzumní a orientovaní len na materiálne veci. Mladší ešte verí na Ježiška, tak jeho darček neprezradím, ale starší dostane elektrickú kolobežku,“ hovorí Cigániková. „Darčeky nemôžem prezradiť, aby si to náhodou manžel neprečítal v novinách. Málokedy kupujeme drahé darčeky. Deťom sa snažíme kúpiť maximálne tri darčeky, aby si uvedomili, že Vianoce nie sú len o plnom žalúdku a izbe zapratanej novými hračkami,“ hovorí zas Remišová. Ako dodáva, hračky, ktoré deti dostanú od starých rodičov, ich bavia 2-3 dni a potom ležia v skrini. „Aj starým rodičom hovoríme, že jeden darček stačí. Veľmi radi sa hráme spoločenské hry, k Vianociam si všetci spoločne dáme aj jednu spoločenskú hru,“ prezrádza.

Lego a kolobežky

Na praktické darčeky je zaťažená štátna tajomníčka Pfundtner. „Už mám prevažnú väčšinu darčekov nakúpenú, ale nebudem ich prezrádzať, pretože si náhodou prečítajú tento článok a bude po prekvapení,“ smeje sa. Prezradila len darček pre 5-ročného synovca, ktorý je milovníkom lega, a tak je jasné, čo dostane. „U nás je už dva týždne vianočná atmosféra, lebo so synom hráme na gitare a spievame koledy. Veľmi sa teší. Pýtam sa ho, či na darčeky. On nie, nie, nie, na atmosféru,“ prezrádza zas prezident Kiska. „Deti dostanú kolobežky a rozprávkové knižky, manželka dostala Zobrané spisy Vladimíra Iľjiča Lenina. Ale nie, žartujem, tie dostala minulý rok. Ale nie, fakt žartujem,“ vtipkuje poslanec Ľuboš Blaha, známy svojím ľavicovým zmýšľaním.

Charita vraj celoročne

Politici však podľa svojich slov nezabúdajú ani na dobročinnosť. „Na charitu dávam najmä oblečenie, boli sme dať oblečenie deťom z detského domova v Bernolákove. Ale snažím sa aj svojou prácou o to, aby ľudia neboli odkázaní na charitu,“hovorí Cigániková. „Charitu robíme počas celého roka, snažíme sa dodržiavať každý mesiac ‚pravidlo desiatku‘ - desatina z príjmu na charitu alebo na podporu rôznych verejnoprospešných projektov,“ dodáva Remišová. Celoročne a nielen počas Vianoc podporuje charitu podľa vlastných slov aj Edita Pfundtner. „Myslím si, že finančne pomôcť je to najjednoduchšie, ale stretla som sa s osudmi ľudí, ktorí viac ako peniaze potrebovali vyriešiť svoj život. Pretože sú medzi nami ľudia, ktorých jednoducho musíte chytiť za ruku a viesť,“dopĺňa Pfundtner. Celoročne sa vraj venuje charite minister Érsek, konkrétnu pomoc medializovať nechce. Rovnako priebežne to robí Jaroslav Baška. „Na prelome rokov si vyberiem vždy jedno zariadenie sociálnych služieb v Trenčianskom kraji, kde sa s klientmi navečeriame a prinesiem darčeky,“dodáva Baška. Jeho kolega Blaha dodáva, že človek cez zimu častejšie myslí na to, aké ťažké to musí byť pre ľudí bez domova, ktorí musia v mrazoch prežívať na ulici. „Charita je dôležitá, ale nemôže byť riešením sociálnych problémov. O to sa musí postarať štát. Ľudia v núdzi nemôžu byť odkázaní len na vianočnú charitu či dobrú vôľu svojho okolia. Oni majú právo na dôstojný život, ktoré im musí garantovať sociálny štát,“dodáva Blaha.