„Často sem chodievam. Nie je tu signál, takže sa sem žena nedovolá," smeje sa jeden zo štamgastov. „Na druhej strane - keď sa nedovolá, vie, že som tu." Pri otázke na bombastický názov krčmy sa chlapi rozosmejú. „Áno, asi je to z recesie," pokyvkávajú hlavami. „Hilton sa to volá už asi dvadsať rokov," hovorí Slavomír Holúbek, ktorý tu robí krčmára už trinásť rokov. Na malú návštevnosť sa nesťažuje. Ak keď je v Kľúčovom ešte jedna krčma, tá v kaštieli má svojich stálych zákazníkov.

Slavomír Holúbek pracuje v krčme Hilton už trinásť rokov.
Slavomír Holúbek pracuje v krčme Hilton už trinásť rokov.
Zdroj: Monika Mikulcová

Opäť na predaj

„Kedysi tu boli potraviny, škôlka, kino aj spoločenská sála. Ale už tu nie je nič," spomenú chlapi. „Uvidíme, čo sa s tým spraví, momentálne je to na predaj - už tretí krát," dodá krčmár. „Sú už potencionálni záujemcovia," priznáva primátor Nemšovej František Bagin.

Budova z druhej polovice sedemnásteho storočia bola dlho majetkom mesta, neskôr ju odpredali, lebo nemali peniaze na rekonštrukciu. Chvíľu budovu vlastnili aj Taliani, ktorí v nej chceli mať hotel. Nič z toho sa nezrealizovalo. Potom sa kaštieľ dostal do rúk Slováka a primátor sa tešil, že sa oň postará domáci. Do roka mal dať do poriadku fasádu a postupne investovať do ďalšej rekonštrukcie. Očividne však svoje plány zmenil a kaštieľ ďalej chátra.

Stáli štamgasti si Hilton po slovensky obľúbili.
Stáli štamgasti si Hilton po slovensky obľúbili.
Zdroj: Monika Mikulcová

„Celé ma to mrzí," priznáva Bagin. „Plánoval tam asi hotel, nejaké ubytovacie zariadenie. Len zistil, že to neutiahne, tak to ponúka ďalej," vysvetľuje. Obec na rekonštrukciou historickej budovy peniaze nemá. „Z vlastných to neutiahneme, viete, máme iné priority," povzdychne si.

Prežil aj vďaka krčme

„Je to veľmi pekné miesto, pokojné, s krásnym výhľadom na Váh. Naozaj by sa to dalo pekne urobiť," zamýšľa sa hlava obce. Teší ho, že sa využíva aspoň časť kaštieľa - aj keď na krčmu. „Prevádzkovateľ sa o to stará, má v objekte aj sklad. Ľudia tam radi chodia," opisuje. V lete si môžu posedieť vonku, miesta je tam dosť. Chutné lacné pivko si predsa vychutnávajú v Hiltone, v areáli kaštieľa. „Inak by opustenú budovu devastovali bezdomovci z Trenčína," pripomína primátor.